Spausdinti

ŽIV testavimo savaitė Kauno klinikinėje ligoninėje

ŽIV testavimo savaitė Kauno klinikinėje ligoninėjeKauno klinikinėje ligoninėje vyko ŽIV testavimo savaitė, kurios metu terapijos ir chirurgijos skyriuose gydomi pacientai turėjo puikią galimybę išsitirti greituoju ŽIV testu. Tyrimą, vadovaujant LSMU Infekcinių ligų klinikos docentei Daivai Vėlyvytei ir gydytojai rezidentei Monikai Kuliešei, atliko būsimieji medikai Vytautas Griška, Gailė Damulevičiūtė, Jandra Galkauskaitė, Justas Grušauskas.

Tyrimo metu buvo siekiama pagerinti ankstyvą ŽIV infekcijos diagnostiką ir, padalijus anketas, išsiaiškinti pacientų požiūrį bei žinias apie ŽIV ligą ir AIDS. Pacientai buvo aplankyti palatose, kur jiems pasiūlyta išsitirti greituoju ŽIV testu. Greitasis ŽIV nustatymo testas – tai unikalus būdas, leidžiantis vos per 1 minutę atlikti ŽIV tyrimą, ištyrus lašelį kraujo, paimto iš piršto. Tyrimui naudojamos vienkartinės priemonės. Testo patikimumas 99,6 proc.

Tiriamieji pildė anonimines anketas. Jas apdorojus nustatyta, ką ligoniai žino apie šią infekciją, jos plitimo būdus ir gydymą. Anketa atskleidė – didesnė dalis tiriamųjų manė, kad ŽIV plinta naudojantis bendrais indais, vonia, tualetu, bučiuojantis. Nemažai pacientų buvo įsitikinę, kad nuo užsikrėtimo ŽIV iki AIDS simptomų pasireiškimo praeina tik keli mėnesiai. Siekiant suteikti daugiau informacijos ir išsklaidyti visuomenėje sklandančius mitus, pacientams buvo dalijami lankstinukai apie ŽIV ir AIDS.

Akcijoje iš viso sutiko dalyvauti 196 pacientai, kurie ne tik išsamiai atsakė į jiems užduotus klausimus, bet ir buvo aktyvūs diskusijos apie šią ligą dalyviai.

Svarbu nepamiršti, kad ŽIV infekcijai nei amžiaus, nei socialinių ribų nėra. Liga pasaulyje jau pasiekusi pandemijos lygį, todėl imlumas infekcijai yra visuotinis – nė vienas nesame visiškai saugūs. Tokiomis akcijomis siekiama pagerinti visuomenės žinias apie ŽIV ligą ir AIDS, skleisti informaciją apie galimus užsikrėtimo būdus, profilaktikos priemones ir gydymą. Visuomenei stengiamasi pasakyti, kad nevengtų bendrauti su užsikrėtusiuoju ŽIV, nereikia bijoti su juo kalbėtis, spausti jam ranką ar naudotis bendrais buities daiktais. Gerinant visuomenės informuotumą, siekiama sumažinti su ŽIV liga susijusias stigmas ir užsikrėtusiųjų socialinę atskirtį.

 

Justas Grušauskas, Jandra Galkauskaitė