Spausdinti

Veterinarijos akademijos architektūrinis ir istorinis paveldas kelia pasididžiavimą

L. Baršauskienės nuotr.Spalio 4 d. LSMU Veterinarijos akademijoje (VA) architektūrinėse ir istorinėse ekskursijose, lankėsi Architektūros ir urbanistikos tyrimų centro (AUTC) atstovai, istorikai, ir visi, besidomintys prieškario istorija ir norintys dar kartą sustiprinti savo ryšį su paveldosaugine architektūra.

Būtent pokalbis su LSMU VA muziejaus vedėja Lina Baršauskiene, dalyvavusia bei talkinusia  ekskursijose, paskatino prabilti ir priminti, kad tai, kas unikalu dažnai yra šalia mūsų, tik mes kartais to nepastebime.

Džiugu, jog ekskursijų dalyvius sudomino LSMU Veterinarijos akademijos pastatų ansamblis bei moderniai rekonstruotas istorijos muziejus.

Akademinei bendruomenei dar kartą norėtume priminti, kad dirbame ir mokomės unikalioje paveldosauginių prieškario pastatų apsuptyje su didingais, puošniais kaltos geležies ažūriniais vartais, kurių viršuje puikuojasi mokslo ir išminties simbolis – pelėda. Varteliai, tvorelės, netgi antvarčiai, geležinės gijos bei grakščios jų kilpos, išminties simboliais gyvatėmis papuoštos tvoros turi savo istoriją. Raudonų čerpių stogai, stiklinių stogų konstrukcijos, virš durų kabantys kaltos geležies stogeliai, skirtingo dydžio langai, neaprėpiamos erdvės, gražiomis spalvotomis mozaikomis išklotos grindys, arkos, langų bei sienų puošybos elementai, vėliavų laikikliai, autentiški žibintai ir šviestuvai, sietynas, netgi specialiai atkurtos originalios pastatų eksterjero ir interjero detalių ir sienų spalvos, didingos arkos, balkonėliai, laiptai bei jų turėklai su šlifuoto akmens kolonomis padabintomis rutulio formos žalvariniais puošiniais ir be abejo didingos kolonos atskleidžia Veterinarijos akademijos savitumą.

Istorikai ir architektūros žinovai akcentuoja, jog LSMU VA pastatų ansamblis, papuoštas subtiliais, stilistiniais antikos architektūros fragmentais, simbolizuojančiais monumentalumo, įspūdingumo bei išskirtinumo įvaizdį, didingumą, ilgaamžiškumą, didelę kultūrinę vertę.

Visus paveldo saugomus Veterinarijos akademijos pastatus projektavo inžinierius Jonas Jasiukaitis. Talentingas inžinierius sugebėjo sukurti ypatingai darnių proporcijų pastatų miestelį, kokybiškai atlikti statybos ir apdailos darbus.

Iš istorijos puslapių žinome, kad pirmuosius VA pastatų eskizus J. Jasiukaitis darė keliaudamas po Europą, bet tai jam netrukdė grįžus iš kelionės sujungti autentiškas ir modernias europietiškas bei originalias lietuviškos statybos formas.

Jeigu susidomėjote ir norėtumėte apsilankyti LSMU VA miestelyje, jūs esate laukiami kasdien. Jeigu jums nepakanka pasivaikščiojimo ir norėtumėte išgirsti istorinių pasakojimų iš profesionalų lūpų bei susipažinti su LSMU Veterinarijos akademijos istorija, kviečiame į LSMU VA istorijos muziejų.

Daugiau informacijos: Lina Baršauskienė, LSMU Veterinarijos akademijos muziejaus vedėja, Tilžės g. 18, Kaunas. Tel. (+370 37) 363 421, el. p. lina.barsauskiene@lsmuni.lt  

 Jolanta Jonikienė