VDU ir LSMU studentai diskutavo apie neuromokslus

VDU ir LSMU studentai diskutavo apie neuromokslusSpalio 14 d. Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakulteto Akademinio jaunimo mokslinė draugija „Modusas", bendradarbiaudama su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Studentų moksline draugija, pakvietė jos narius Paulių Alaburdą ir Akvilę Gaupšaitę skaityti viešos paskaitos apie neuromokslą.

Paskaitą studentai nusprendė skirti garsiam britų neurologui ir rašytojui dr. Oliveriui Sacksui atminti, nes būtent jis vienas pirmųjų pasaulyje įvairias neurologijos ligas pateikė kaip unikalias žmonių gyvenimo istorijas, o ne klinikinius atvejus. 

Sunkiausia matyti pacientą ne kaip „ligą“, o kaip „sergantį žmogų“. Neurologijoje žmogui ligos meta didžiausią iššūkį – kai nebeprisimename, nebematome, nebejaučiame. Tuomet  neišvengiamai tenka pergalvoti patiems apie save. Daktaras Oliveris Sacksas ne tik galvojo apie ligą, bet stengėsi suprasti ir žmogaus emocinę būklę. Įdomiausius sutiktus neurologijos atvejus jis yra aprašęs ir publikavęs daugiau kaip dešimtyje savo knygų.

Viena jų, pavadinimu „Vyras, kuris savo žmoną palaikė skrybėle“, 1985-aisiais netikėtai tapo tarptautiniu bestseleriu, o šiandien laikoma neurologijos mokslo klasika. Joje pasakojamos keistame ir painiame neurologinių sutrikimų pasaulyje pasiklydusių pacientų istorijos. Tai padeda suvokti, kokiose skirtingose realybėse gali gyventi žmonės. Daugelis šių istorijų virsta įstabiomis metaforomis, apibūdinančiomis ne tik šiuolaikinės medicinos, bet ir šiuolaikinio žmogaus būsenas.

Pasak neuromokslų entuziastų, Pauliaus ir Akvilės, paskaita susirinkusiems klausytojams iš tiesų patiko bei išprovokavo stebėtinai daug klausimų. Gamtos mokslų fakulteto studentai domėjosi, ar yra pasaulyje daugiau tokių mokslininkų kaip dr. O. Sacksas, kas yra „déjà vu“ ir kodėl kai kurie žmonės sapnuoja nespalvotai.

Čia galite peržiūrėti dr. Oliverio Sackso skaitytą pranešimą „TED“ pokalbių renginyje

 

 Indrė Levickytė