Ultragarsinių tyrimų pažanga kelia medicinos perversmą

 Ultragarsinių tyrimų pažanga kelia medicinos perversmąIšmaniosios technologijos į priekį veržiasi ne tik IT srityje, bet ir – medicinoje. Ultragarsinių tyrimų pažanga sukėlė tikrą perversmą: ultragarso būdu išgaunami vaizdai yra daug tikslesni, o moderni tyrimo technologija leis juos išsiųsti į bet kuriame mieste esančią kliniką. Tokiu būdu paciento ultragarsinio vaizdo tyrimą galės matyti skirtingų klinikų specialistai, tai leis priimti saugų sprendimą dėl paciento gydymo ar net gyvybės.

LSMU ligoninės Kauno klinikos medikai kartu su Vilniaus universitetu (VU) ir Lietuvos anesteziologų-reanimatologų draugija pirmieji suskubo organizuoti unikalius jaunųjų gydytojų mokymus „Ultragarsas anesteziologijoje ir intensyviojoje terapijoje“.

Situaciją komentuoja LSMU Anesteziologijos klinikos vadovas profesorius Andrius Macas.

Kuo yra ypatingas ultragarso naudojimas anesteziologijos ir intensyviosios terapijos srityse?

Pagrindinis ultragarsinių metodų pritaikymo pranašumas – paciento saugumas. Ultragarso naudojimas ypač aktualus operacinėje, kur gydytojas, vizualizuodamas kraujagyslę arba nervą, gali labai tiksliai įstumti kateterį arba suleisti medikamentų. Esant kritinei paciento būklei, ultragarsinio vaizdo vizualizacija leidžia anksčiau nustatyti priežastį, dėl kurios atsiranda arba progresuoja ši būklė (pavyzdžiui, kraujavimas, kraujo arba oro susitelkimas tam tikrose vietose, ryškus širdies funkcijos sutrikimas ir kt.). Galima pateikti paprastą pavyzdį: niekas nenorėtų būti vežamas patyrusio, bet užrištomis akimis vairuotojo. Taip ir medicinoje: net ir patyręs gydytojas tam tikromis aplinkybėmis priverstas dirbti apgraibomis. Ultragarso naudojimas operacinėje arba intensyviosios terapijos skyriuje leidžia situaciją matyti itin tiksliai.

Ar ultragarsas anesteziologijoje naudotas iki šiol, ar tai – naujas dalykas?

Operacinėse ultragarsas pradėtas naudoti prieš 40 metų. Tačiau ypač stiprus ultragarso naudojimo suintensyvėjimas jaučiamas pastaruosius penketą metų, kai pasaulyje atsirado galimybė įsigyti gana nebrangius aparatus. Ultragarso naudojimas skirtas greitam tyrimui ir paciento saugumui garantuoti.

Ką šiandien ultragarso panaudojimas anesteziologijoje suteikia gydytojams, ir ką – pacientams?

Be abejonės – didesnį saugumą. Tiek medicinos specialistai, tiek pacientai nori, kad kateterį gydytojas įstumttų iš pirmo, o ne iš antro ar trečio karto.

Kaip pasikeis anesteziologijos specialistų klinikinė praktika, naudojant naują ultragarso technologiją?

Naujų technologijų aparatai tobulėja itin greitai. Šiuo atveju išskirčiau du praktinius dalykus. Pirmasis – tai ultragarso simuliatoriai mokymams. LSMU Medicininės simuliacijos centre, Radiologijos, Kardiologijos ir Anesteziologijos klinikose pristatytas ultragarso simuliatorius leidžia realiai matyti ultragarsinius vaizdus, tarsi tirtume pacientą. Pranašumo pasiekiama, nes aparatas leidžia pasirinkti norimą vaizdą: galima pamatyti tiek normos vaizdus, tiek patologiškų pokyčių vaizdus ir jų tyrimą. Antroji naujovė – ultragarso duomenų perdavimas čia ir dabar. Ši technologija, greitai plėtojama pasaulyje, neaplenkia ir Lietuvos. Įsivaizduokime, kad gydytojas Kupiškyje dirba su kritinės būklės pacientu. Uždėjęs ultragarsinį daviklį (keitiklį) standartiniuose taškuose, vaizdą mato ne tik jis, bet ir tuo metu situaciją konsultuojantis gydytojas, tarkime, traumų centre ar kardiologijos reanimacijoje Kaune arba Vilniuje. Tokiu būdu gydytojas Kupiškyje tampa „nebe vienas karys lauke“, o Kupiškio ligoninėje esančiam pacientui atsiranda unikali galimybė: iš karto gauti kelių specialistų teikiamą pagalbą ir didesnį šansą pasveikti arba išgyventi.

Ar ultragarso naudojimas anesteziologijoje gali lemti ligonių gydymo perversmą?

Vienareikšmiškai – taip, ypač kalbant apie paciento saugumą. Tai neišspręs visų medicinos iššūkių, tačiau saugumą labai padidins.

Siekiate, kad būsimi medicinos specialistai mokėtų naudotis pažangiausiomis technologijoms – kaip ultragarso pritaikymas anesteziologijoje. Ar jaunųjų gydytojų mokymai, surengti LSMU, bus tęstiniai?

Šie mokymai organizuojami pirmą kartą Lietuvos gydytojams rezidentams anesteziologams-reanimatologams, studijuojantiems Vilniaus ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetuose. Tai yra unikalus renginys. Lietuvos anesteziologų-reanimatologų draugija ir jos prezidentė profesorė Jūratė Šipylaitė aktyviai palaiko ir skatina jaunųjų gydytojų bendradarbiavimą ir bendrą mokymąsi. Taip pat diskutuojame apie glaudų rezidentūros programų sąlytį. Dar 2014-aisiais metais VU ir LSMU rezidentai surengė pirmąją klinikinių atvejų konferenciją.

2016-aisiais metais sausio mėnesį Lietuvos anesteziologų-reanimatologų draugijos ir VU bei LSMU universitetų iniciatyva žengėme didelį žingsnį, vykdydami bendrus ultragarso mokymus. Dalis rezidentų, būsimųjų dėstytojų, dalyvavo tiksliniame (angl. teach the teachers) mokymų kurse, rengdamiesi mokymams. Daugelis buvo patyrusių dėstytojų asistentai, o keletas – ir aktyvūs mokytojai. Tai Aurimas Pečkauskas, Sandra Ramanavičiūtė, Lina Grauslytė, Vilma Traškaitė, Lina Mockutė. Šiems rezidentams teko ir atsakomybė rengti praktinę kursų organizavimo dalį. Žinoma, kursas nebūtų įvykęs, jei ne patyrusių dėstytojų indėlis. Mokymuose dalyvavo Medicininės simuliacijos centro vadovas ir Anesteziologijos klinikos lektorius dr. Arūnas Gelmanas, Anesteziologijos klinikos lektorius dr. Ramūnas Tamošiūnas, mokslo darbuotoja Asta Mačiulienė, Anesteziologijos klinikos asistentė Alina Vilkė, gydytojas anesteziologas reanimatologas Tomas Bukauskas, Anesteziologijos klinikos lektorė dr. Laura Lukošienė, Radiologijos klinikos lektorius dr. Saulius Rutkauskas, Anesteziologijos klinikos asistentė Giedrė Zinkevičiūtė-Žarskienė, Anesteziologijos klinikos docentas Darius Trepenaitis, anesteziologė reanimatologė Raimonda Jucevičiūtė ir Anesteziologijos klinikos vadovas profesorius Andrius Macas.

Viliamės, kad parengsime puikius specialistus, kurie naudosis pažangiausiomis technologijomis ir vėliau savo patirtį perduos ateinančioms medikų kartoms.

 

LSMU inf.