Spausdinti

Tyrėjų naktis Veterinarijos akademijoje

picture112.jpg (regular, 333x500)Apie projektą Tyrėjų naktis kalbame su prof. dr. Ilona Miceikiene, LSMU Biologinių sistemų ir genetinių tyrimų instituto bei K. Janušausko genetikos laboratorijos ir Dvynių mokslinio centro vadove.

Trumpai pristatykite projektą – Tyrėjų naktis. Koks pagrindinis šio projekto tikslas?

Anot Baltijos pažangių technologijų instituto direktoriaus dr. Tomas Žalandausko, 2005-aisiais rugsėjo pabaigoje Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų Europos miestų, pirmą kartą surengta Tyrėjų naktis turėjo tikslą suartinti mokslininkus ir visuomenę, atverti mokslo centrų ir laboratorijų duris bei leisti pasižvalgyti, kur ir kaip gimsta atradimai ir išradimai, vėliau tam­pantys mūsų visų kasdienybe. Šiemet vyko  dešimtoji Tyrėjų naktis Lietuvoje. Renginių skaičius perkopė 250, dalyvių – per dešimt tūkstančių.

Kas pakvietė Jūsų laboratoriją įsitraukti į šį projektą? Kelintą kartą šis renginys vyksta LSMU VA?

Mus dalyvauti šiame renginyje pakvietė Tyrėjų nakties organizatoriai. LSMU VA renginys vyksta pirmą kartą, tačiau turime patirties dalyvaudami analogiškuose renginiuose, skirtuose visuomenės supažindinimui su mokslininkų darbais: mokslo festivalyje „Erdvėlaivis Žemė 2012“ ir „Erdvėlaivis Žemė 2013“, nuolat bendradarbiaujame su mokyklomis, organizuojame parodomąsias biologijos krypties pamokas.

Kokiais dalykais sudominote moksleivius (praktiniai užsiėmimai, paskaitos, užduotys ir kt.)? Kiek moksleivių ir iš kokių mokyklų lankėsi Jūsų padalinyje?

Mūsų tema šiemet buvo „Genetiniai tyrimai žmogui ir gyvūnams“. Renginys LSMU Biologinių sistemų ir genetinių tyrimųinstitute vyko nuo 11 iki 18 val. Jame lankėsi beveik du šimtai dalyvių, daug mokinių, net iš 12 mokyklų, gimnazijų, licėjų iš visos Lietuvos – Tauragės „Žalgirių“ gimnazijos, LSMU mokyklos, Kauno KTU inžinerijos licėjaus, „Saulės“, Jono Jablonskio, „Santaros“, VDU „Rasos“, Jonavos senamiesčio, Maironio universitetinės, Alytaus „Jotvingių“, Naujosios Akmenės „Ramučių“ gimnazijų.

Įdomiausia renginio dalyviams buvo ne tik išgirsti, kokie žmonių ir gyvūnų genetiniai tyrimai atliekami instituto K. Janušauskogenetikos laboratorijoje, susipažinti su naudojama modernia molekulinės genetikos įranga, stebėti, kaip atliekami genų tyrimai, bet ir patiems mikroskopu tyrinėti sveikų bei sergančiųjų genetinėmis ligomis žmonių ir gyvūnų chromosomas, vieną seniausiai naudojamų genetiniuose bandymuose objektų – vaisinę muselę Drozophila Melanogaster, jos laukinį tipą ir įvairias mutacijas, atskirti patelę ir patinėlį. Dalyviai buvo supažindinti su Lietuvos naminių gyvūnų genų banku, kuriame saugojama lietuviškų unikalių, veislių, kurios įtrauktos į Pasaulio saugotino genofondo sąrašą, genetinė medžiaga – Žemaitukų ir Lietuvos sunkiųjų arklių, Lietuvos šėmų ir baltnugarių galvijų, Lietuvos šiurkščiavilnių avių, kiaulių su „auskariukais“ DNR mėginiai. Tai pat renginio dalyviai sužinojo, kad prie LSMU Biologinių sistemų ir genetinių tyrimų instituto yra Dvynių mokslinis centras, kuriame sukauptas unikalus Dvynių biobankas. Jame saugoma daugiau nei 600 dvynių porų DNR. Mokiniai domėjosi apie galimybes studijuoti LSMU, ypač apie Medicininės veterinarinės genetikos studijų programą bei perspektyvas ją baigus.

Ar dalyvausite šiame renginyje ir ateityje?

Renginyje Tyrėjų naktis planuojame dalyvauti ir 2015 metais. Šiemet norinčiųjų dalyvauti buvo tiek daug, kad ne visus galėjome priimti. Kitais metais planuojame skirti ilgesnį laiką renginiui bei parengti dar daugiau galimybių dalyviams tiesiogiai dalyvauti eksperimentuose.

Kalbėjosi Jolanta Jonikienė

Nuotraukos Jolantos Jonikienės