Tarptautinėje filosofijos konferencijoje JAV – dėmesys egzistencialistinei etikai

Ar egzistencialistinė etika apskritai įmanoma? Kokios jos prielaidos? Kuo egzistencializmas svarbus moderniai visuomenei? Į šiuos ir kitus egzistencialistinės etikos klausimus atsakymų ieškota JAV Vakarų Virdžinijos universitete (angl. West Virginia University) vykusioje tarptautinėje filosofijos konferencijoje.

Konferenciją birželio 20–22 dienomis kartu su Vakarų Virdžinijos universiteto Filosofijos fakultetu organizavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Emmanuelio Levino centras.  „Tai viena iš nedaugelio filosofinių konferencijų, surengtų bendradarbiaujant su JAV universitetu ne Lietuvoje. Kitas ypatingas šios konferencijoms bruožas – ji yra ilgamečio projekto dalis“, – teigė Emmanuelio Levino centro vadovas Viktoras Bachmetjevas.

Konferencijos pagrindinė idėja – pažvelgti į egzistencinę etiką. Egzistencializmas buvo populiari XX a. vidurio filosofijos srovė, kurios svarbiausias postulatas – individo laisvė. „Egzistencializmas mums primena, kad be visų socialinių ir politinių vaidmenų mes, visų pirma, esame unikalios šio pasaulio asmenybės. Šis priminimas labai svarbus kalbant apie klimato kaitą, apie buvimą kurios nors valstybės piliečiu, kadangi, visų pirma, mes esame mūsų planetos piliečiai, kurią turime saugoti ir rūpintis“, – kalbėjo E. Bachmetjevas.

Pasak Emmanuelio Levino centro vadovo, šiuolaikinė etika labai svarbi ir sveikatos bei gyvybės mokslų atstovams – ji padeda kelti klausimus gyvybės sampratos, individo atsakomybės ribų ir kitomis temomis. 

Vienas iš konferencijos dalyvių, filosofas doc. dr. David Hoinski akcentavo, kad egzistencializmas – filosofijos srovė, skatinanti mąstyti apie mūsų vaidmenį kuriant savo gyvenimus, puoselėjant santykius, netgi priimant sprendimus, kokią gyvenamą vietą ar specialybę rinktis. „Apskritai egzistencializmas leidžia suvokti, kaip aš noriu nugyventi savo gyvenimą, kadangi ši filosofijos srovė moko, jog tik mes esame savo likimo kalviai“, – sakė docentas.

 Šiems teiginiams pritarė ir kitas konferencijos dalyvis, filosofas prof. David Cerbone. Jo teigimu, egzistencializmo koncepcija suvokiama per paties žmogaus apibrėžtą savęs egzistenciją. „Dėl to žmogaus egzistencija netelpa į griežtus ir nekintančius rėmus“, – tvirtino profesorius.

Kitais metais antrąją filosofijos konferenciją planuojama organizuoti Kaune. Jos tema – Emmanuelio Levino etika.

LSMU Emmanuelio Levino centras įsteigtas 2018 metais Lietuvos Respublikos Vyriausybei šiam tikslui paskyrus buvusios Prancūzijos pasiuntinybės patalpas. Centro tikslas – tirti ir populiarinti iš Kauno kilusio pasaulinio garso filosofo Emmanuelio Levino kūrybinį palikimą. Per šiuos metus kartu su Kauno savivaldybe ir Prancūzijos ambasada Lietuvoje buvo surengta vienos dienos konferencija Kaune „Emmanuelis Levinas: gyvenimas ir idėjos“, pradėtas ilgametis projektas su Vakarų Virdžinijos universitetu, taip pat aktyviai bendradarbiaujama su „Kaunas Europos kultūros sostinė 2022“ programa. Tikimasi, kad patalpos bus įrengtos ir iškilmingas Centro atidarymas įvyks 2020 metais.