Spausdinti

Sveikatos priežiūros sistemos iššūkiai ir ateitis slaugos specialistų akimis

Prof. Dr. Jūratė Macijauskienė (L.Andriušio nuotr.)Kaune įvyko tradicinė Tarptautinei slaugytojų dienai skirta konferencija „Slaugos studijų, mokslo ir praktikos integracija: slaugos kokybės gerinimui“. Ją organizavo Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos, Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė, Lietuvos slaugytojų vadovų sąjunga ir Lietuvos kardiologijos slaugytojų draugija. Į konferenciją iš įvairių Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigų susirinko beveik 400 slaugos specialistų, kuriems įdomūs ir svarbūs slaugytojų laukiantys iššūkiai ir jų vaidmuo keičiant sveikatos priežiūros sistemą.

Sveikindamas konferencijos dalyvius, Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius džiaugėsi didėjančiomis slaugytojų tobulėjimo galimybėmis, linkėjo sėkmės kartu siekiant pokyčių ir gerinant mediko profesijos prestižą. LSMU Slaugos fakulteto dekanė prof. Jūratė Macijauskienė susirinkusiuosius sveikino dviejų artėjančių švenčių – Medicinos darbuotojų ir Slaugytojų dienų – proga ir dėkojo už kasdienius darbus, kuriuos galima prilyginti stebuklams, bei linkėjo mažų kasdienybę nuskaidrinančių džiaugsmų.

Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos priežiūros departamento Slaugos koordinavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Paulius Stravinskas supažindino su šių metų vasarį patvirtintomis Nacionalinės slaugos politikos gairėmis, jų įgyvendinimo planu ir slaugos sistemos esminiais iššūkiais. Pasak P. Stravinsko, Lietuvoje slaugytojų skaičius mažėja (tūkstančiui gyventojų tenka 7 slaugytojai, kai Europos vidurkis – 8/1000 gyventojų), jų amžiaus vidurkis siekia 45 metus, o slaugos studijos nėra itin patrauklios.

SAM atstovas pateikė nerimą keliančią statistiką: nuo 2004 metų Lietuvoje parengta 2200 slaugytojų, tačiau per tuos pačius dešimt metų išduota 2400 pažymų asmenims, ketinantiems išvykti dirbti į užsienį. Naujosios Nacionalinės slaugos politikos gairės numato tris prioritetines kryptis: slaugos kokybės ir pacientų saugos gerinimas, slaugytojų poreikio planavimas bei kompetencijų tobulinimas ir  slaugos mokslo įrodymais grįstų sprendimų įgyvendinimas.

Apie slaugytojų darbo sąlygas Čekijoje pasakojusi Veronika Di Cara iš Prahos Karolio universiteto pabrėžė, kad daugelyje pasaulio šalių slaugytojai susiduria su tomis pačiomis problemomis. Visame pasaulyje slaugos specialistai pastebi, kad pacientai būna vis sudėtingesni, slaugytojams tenka išmokti vis naujų procedūrų, daugėja administracinio darbo. Senstant visuomenei, didėja slaugos specialistų poreikis, tačiau daugelyje šalių slaugytojų darbo krūvis, keliami reikalavimai ir atsakomybė neatitinka jų darbo užmokesčio.

Viešnia iš Škotijos, Glazgo Kaledonijos universiteto profesorė Kay Currie pasakojo apie slaugytojų vaidmenį, įgyvendinant Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) strategiją „Sveikata 2020“. Bendradarbiaujančiam PSO centrui vadovaujanti prof. K. Currie retoriškai klausė auditorijos – ar norime būti „mažieji gydytojai“ arba vis tiktai „didieji slaugytojai“? Ji pabrėžė, kad plečiant slaugytojų kompetencijos, atsakomybės ribas ir dalį darbų perimant iš gydytojų, galima pagerinti sveikatos priežiūros paslaugų pasiekiamumą pačioms jautriausioms grupėms. Apie poreikį nuolat mokytis, tobulėti ir apie vieną iš tokių galimybių – praktinį slaugos mokymą (mentorystę) papasakojo Claire McGuinness, dar viena viešnia iš Glazgo Kaledonijos universiteto.

„Nors praktinis slaugos mokymas nėra apmokamas ir darbo krūvis nesumažėja, tačiau tai naudinga pačiam slaugytojui, – apie įkvepiančią veiklą, papildančią slaugytojo darbą,  pasakojo C. McGuinness. – Slaugos praktikos mokytojais tapę slaugytojai neretai nusprendžia mokytis toliau ir savo patirtį perduoti ateinančiai kartai.“

Po plenarinės sesijos darbai tęsėsi keturiose paralelinėse sesijose. Jos buvo skirtos neurologijos, kardiologijos, ortopedijos traumatologijos ir pirminės sveikatos priežiūros sričių svarbiausiems klausimams bei naujienoms.

 

Kauno klinikų inf.