Šiuolaikiniai kelio sąnario endoprotezavimo kursai LSMU

Lapkričio 13–14 dienomis LSMU Medicininės simuliacijos centre vyko LSMU Ortopedijos traumatologijos klinikos organizuoti „Kelio sąnario endoprotezavimo kursai“. Šių kursų rėmėjas Cimerio (Zimmer) edukacijos institutas ir atstovas Lietuvoje UAB „SK Impex“, kurie į Lietuvą atvežė išskirtinį lektorių – prof. Sigurdą Hofmanną, Štolcalpės (Stolzalpe) ligoninės (Austrija) mokymų centro vadovą. Prof. S. Hofmannas tituluojamas kaip geriausias kelio sąnario endoprotezavimo edukologas Europoje. Kaip teigia LSMU Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovas prof. A. Smailys: „Prof. S. Hofmanno pavardė neabejotinai yra siejama su pačia aukščiausia kursų kokybe tarp ortopedų traumatologų. Lietuvai labai pasisekė, kad tokia asmenybė atvyko pas mus. Turbūt visi kurso dalyviai pritartų, kad tai labai kompetentingas, charizmatiškas bei mokantis mokyti ir įtikinti ortopedas“. Be prof. S. Hofmanno, kiti kursų lektoriai buvo LSMU Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovas prof. A. Smailys, Endoprotezavimo sektoriaus vadovas prof. Š. Tarasevičius ir Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės ortopedas traumatologas T. Sveikata.

Kursų metu prof. S. Hofmannas džiaugėsi atsiradusia proga pradėti šiuos kursus Lietuvoje ir pabrėžė – labai svarbu, kad pacientai gautų aukščiausios kokybės ir vienodas paslaugas visoje Europoje. Jo misija – supažindinti jaunuosius Lietuvos ortopedus traumatologus su naujausiais, mokslu grįstais kelio sąnario endoprotezavimo įrodymais.

Kursuose dalyvavo LSMU ir VU ortopedijos traumatologijos rezidentai bei jaunieji ortopedai traumatologai iš įvairių Lietuvos ligoninių. Per 2 dienas kursų dalyviai buvo supažindinti su naujausiais ir pagrindiniais kelio sąnario endoprotezavimo aspektais: priešoperaciniu planavimu, implanto parinkimu, chirurginiu priėjimus, kaulinių pjūvių technika, raiščių balanso koregavimu, kaulo defektų sprendimu, infekcinių komplikacijų diagnostika ir gydymu. Po kiekvienos temos dalyviai buvo suskirstyti į 4 grupes. Jie, prižiūrimi vieno iš lektoriaus, privalėjo išspręsti klinikinę situaciją. Klinikinės situacijos sprendimo metu kiekvienas kurso dalyvis turėjo pasakyti savo nuomonę. Per diskusiją prof. S. Hofmannas kartu lektoriais neleisdavo likti neatsakytiems klausimams ir reikalavo iš dalyvių bendro situacijos sprendimo. Antrąją kursų dieną dalyviams buvo demonstruojama vaizdo medžiaga, kaip atlikti kelio sąnario endoprotezavimo operaciją. Video demonstracijos metu, kartais stabdydamas filmą, prof. S. Hofmannas detaliai aptarė kiekvieną operacijos etapą, parodė per daug metų sukauptos patirties gudrybių. Vėliau kurso dalyviai turėjo progos praktiškai pademonstruoti įgytas žinias – atlikti kelio sąnario endoprotezavimo operaciją ant simuliacinių kojos kaulų su tikrais implantavimo instrumentais. Kaip teigia LSMU Ortopedijos traumatologijos klinikos Endoprotezavimo sektoriaus vadovas prof. Š. Tarasevičius: „Labai svarbu, kad kurso dalyviai galėjo ne tik sužinoti naujausius teorinius endoprotezavimo aspektus, bet ir atlikti simuliacinę kelio sąnario endoprotezavimo operaciją. Praktiniai įgūdžiai yra labai svarbi chirurgo edukacijos dalis. Pabendravęs su kurso dalyviais, esu tikras, kad visi jie labai patobulėjo“.

LSMU Medicininės simuliacijos centro vadovas dr. A. Gelmanas pasidžiaugė, kad pavyko organizuoti tokio aukšto lygio kursus: „Džiaugiuosi, kad mūsų Universiteto Medicininės simuliacijos centras atitiko šių kursų keliamus reikalavimus dar prieš oficialų centro atidarymą. Be įprastinės, pristatymams skirtos aparatūros, turėjome garantuoti vaizdo demonstracijas kelioms dalyvių grupėms bei sudaryti sąlygas dirbtuvėms, kad būtų galima atlikti simuliacinę kelio sąnario endoprotezavimo operaciją“.

„Kaip matome iš kursų, tokio centro labai reikėjo, todėl norėčiau padėkoti mūsų Universiteto administracijai už jo įsteigimą. Taip pat dėkoju LSMUL KK generaliniam direktoriui prof. R. Jurkevičiui už palaikymą organizuojant šiuos kursus. Esu labai dėkingas dr. A. Gelmanui už sudarytas puikias sąlygas bei gyd. J. Stučinskui už išspręstus organizacinius klausimus. Prof. S. Hofmannas buvo patenkintas mūsų lektorių darbu ir sąlygomis, tai sudarys prielaidas tolesnei tokių kursų plėtrai“ – sakė prof. A. Smailys.

 

Justinas Stučinskas

LSMU Ortopedijos traumatologijos klinikos gyd. ortopedas traumatologas