Spausdinti

Sepsio savaitė

Sepsis – viena klastingiausių ligų. Susirgę sepsiu ir sveikata tarsi nesiskundę žmonės gali greitai mirti. Šios ligos simptomai būdingi ir kitoms ligoms. Stingant savitųjų simptomų sepsis neretai yra diagnozuojamas per vėlai, todėl daug ligonių miršta.

Europoje, pabrėžiant šios svarbios medicinos ir visuomenės problemos reikšmę, sepsio diena minima rugsėjo 13-ąją, antrąjį kartą ji paminėta ir Lietuvoje. Jos iniciatoriai – mūsų Universiteto Studentų mokslinės draugijos Intensyviosios terapijos ir Anesteziologijos būrelių nariai, įkvėpti pernykščio vilniečių pavyzdžio ir vadovaujami sepsio ekspertės prof. D. Adukauskienės, nes sepsis – svarbi būtent intensyviosios terapijos problema. Norėdami labiau atkreipti dėmesį į šią ligą, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Studentų mokslinės draugijos Intensyvios terapijos ir Anesteziologijos būreliai rugsėjo 8–14 dienomis organizavo „Sepsio savaitę“.

Rugsėjo 8-ąją LSMU Kauno klinikų kraujo centras organizavo akciją prie „Akropolio“ Kaune. Jos metu žmonės galėjo paaukoti kraujo ir padėti tiems, kuriems jis būtinas. Sepsio savaitės organizatoriai prisidėjo prie šios akcijos, skatindami praeivius neatlygintinai duoti kraujo ir aiškindami apie sepsio kilmę bei kraujo produktų svarbą jo gydymui. Donorų buvo tiek daug, kad pritrūko taros… Išdalyti lankstinukai su informacija apie sepsį, regis, pasiekė visuomenės sąmonę.


Rugsėjo 9-ąją SMD Intensyviosios terapijos ir Anesteziologijos būrelių nariai LSMU mokykloje skaitė paskaitą apie sepsį. Studentai paskaitą pradėjo nuo sepsio priežasčių, pvz., sumažėjęs organizmo atsparumas infekcijai, invazinių procedūrų gausa, daug gretutinių ligų, imunosupresantų ir neracionalus antibiotikų vartojimas. Dažniausiai pažeidžiami kvėpavimo ir šlapimo takai, oda ir minkštieji audiniai, pilvo ertmės organai. Mokiniai nustebo, kad sepsio ir gripo simptomai yra labai panašūs – aukšta temperatūra, silpnumas, šaltkrėtis, prakaitavimas. Po įdomios paskaitos mokiniai galėjo dalyvauti viktorinoje, kurioje parodė tai, ką įsiminė per paskaitą.

„Sepsio savaitės“ minėjimo renginius vainikavo mūsų studentų bėgimas Vilniaus Danske Bank maratone. Jie visuomenei pabrėžė sepsio problemą. Mat, visuose renginiuose dėvėdami Europoje priimtos sepsio kampanijos simbolinės – rausvos – spalvos su tam skirtu logotipu marškinėlius minėtų SMD būrelių nariai demonstravo prisijungimą prie reikšmingų Europos medicinos ir visuomenės gyvenimo įvykių.Rugsėjo 10-ąją vyko jungtinė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ir Vilniaus universiteto studentų mokslinių draugijų konferencija. VU SMD Anesteziologijos ir reanimatologijos būrelio, vadovaujamo sepsio žinovo prof. S. Vosyliaus, narė parengė pranešimą apie sepsio epidemiologiją ir problemą. LSMU SMD Intensyviosios terapijos būrelio nariai dėstė, nuo kuo reikėtų pradėti gydymą, antibiotikoterapijos ypatumus, gydymą kortikosteroidais, kraujo produktais, imunoglobulinais, selenu, aktyvintu baltymu C. Išnagrinėtos ir pamatinės sunkaus sepsio gydymo gairės: infuzoterapija, vazopresoriai, inotropinė terapija. LSMU SMD Vaikų ligų būrelio pranešėjos kalbėjo apie vaikų sunkaus sepsio diagnostikos ir gydymo aspektus. Gausiems konferencijos klausytojams nauda – ir dalyvavimą joje patvirtinantis pažymėjimas. Po konferencijos visi dalyviai galėjo pasimėgauti specialiai pagamintu rožiniu tortu.

Taip LSMU studentai savo veiklą SMD, organizuojant Jovitai Stankūnaitei ir Ievai Zujūtei, vadovaujant patyrusiems pedagogams ir ugdytojams prof. D. Adukauskienei bei doc. J. Gudaitytei, panaudojo šviesti visuomenę aktualia sepsio tema ir garsinti mūsų Universiteto vardą.