Ryžtas studijuoti gyvūnų elgseną

Ryžtas studijuoti gyvūnų elgseną AnglijojePirmąjį šunį tėvų padedama Gabrielė Fokaitė įsigijusi būdama dvylikos metų, net nenujautė, kad kada nors studijuos LSMU Veterinarijos akademijoje. Tačiau meilė gyvūnams neblėsta iki šios dienos, ir visi Gabrielės ateities planai bei svajonės susiję su gyvūnais.

Įstojusi į LSMU VA veterinarinę mediciną mergina po dvejų studijų metų panoro pasitikrinti, ar pateko į jai skirtą specialybę, ir nusprendė vienoje veterinarinės medicinos klinikoje atlikti praktiką.

Po veterinarinės medicinos praktikos pajuto, kad veterinarija nėra jos pašaukimas ir ryžosi pereiti į Gyvulininkystės technologijos fakultetą bei studijuoti gyvūnų mokslą. Nepabūgusi išlyginamųjų studijų Gabrielė jau 2017 m. turėtų gauti gyvūnų mokslo programos bakalauro diplomą.

Merginos noras pažinti ir išstudijuoti gyvūnų elgseną virto ir darbu, ir pomėgiu. Dar paauglystėje penkiolikmetė Gabrielė įsteigė katinų – Meino meškėnų „Rasmoon“ veislyną, kuris puikiai gyvuoja. Merginos dienotvarkė įtempta, nuo ankstaus ryto ji savo augintinius du šuniukus Borderkolių veislės Easy ir Biglių veislės kalytę Bertą veda į lauką. Grįžusi po pasivaikščiojimo šuniukus, ir šiandien jos namuose augančius penkis kačiukus bei tris kates turi pašerti ir skubėti į paskaitas. Kartais į Universitetą kartu su ja keliauja ir Easy. Šis puikiai išauklėtas šuo sugeba kultūringai elgtis paskaitų metu ir netgi užsukęs į kabinetą pas žurnalistus. Ypač aktyvus šuo beatodairiškai vykdo šeimininkės komandas ir tampa tarsi nematomas, nepaisant to, kad jis greičiausiai nori išsiveržti, o ir aplinkos kvapai vilioja.

Šuo Easy – puikus modelis, ne kartą dalyvavęs tarptautinėse agility sporto varžybose, reklaminiuose projektuose bei fotosesijose tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Nepaisant šuns darbo krūvio, Gabrielei pavyksta išreikalauti augintinio paklusnumo, kuris nuolat kupinas jėgų ir noro dirbti. Grįžusi po paskaitų, nepaisant koks oras, Gabrielė beveik porą valandų vaikšto miške arba treniruoja šunis. Augintiniai, nepaisant paros laiko ir oro sąlygų, pasiryžę keliauti drauge, teigė šeimininkė.

LSMU studentė dega noru studijuoti ir semtis patirties bei žinių iš garsių Anglijos specialistų, todėl pagal Erasmus programą ketina išvykti praktikai į Londoną. Paklausta, kodėl būtent į šią šalį, studentė nedvejodama atsako: „Būdama septynerių, nemokėdama anglų kalbos, kartu su mama ir broliais išvykau pas ten dirbusį tėtį ir pamilau šį kraštą. Aš mėgstu lietų, vėją, manęs neblaško nuolat besikeičiantis klimatas, vėsa patinka labiau nei karštis“, – akcentavo Gabrielė.

Kaip teigia Gabrielės mama, mergaitė, atvykusi į svečią šalį, kone per mėnesį išmoko anglų kalbą, o mokytojai, iškvietę tėvus į mokyklą, siūlė valstybės remiamą vietą ir puikias sąlygas tolesniam dukros tobulėjimui.

Nepriėmusi Anglijos pedagogų pasiūlymų, šeima grįžo į Lietuvą, bet šilti jausmai ir noras sugrįžti Gabrielės neapleido, tad šiandien ji džiaugiasi jai likimo suteikta galimybe tobulintis Anglijoje.

Gabrielei labai svarbu pakeisti lietuvių požiūrį į gyvūnų gerovę, jų priežiūrą, dresavimą, šeimininkų elgesį su gyvūnais bei apsisprendimą juos turėti. „Namo ar sodybos nepakanka, kad gyvūnas jaustųsi ramus, reikia įdėti daug triūso ir energijos, kad nusprendę įsigyti gyvūną sugebėtume jį paversti laimingą“, – kalbėjo G. Fokaitė.

Mergina džiaugiasi, kad LSMU VA sutiko lektorę dr. J. Kučinskienę, kuri savo disciplina gyvūnų elgsena ir gerovė taip sudomino, kad Gabrielė panoro ir toliau gilinti savo žinias šioje srityje.

Apie studentę paklausėme LSMU Maisto saugos ir kokybės katedros dėstytojos dr. J. Kučinskienės, kuri dar prieš atsakydama palinkėjo kuo geriausios sėkmės moksle ir pasidžiaugė, kad yra studentų, kurie turi tikslų ir jų siekia.

„G. Fokaitė yra pavyzdys smalsių, disciplinuotų, energingų, unikalių studentų“, – teigė dr. J. Kučinskienė. Kartais, anot dėstytojos, svarbu suvokti, ko nori, o ne kuo tu esi, kad pasirinktum tikrąjį savo kelią tobulėjimo link. „Manau, Gabrielė taps kvalifikuota, energinga ir profesionalia gyvūnų elgsenos specialiste. Mergina, nori mokytis iš pačių garsiausių Anglijos specialistų, mokslininkų, kurių trūksta Lietuvoje. G. Fokaitę domina gyvūnų dresūra, sportas, psichologija ir netgi psichiatrija.

Šios srities specialistai mūsų šalyje nerengiami universitetuose, tad labai džiaugiuosi savo studentės ketinimais ir ryžtu“, – teigė dr. J. Kučinskienė, kuri yra ir Gabrielės baigiamojo bakalauro darbo vadovė.

 

Jolanta Jonikienė