Spausdinti

Prof. R. Gudas į čiurnos sąnario kremzlės defektą be pjūvių endoskopiškai įsodino išmaniąją membraną

Kaune atlikta unikali čiurnos sąnario operacija

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Rimtautas Gudas pirmą kartą Lietuvoje į čiurnos sąnario kremzlės defektą be pjūvių endoskopiškai įsodino išmaniąją membraną.

Operacija truko apie 1,5 valandos. Po sėkmingai atlikto darbo profesorius neslėpė džiaugsmo. „Artroskopinės operacijos metu buvo įvertinta pažeista čiurnos sąnario kremzlė, pašalintos negyvos kremzlės dalys, o į defekto vietą įsodinta sąnario kremzlės struktūrinė membrana, pritvirtinta fibrino klijais. Jau kitą dieną po apžiūros pacientė išvyko namo. Ji jau gali remti koją, atlikti tam tikrus judesius“, – kalbėjo prof. R. Gudas.

29-erių kaunietė menininkė Neringa Križiūtė dėl sąnario kremzlės pažeidimo daugiau nei pusmetį jautė skausmą. Galiausiai nusprendė ieškoti profesionalios pagalbos ir kreipėsi į medikus. Moteris neslepia – ji ypač nerimavo, kad skausmas ir nestabilumo jausmas stovint trukdė užsiimti kasdiene veikla. „Čiurnos skausmas neleido ilgai vaikščioti, bėgioti arba atlikti fizinių pratimų. Prieš metus kiti specialistai operavo ranką. Deja, buvo komplikacijų. Tad po tokio trumpo laiko ryžtis naujai operacijai nebuvo lengva. Apsilankius konsultacijoje pas profesorių dingo baimė ir abejonės“, – kalbėjo jauna moteris.

N. Križiūtė nustebo, kad net ir po operacijos ji jautėsi puikiai. „Mano būklė tik greitai gerėja. Jau galiu priminti ir vaikščioti be ramentų ir anksčiau kankinusio skausmo“, – praėjus dienai po operacijos džiaugėsi prof. R. Gudo pacientė.

Kaunietė neslėpė dėkingumo ją operavusiam profesionalui: „Esu labai dėkinga šiam profesionaliam gydytojui už išvadavimą nuo skausmo bei nuoširdų rūpestį“.

Daugeliui žmonių, kuriems nusidėvi kremzlės ir pradeda kamuoti dideli sąnarių skausmai, tenka atlikti kelio sąnario endoprotezavimo operacijas. Kremzlės dėvisi dėl įvairių priežasčių – didelių krūvių, traumų, sutrikus sąnario dalies mikrocirkuliacijai. Kremzlėje nėra jokių kraujagyslių, nervų, todėl jai įtrūkus, žmogus nieko nejaučia. Pažeidimui didėjant, sąnariai lieka be apsauginio sluoksnio, prasideda skausmai, jaučiamas sąnario nestabilumas.

Kaune atlikta unikali čiurnos sąnario operacija


„Kol pažeistas tik sąnario kremzlės sluoksnis, o po ja esantis kaulas sveikas, sąnarį dar galima išgelbėti. Šiuo metu jau atliekamos minimaliai invazinės sąnario kremzlės rekonstrukcijos“, – kalbėjo žinomas gydytojas.

Membrana prie sveikos kremzlės kraštų priklijuojama fibrino klijais ir specialiais siūlais, išlaikančiais membranos stabilumą jai įaugant į sveikąją kremzlę.

Kauno klinikos, kaip ir kitos gydymo įstaigos, membraną turi pirkti. Atsižvelgiant į kremzlės pažeidimo plotą, membrana kainuoja 2500–4000 litų. Kol kas Lietuvos gydymo įstaigoms šios operacijos yra nuostolingos, nes dauguma gydymui skiriamų lėšų turi būti išleidžiamos kitoms – būtiniausioms gydymo priemonėms. Daugeliui pacientų išeitis galėtų būti šiuo metu LSMU mokslininkų ir medikų kuriama lietuviška membrana.

Karolina Marcinkevičiūtė