Paslaptingas bičių šeimos gyvenimas

BitesMedus – ypatingai vertingas produktas, kurį gamina bitės. Žmones šie unikalūs vabzdžiai stebina ne tik savo gaminamais produktais, bet ir gyvenimu – asmeniniais santykiais. Tuo galėjo įsitikinti kiekvienas kovo 20 d. apsilankęs Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijoje. LSMU VA muziejuje  tądien vyko Pasaulinei žemės dienai skirtas renginys, kuriame dalyvavo gausus būrys LSMU akademinės bendruomenės narių, studentų. LSMU VA kancleris prof. Mindaugas Malakauskas, ilgametis Veterinarijos akademijos rektorius LSMU profesorius emeritas Henrikas Žilinskas, Lietuvai pagražinti draugijos VA skyriaus atstovai, VA Senjorų klubo nariai.

Pasaulinė žemės diena LSMU Veterinarijos akademijoje minima daugiau nei tris dešimtmečius. Pirmąją paskaitą renginyje skirtame šiai dienai skaitė ilgametis Veterinarijos akademijos profesorius Kazys Trainys, pagrindinis šio renginio iniciatorius VA.

LSMU Veterinarijos akademijos muziejuje vyko Lietuvai pagražinti draugijos LSMU VA skyriaus narių surengtas susitikimas su įžymiu sodininku ir bitininku, Aleksandro Stulginskio universiteto docentu Algirdu Amšiejumi. Docentas skaitė paskaitą – „Paslaptingas bičių šeimos gyvenimas“ bei rodė unikaliai nufilmuotą filmą, kuriame vaizdas padidintas keliasdešimt kartų.

Doc. A. Amšiejus šmaikštavo tapatindamas bites su Universiteto studentais bei išskirdamas abiems grupėms būdingus bruožus: vienas jų būtų – kelionės, kitas – meilė. Tranai gali ieškoti neapvaisintų motinėlių skrisdami toliau nei septynis kilometrus, o jaunos motinėlės dėl naujų patirčių nuo gimto avilio gali nutolti net trisdešimties kilometrų atstumu, kaip ir studentės atvykę studijuoti į didmiesčius. Pabrėžė, kad bitelėms pavojingas lietus, o jo nemėgsta ir studentai.

Bičių šeimoje keliasdešimt tūkstančių narių: motinėlės, tranai, bitės darbininkės, jos spiečiasi į spiečių, kaip ir studentai nusprendę drauge linksmintis. Kiekvienoje bičių šeimoje paprastai būna viena, išskirtinais atvejais dvi motinėlės, moterys nuolat konkuruoja, patikslino lektorius. Motinėlė medaus neneša, o deda kiaušinėlius. Tranai taip pat neneša medaus, bet su malonumu jį valgo iš bitelių burnos. Tranų misija – skraidyti ir ieškoti dar neapvaisintų jaunų motinėlių. Bičių motinėlė turi specialų organą tranų spermatozoidams saugoti. Pakanka sykį susiporuoti, ir spermatozoidų užtenka visam jos gyvenimui, bet po poravimosi tranas miršta.

Motinėlė padeda ir apvaisintų, ir neapvaisintų kiaušinėlių. Iš apvaisintų išsirita bitės darbininkės, iš neapvaisintų – tranai. Tik nuo mitybos priklauso, kas išsiris iš leliukės motinėlė ar bitė darbininkė. Per dieną motinėlė gali padėti net iki trijų tūkstančių kiaušinėlių. Bitės darbininkės anot docento – avilio varomoji jėga. Nuolat rinkdamos nektarą jos rūpinasi, kad šeima žiemą nebadautų. Užsiima jos ir avilio apsauga bei gynyba. Unikaliai šie  vabzdžiai siuva vaško korius – šešiakampes tikslių išmatavimų akutes medui laikyti ir bičių „lopšius“ – lervoms auginti. Dėl darbų gausos bitelės vasarą gyvena ilgiausiai mėnesį. Žiemojančios darbininkės ištveria iki pavasario, bet jų nuolat tyko pavojai.

Į bičių avilius braunasi graužikai, užsuka naktiniai drugeliai, lokiai grizliai ir paukščiai. Motinėlės gyvena net kelerius metus, o tranai tik vasarą gali mėgautis gyvenimu. Įdomus faktas, kad atėjus rudeniui, kad nereikėtų maitinti papildomų burnų, bitės darbininkės juos išmeta iš avilio. Be bitelių tranai negali išgyventi, tad vieniši žūsta nuo šalčio ir bado.

Po susitikimo vyko diskusija, kurioje dalyvavo ir buvęs Veterinarijos akademijos profesorius Algimantas Mikelėnas, išauginęs ne vieną garsų mokinį. Profesorius didžiavosi, kad po daugelio metų vėl galėjo susitikti su dabar jau ASU docentu – A. Amšiejumi ir lyg tarp kitko pokalbio pabaigoje pridūrė, kad jis buvo pagrindinis A. Amšiejaus daktaro disertacijos oponentas.

Lina Baršauskienė, LSMU VA muziejaus vedėja ir Lietuvai pagražinti draugijos VA skyriaus pirmininkė doc. A. Amšiejui įteikė originalią  padėką – namuose keptą duoną. Svečias pasirašė Veterinarijos akademijos svečių knygoje.

 

Jolanta Jonikienė,

Rinkodaros ir komunikacijos tarnyba