Pasaulinė Žemės diena

Pasaulinė Žemės dienaKovo 19 d. LSMU Veterinarijos akademijoje paminėta Pasaulinė Žemės diena. LSMU bendruomenė rinkosi į Lietuvai pagražinti draugijos (LPD) Veterinarijos akademijos skyriaus narių bei pirmininkės Linos Baršauskienės surengtą susitikimą su klimatologe dr. Audrone Galvonaite, kuri yra Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos Klimatologijos skyriaus vedėja. Susirinkusieji klausėsi pranešimo „Ekstremalėjantys meteorologiniai reiškiniai ir klimato kaita“. Nuoširdus bendravimas ir įvairių klimato reiškinių aiškinimas bei pranešėjos puikus humoro jausmas nepaliko abejingų klausytojų. Šis susitikimas buvo veikiau diskusija, į kurią įsitraukė visi dalyvavusieji.

Dr. A. Galvonaitė yra Pasaulinės meteorologijos tarnybos atstovė Lietuvoje ir gauna pasaulio šalių dienos orų suvestines. Galėdama nuolat lyginti tos pačios dienos orus įvairiose pasaulio šalyse, daktarė pateikė įdomių išvadų bei patarimų.

Savo pristatyme ji skyrė pakankamai dėmesio senoliams, kurie iš daugelio gamtos reiškinių puikiai nuspėdavo artėjančias audras, žaibus, sausras ir lijundras.

Daugelį žmonių nustebino pietinėje Italijos dalyje šių metų kovo pradžioje iškritęs gausus sniegas, o tuo metu Lietuvoje galėjome mėgautis šiltais pavasariškais orais. Dr. A. Galvonaitė, paminėjusi, jog šalčiausia žiema pagal paros temperatūros vidurkius Lietuvoje buvo1931 m. ir vėliau daugiausia sniego buvo 1996 m., priminė, jog beveik prieš daugiau nei dešimtmetį vasario mėnesį žemdirbiai jau galėjo arti laukus.

Pašnekovė akcentavo, jog nėra blogo oro, yra tik netinkama apranga, o kartais kai kuriuos gamtos reiškinius lemia paprasti dalykai, tik reikia sugebėti atkreipti dėmesį į mums siunčiamus gamtos signalus. Per žaibus neglostyti savo augintinių, nesislėpti nuo žaibo po medžiais ir t. t.

Tam tikrų architektūrinių projektų nesėkmes dažnai lemia ne stichinės nelaimės ar gamtos reiškiniai, sakė klimatologė, o, tarkim, kadaise čia tekėjusios upės senvagė, virš kurios stūkso didingi pastatai, kurie ilgainiui sugriūva arba šalia jų atsiveria smegduobės.

Pranešimas džiugino grafikų bei nuotraukų gausa, iš kurių buvo matyti klimatologės pasakojamų reiškinių vaizdai.

 

LSMU inf.