Spausdinti

Pasaulinę insulto dieną – informaciniai renginiai visuomenei

Nuo 2006 metų kiekvieną spalio 29 dieną minima insulto diena. Šiais metais pirmą kartą LR Seime įvyko konferencija Pasaulinei insulto dienai paminėti. Konferencijos metu kalbėta apie insulto rizikos veiksnius ir jų kontrolės galimybes, skubios pagalbos ir pažangaus gydymo principus, ankstyvųjų insulto požymių atpažinimą bei insulto gydymo centrų veiklą Lietuvoje.

Informacinių renginių Seime metu didelis dėmesys buvo skirtas insulto gydymo centrų veiklai Lietuvoje 2014 m. Apie įgyvendinamą integruotos sveikatos priežiūros koncepciją kalbėjo LR sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, Insulto integruotos sveikatos priežiūros valdymo komiteto pirmininkė, vyriausioji respublikos specialistė neurologijos klausimais, LSMU MA Neurologijos klinikos vadovė prof. Daiva Rastenytė ir Lietuvos insulto asociacijos prezidentas, Šiaurės šalių insulto draugijos valdybos pirmininkas prof. Dalius Jatužis.

Pasaulinei insulto dienai ir kovai su viena iš labiausiai neįgalumą sukeliančių širdies ir kraujagyslių sistemos ligų skirti informaciniai renginiai įvyko ne tik LR Seimo I rūmuose, bet ir didžiosiose šalies sveikatos priežiūros įstaigose. Kauno klinikų Kardiologijos klinikoje prof. Antanas Vaitkus skaitė paskaitą pacientams apie insulto rizikos veiksnius, pirmuosius jo požymius ir pagalbos galimybes.

Prof. A. Vaitkaus paskaitos metu klausytojai sužinojo, kas yra insultas, kam jis gresia, kaip atpažinti insulto požymius ir kodėl reikia kuo skubiau kreiptis pagalbos. Ligonis, kuriam įtariamas insultas, turi kuo skubiau patekti į insulto centrą, kur visą parą atliekamas galvos smegenų kompiuterinės tomografijos tyrimas ir taikomas specifinis gydymas.

Prof. A. Vaitkus paskaitos dalyviams pristatė nuo šių metų Kauno klinikose veikiančio Insulto centro veiklą. Paskaitos dalyviai išgirdo, kokia pagalba teikiama pacientams, patekusiems į šį centrą. Čia taikomas aukso standartu laikomas patogenezinis išeminio insulto gydymas intravenine trombolize – tai galvos smegenų kraujagyslę užkimšusio trombo tirpdymas vaistais. Kasmet atliekamų trombolizių nuolat daugėja. Praeitais metais Kauno klinikose šis metodas taikytas 80 insulto ištiktų ligonių. Per pirmuosius tris šių metų ketvirčius jau atlikta 130 trombolizių. Per pastarąsias dvi paras šis gydymo būdas pritaikytas 6 Kauno klinikų pacientams.

Šalyje inicijavus Integruotos sveikatos priežiūros strategiją, buvo sukurti klasteriai, kurie garantuoja bendradarbiavimą tarp greitosios medicinos pagalbos, ligoninių skubios pagalbos skyrių ir rajoninių ligoninių neurologų. Ši sistema garantuoja, kad insultą patyrę pacientai kuo skubiau gautų reikiamą pagalbą. Su insultų gydymo centrų veikla Lietuvoje yra siejamas mažėjantis hospitalinis mirštamumas bei gerėjantys neįgalumo rodikliai.

Pasaulinę insulto dieną vykstančių informacinių renginių tikslas yra didinti visuomenės sveikatos raštingumą apie galvos smegenų insulto rizikos veiksnius, pirmuosius simptomus ir gydymo galimybes Lietuvoje. Pasaulio sveikatos organizacija Lietuvą priskiria prie valstybių, kuriose gyventojai susiduria su didele insulto sergamumo rizika ir mirtingumu. Todėl visuomenės švietimas apie insulto rizikos veiksnius, jų kontrolės būdus ir metodus bei nuolatinis šių žinių atnaujinimas yra itin svarbus.

 

Kauno klinikų inf.