Spausdinti

Parama beglobiams gyvūnams

Parama beglobiams gyvūnamsTurbūt ne vienas studentas ir dėstytojas atkreipė dėmesį į LSMU Veterinarijos akademijos 5-uosiuose rūmuose pakabintą raudonąją dėžutę su raginimu padėti beglobiams gyvūnams ir paremti VšĮ „SOS gyvūnai“ organizaciją. Akademijos bendruomenė iš karto reagavo į kvietimą ir dėžutėje greitai kaupėsi monetos. Veterinarijos akademijos studentų asociacijos (VASA) nariai tam rengėsi jau seniai ir nežada apsiriboti šia viena dėžute, netrukus ir antroji bus įrengta ir VA 6-ajame bendrabutyje. Pakalbinome organizacijos „SOS gyvūnai“ projekto vadovą Andrejų Mezencevą, kuris rūpinasi ir dėžučių priežiūra, įrengimu. Projekto vadovas papasakojo ir apie gyvūnų globos namų įsikūrimą bei raudonųjų dėžučių idėją.

Papasakokite, kaip atsirado organizacija „SOS gyvūnai“?

Beglobius gyvūnus globojanti organizacija „SOS gyvūnai“ įsisteigė 2009 m. po to, kai 2008 m. keletas žmonių atsiskyrė nuo Vilniaus „Pifo“ ir įsteigė beglobių gyvūnų organizaciją „Pifas.lt“. Po metų pakeitėme pavadinimą į VšĮ „SOS gyvūnai“.

Kur įsikūrusi Jūsų organizacija?

Mūsų pagrindinė būstinė yra Vilniuje, Minsko plente. Planuojame įsteigti dar vieną prieglaudą netoli Kauno, kurią numatome statyti konteinerinio tipo. Ši unikali naujosios prieglaudos konstrukcija projektuojama pagal ES standartus ir rekomendacijas. Toks beglobių gyvūnų apgyvendinimo būdas buvo pradžia ir Vilniaus prieglaudai, kuris labai pasiteisino. Patogi priežiūra, pakankamai vietos gyvūnams.

Tačiau vien turimomis patalpomis užmiestyje mes neapsiribojame, nes retai kas varginasi atkeliauti iki mūsų globos namų pasiimti gyvūnėlį, todėl mes su prekybos centru „Ozas“ nuo 2012 m. vykdėme projektą „Ozo gyvūnų pievelė“, kur viduryje prekybos centro savanoriai prižiūrėdavo gyvūnus į šią pievelę žmonės, užuot išmetę gyvūną į gatvę, galėdavo jį palikti gyvūnų pievelėje arba pasiimti į savo namus iš mūsų jau turimų. Šis projektas pateisino lūkesčius, nes žmonės per metus vidutiniškai priglausdavo po tūkstantį gyvūnų. Taip pat prie Vilniaus „Akropolio“ atidarytas „SOS gyvūnų“ paviljonas, kurio idėja tokia pati – kad žmonėms būtų kuo paprasčiau priglausti gyvūną.

Kiek beglobių gyvūnų gyvena jūsų turimose patalpose ir kiek darbuotojų prižiūri juos?

Mūsų globos namuose gyvena 174 gyvūnai, tačiau šis skaičius nuolat kinta. Visada mes judame pirmyn. Nuolatinių ir pasišventusių šiam darbui darbuotojų turime tik porą, o periodiškai apsilankančius savanorius ir mažiau negu 24 valandas per parą laiko skiriančius beglobiams gyvūnams – apie 15 asmenų.

Kokie yra Jūsų organizacijos tikslai?

Suteikti visapusę pagalbą kuo didesniam skaičiui beglobių gyvūnų: aprūpinti juos šilta užuovėja, maistu ir veterinarine priežiūra, kol bus rasti naujieji šeimininkai. Bendradarbiauti ir padėti organizacijoms bei fiziniams asmenims, užsiimantiems beglobių gyvūnų gelbėjimu. Šviesti visuomenę apie atsakomybę už gyvūnus, jų priežiūrą ir globą. Vykdyti visuomenines programas bei konsultuoti beglobių gyvūnų gelbėjimo ir priežiūros klausimais. Ieškoti partnerių kitose pasaulio šalyse, su kuriais galėtume bendradarbiauti ir keistis žiniomis bei patirtimi. Supažindinti visuomenę su mūsų organizacijos veikla. Įkurti organizacijos padalinius įvairiuose Lietuvos miestuose ir veterinarijos kabinetą, kuriame galėtume suteikti veterinarinę pagalbą savo globotiniams. Reguliuoti beglobių gyvūnų skaičių, vykdant sterilizacijos ir kastracijos programas. Visus savo tikslus kryptingai vykdome.

Kaip manote, kuo organizacija „SOS gyvūnai“ išsiskiria iš kitų gyvūnų globos asociacijų?

Mano manymu, mes išsiskiriame darbo kokybe ir vietų, kuriose gyvena gyvūnai skaičiumi, tai atitinka Europos Sąjungos reikalavimus. Ne visos gyvūnų globos organizacijos tai gali. Mes laikomės dezinfekcijos reikalavimų, patalpų dydžių atitikimų pagal gyvūnų skaičių ir dydį, rengiame kursus savanoriams, kurie privalo būti sulaukę pilnametystės.

Iš kur gaunate lėšų organizacijos „SOS gyvūnai“ veiklai?

Pagrindinis mūsų pajamų šaltinis yra 2 proc. paramos nuo gyventojų pajamų mokesčio. Taip pat sulaukiama finansinės paramos pavedimu, maistu, įvairiose vietose pastatėme dėžutes aukoms.

Paminėjote dėžutes. Dar kelios atsiras ir LSMU Veterinarijos akademijoje, ar tai pasiteisina? Juk beveik niekas jų ir neprižiūri.

Taip, dėžučių idėja atsirado prieš porą metų ir jos pasiteisina ten, kur sąžiningai elgiamasi. Jas įrengiame įvairiose vietose: nuo vaistinių iki prekybos centrų. Gerai, jog atsirado galimybė keletą jų pastatyti ir LSMU Veterinarijos akademijoje. Žinoma, atrodo jog išrenkame saugesnes vietas, kad kas nors bent viena akimi stebėtų dėžutes, bet pasitaiko visokių atvejų, kartais randi išplėštas arba suniokotas.

Dėkojame už pokalbį Andrejui Mezencevui ir linkime visokeriopos sėkmės įgyvendinant VšĮ „SOS gyvūnai“ organizacijos tikslus. Tikimės, jog raudonosios dėžutės Veterinarijos akademijoje pateks į sąžiningųjų zoną. Juk ne veltui sakote: „Padėkite mums padėti jiems“. Jeigu paklaustumėte VA studentų dėl ko jie čia įstojo, daugelis atsakytų, jog nori padėti ir gelbėti gyvūnus.

 

LSMU inf.