Spausdinti

Naujų gerklų operacijų privalumas – tikslumas ir greitesnis sveikimas

Naujų gerklų operacijų privalumas – tikslumas ir greitesnis sveikimasLietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų gydytojai pirmą kartą Baltijos šalyse atliko dalies gerklų pašalinimo operaciją, naudodami lazerį. Tai pirma tokios didelės apimties operacija, atlikta be išorinių pjūvių.

LSMU Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos vadovas prof. Virgilijus Ulozas pasakoja, kad lazerinė gerklų mikrochirurgija yra pasaulyje plačiai taikomas radikalus pradinių gerklų vėžio stadijų gydymo metodas. Kauno klinikose šis metodas taikomas nuo 2006 metų.

„Lazerinės mikrochirurginės operacijos jau tapo mūsų klinikos kasdienybe. Dažniausiai jos atliekamos pacientui sergant pirmąja, rečiau – antrąja gerklų vėžio stadija, – pasakojo prof. V. Ulozas. – Operacijų privalumas yra tikslumas. Operacija atliekama kontroliuojant mikroskopu, esant geram matomumui, todėl gerklų naviko audinys pašalinamas visai šalia sveikų audinių ribos, išlaikant onkologinį radikalumą.“

Otorinolaringologas onkologas Evaldas Padervinskis, prof. Rūta Pribuišienė stažavosi Montgudino universitetinėje ligoninėje Belgijoje pas lazerinės gerklų mikrochirurgijos autoritetus prof. M. Remacle’ą ir prof. G. Lawsoną.

Praėjusių metų lapkritį klinikos vadovas prof. V. Ulozas, prof. R. Pribuišienė, doc. S. Vaitkus ir gydytojas E. Padervinskis naują gerklų chirurgijos metodą pritaikė 66 metų Alytaus rajono gyventojui, kuriam diagnozuotas antrosios stadijos gerklų vėžys. 

„Paciento anatomija buvo itin palanki lazerinei chirurgijai, todėl nuspręsta atlikti išplėstinę lazerinę dalinę laringektomiją“, – pasakojo E. Padervinskis, kuris Belgijoje įgytą patirtį sėkmingai pritaikė Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikoje.

Pasak gydytojo, operacija truko gana neilgai – apie keturias valandas. Jos metu pašalinta balso klostė, vestibulinė klostė, vedeginis gumburas ir gerklų komisūra. Jau kitą dieną po operacijos pacientas galėjo ryti, o po penkių dienų buvo išleistas namo. Po klasikiniu būdu per išorinius pjūvius atliktų gerklų operacijų pacientai ligoninėje praleidžia dvi savaites, jiems atliekama tracheostomija, įkišamas maitinimo vamzdelis.

Naujų gerklų operacijų privalumas – tikslumas ir greitesnis sveikimasPraėjus kelioms savaitėms po minėtos operacijos, E. Padervinskis kitam pacientui atliko panašią operaciją – dėl viršutinės gerklų srities naviko pašalino antgerklį. Tai buvo pirmoji antgerklio pašalinimo operacija, atlikta chirurginiu lazeriu ir mikroskopu.

Lazerinių gerklų operacijų metu taikoma bendrinė endotrachėjinė nejautra, tačiau pasirengimas anestezijai dėl galimo pavojaus yra specifinis. Tam naudojami specialiai paruošti intubaciniai vamzdeliai, kurie apvyniojami lipnia folijos juostele. Dėl rizikos, kad operacijos metu gali nudegti kvėpavimo takai, naudojama mažesnė nei 30 proc. deguonies koncentracija, vengiama inhaliacinių anestetikų.

„Lazerinės kvėpavimo takų operacijos metu svarbu garantuoti tinkamą ventiliaciją, oksigenaciją ir išvengti kvėpavimo takų nudegimo“, – iššūkius, su kuriais tokių operacijų metu tenka susidurti anesteziologui, atskleidžia gydytoja anesteziologė Jurgita Borodičienė.

Po pirmosios operacijos praėjus trims mėnesiams, pacientui atlikta kontrolinė operacija, paimta biopsija ir pašalinti randai, dėl kurių buvo susiaurėjęs kvėpavimo takų spindis.

„Naujoviškos operacijos leidžia pacientams daug greičiau pasveikti ir grįžti į įprastą gyvenimo ritmą, taupo lėšas ir medikų laiką, – klinikoje besiplečiančiu operacijų spektru džiaugiasi prof. V. Ulozas. – Tai svarbus žingsnis plėtojant lazerinę gerklų mikrochirurgiją ir tobulinant gerklų vėžiu sergančių pacientų gydymą.“

 

Kauno klinikų inf.