Nauja knyga „Antimikrobinių vaistinių medžiagų derinimas“

Dar viena, tai septintoji, LSMU prof. habil. dr. Algimanto Petro Matusevičiaus knyga. „Antimikrobinių vaistinių medžiagų derinimas, jų deriniai ir vaistai gyvūnams“, 2017 m., 384 p. Didėjantis mikrobų atsparumas antimikrobiniams vaistams ir ypač gramneigiamiems, sukelia dideles problemas sergančius gydyti. Atsparių mikroorganizmų naikinimui ir jų vystymosi slopinimui, tarp kitų priemonių, naudojami įvairūs vaistinių medžiagų deriniai.

Knygoje pateikiami duomenys apie antimikrobinių medžiagų derinimo principus, derinimo schemas, veikimo taikinius mikrobe ir derinių terapinis veiksmingumas į atsparius mikrobus bei jų panaudojimas sergantiems gyvūnams gydyti. Apibūdinama 76 įvairių antimikrobinių vaistinių medžiagų deriniai. Taip pat aprašoma, dabartiniu metu žinomi, beta laktamazių inhibitoriai, tai avibaktamas, klavulano rūgštis, kalio klavulanatas, sulbaktamas, tazobaktamas, boroniko rūgštis, penemo sulfonas (PSR-3-226), ciklobutanas ir MK-7655. Minėti beta laktamazių inhibitoriai derinami su beta laktaminiais antibiotikais. Beta laktaminiai antibiotikai ir jų deriniai su inhibitoriais visame pasaulyje plačiai naudojami gydyti sergančius infekcinėmis ligomis, kurių sukėlėjai atsparūs mikrobai. Šių agentų sėkmė ir geras terapinis efektyvumas išlieka perspektyvus ir galbūt išliks atsparus ateityje. Antros kartos beta laktamazių inhibitoriai (avibaktamas, boroniko rūgštis, MK-7655 ir kt.), veiksmingi į besiformuojantį mikrobų atsparumą. Visi inhibitoriai derinami su beta laktaminiais antibiotikais, tokiais kaip penicilinas, ypač dažnai su aminopenicilinais, trečios kartos cefalosporinais, karbapenemais, monobaktamais. Minėtuose deriniuose esantys antibiotikai ir inhibitoriai turi panašų rezorbcijos, pasiskirstymo ir išsiskyrimo iš organizmo laiką, todėl derinys veikia sinergetiškai. Knygoje apžvelgiami žinomi ir įteisinti naudoti klinikoje beta laktamazių inhibitorių deriniai su įvairiomis antimikrobinėmis medžiagomis.

Didėjanti mikrobų atsparumas sulfonamidams riboja jų naudojimą sergantiems gydyti. Kai kuriose valstybėse išsivystė apie 90 proc. atsparių įvairių rūšių mikrobų, todėl vieni sulfonamidai sergantiems gydyti naudojami retai. Atradus ir išbandžius diaminopirimidino junginius, kaip trimetoprimą, ormetoprimą, pirimetaminą, aditoprimą, metioprimą, tetroksoprimą deriniuose su sulfonamidais, pastarųjų antimikrobinis aktyvumas itin sustiprėjo, ypač – į atsparius mikrobus. Veterinarijoje dažniausiai diaminopirimidinai derinami su sulfametoksazoliu, sulfadiazinu, sulfadoksinu, sulfadimetoksinu, sulfadimidinu, sulfamerazinu, sulfachlorpiridazinu, sulfakvinoksalinu santykiu 1:5. Šis santykis yra optimalus ir sustiprina sulfonamidų aktyvumą, organizme susidariusi koncentracija gali pasižymi baktericidiniu poveikiu plačiam mikrobų spektrui. Deriniai slopina keletą etapų tetrahidrofolio rūgšties sintezėje ir sustiprina sinergetinę sąveiką. Derinių aktyvumas turi platesnį veikimą į Gr+ ir Gr- bakterijas, pirmuonis. Deriniai plačiai naudojami melžiamoms karvėms, mėsiniams galvijams, efektyvūs gydyti veršelius sergančius pneumonija, salmonelioze, kolibakterioze. Galima naudoti kiaulėms, arkliams, šunims, katėms ir naminiams paukščiams. Knygoje pateikiami duomenys apie įteisintų ir leidžiamų antimikrobinių vaistinių medžiagų derinių naudojimą įvairioms gyvūnų rūšims.

Knyga skirta studentams ir praktinį darbą dirbantiems veterinarijos gydytojams.

LSMU informacija

Jolantos Jonikienės nuotraukoje Prof. habil. dr. A. P. Matusevičius