Mitybos aktualijos subūrė sveikatos specialistus mokslinei-praktinei konferencijai

Mitybos aktualijos subūrės veikatos specialistus mokslinei-praktinei konferencijai Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis (PSO), pusė Europos gyventojų turi antsvorį, iš kurių net 30 % skundžiasi nutukimu. Lietuva – ne išimtis. Visuomenės sveikatos specialistai pastebi nepalankias tendencijas: pastaruoju metu mūsų šalyje sparčiai daugėja antsvorio bei nutukimo atvejų. Tyrimai atskleidžia, jog nutukimas turi tamprią sąsają su daugeliu lėtinių neinfekcinių ligų. Taip pat, išmokę išlaikyti stabilų svorį, išvengtume širdies ir kraujagyslių ligų, sumažintume cukrinio diabeto, onkologinių susirgimų riziką.

Kitas gąsdinantis faktas yra tai, jog nuo nervinės anoreksijos Lietuvoje kasmet miršta po vieną ligonį. Mirtimi pasibaigiantys atvejai dažniausiai pasiglemžia jaunus ir gabius jaunuolius. Šie faktai įrodo, kad švietimas mitybos ir valgymo sutrikimo klausimais Lietuvoje yra itin aktualus, o viešų diskusijų, konferencijų ir seminarų rengimas tampa būtinybe.

Gruodžio 4 d. Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) įvyko mokslinė-praktinė konferencija – „Svarbiausios šių dienų mitybos aktualijos“. Itin aktualios temos renginį inicijavo Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos biuras kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės sveikatos fakultetu (VSF) bei Lietuvos visuomenės sveikatos asociacija. Konferencija buvo skiriama visų specialybių gydytojams, farmacijos specialistams, dietologams, visuomenės sveikatos specialistams bei slaugytojams.

Kauno Visuomenės sveikatos biuro specialistė Giedrė Bernotaitė dėkojo gausiai susirinkusiems dalyviams, kartu akcentuodama būtinybę garsiai kalbėti apie mitybos ir valgymo sutrikimus bei jų pasekmes. Įvadinį žodį konferencijos pradžioje tarė LSMU VSF dekanė profesorė habil. dr. R. Kalėdienė. Profesorė pabrėžė temos svarbą, kartu akcentuodama, kad racionali ir sveika mityba ne tik apsaugo nuo lėtinių ligų, bet ir pagerina gyvenimo kokybę. Renginio metu pranešimus skaitė LSMU, Vilniaus ir Lietuvos sporto universitetų atstovai bei Lietuvos dietologų draugijos atstovai.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto profesorius Rimantas Stukas konferencijos dalyviams priminė, jog mityba yra sveikatos pamatas. Profesorius perskaitė pranešimą apie „Lietuvos gyventojų mitybos ypatumus“, kurio metu pasidalino Vilniaus universiteto atliktais tyrimais. 2013-ais ir 2014-ais metais vykdytų tyrimų tikslas – išsiaiškinti Lietuvos gyventojų mitybos įpročius ir ypatumus. Pranešėjas atkreipė dėmesį į faktą, kad 2012-ais metais Lietuvos gyventojų mirčių struktūroje net 56,6 % mirčių ištiko dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Mirtingumas nuo šių ligų Lietuvoje daugiau nei du kartus viršija Europos Sąjungos valstybių vidurkį, todėl Lietuva priskiriama ypač aukštos rizikos šalių grupei. Pranešimo metu akcentuota, jog pagrindinė mirčių priežastis šiuolaikiniame pasaulyje yra širdies ir kraujagyslių ligos. Pagal PSO rekomendacijas, visuomenės nariams laikantis sveikos mitybos principų, palaikant fizinį aktyvumą bei nepiktnaudžiaujant alkoholiu, būtų galima išvengti net iki 80 % širdies ir kraujagyslių ligų. Taip pat pranešime nuskambėjo nerimas dėl žemo gyventojų sveikatos ir mitybos raštingumo: tyrimai rodo, jog apie mitybą daugiausia žinių gaunama ne iš patikimų organizacijų ar mokslinių tyrimų, bet iš radijo ir televizijos laidų.

LSMU VSF profesorė dr. Janina Petkevičienė pranešime „Mitybos reikšmė lėtinių infekcinių ligų atsiradimui“ gvildeno lėtinių ligų priežastis ir jų sąsają su netinkama mityba. Profesorė akcentavo tam tikrą ryšį tarp mitybos ir lėtinių neinfekcinių ligų atsiradimo, tokių kaip: išeminė širdies liga (IŠL), piktybiniai navikai, cukrinis diabetas. Pranešime akcentuota, jog sočios riebalų rūgštys, esančios riebiuose gyvuliniuose  produktuose, didina bendrą ir mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentraciją kraujyje ir IŠL riziką. IŠL riziką taip pat didina trans riebalų rūgštys, esančios kietuose margarinuose ir konditerijos gaminiuose, todėl tokį maistą derėtų keisti sveikesniu. Pasak profesorės, nepakankamas daržovių ir vaisių vartojimas sąlygoja 31 % išeminių širdies ligų ir 11 % – insulto atvejų. Mitybos veiksniai lemia net 30 % vėžio atvejų išsivysčiusiose šalyse. Pranešėja akcentavo, jog, pakeitus mitybą, kasmet būtų galima išvengti 3-4 mln. vėžio atvejų. Pranešimo metu profesorė puikiai iliustravo neteisingos mitybos sąsaja su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, o sveikos mitybos prioritetus vizualizavo sveiko maisto pasirinkimo piramide.

Lietuvos dietologų draugijos prezidentė Edita Gavelienė, Vilniaus universitetoSantariškių klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro gydytoja dietologė, pasidalino pranešimu apie „Sveiką mitybą šiandien“. Rekomendacijos rėmėsi energijos suvartojimo balansu, taip pat išsamia apžvalga maisto ir maisto medžiagų, kurias reikia mažinti, bei maisto ir maisto medžiagų, kurias reikia didinti. Gydytoja dietologė akcentavo, jog didžiausia maitinimosi problema išsivysčiusiose šalyse yra disbalansas tarp energijos suvartojimo ir išeikvojimo. Pagrindinė problema atsiranda tuomet, kai net sveikiausia maisto kombinacija per ilgą laiką sukelia antsvorį, jei suvartojamas per didelis energijos kiekis.

Normalus kūno svoris geriausiai atspindi tinkamą energijos balansą tarp su maistu gautos ir fiziniam aktyvumui išeikvotos energijos. Pranešėja rekomenduoja naudoti nehidrintus augalinius riebalus, daug skaidulų turinčius grūdinius produktus, vengti vartoti cukraus, ypač – saldintų gėrimų. Vaisiai ir daržovės turi būti vartojami gausiai, t. y., mažiausiai 5 porcijos per dieną. Kasdien reiktų vartoti žalių lapinių ir oranžinių daržovių. Pasak pranešėjos, raudona mėsa turi būti vartojama retai ir mažais kiekiais, tuo tarpu paukštiena ir žuvis – vidutiniškai, pieno produktai vartotini kasdien, bet saikingai.

Po pertraukėlės, pranešimus skaitė Lietuvos sporto universiteto atstovai: docentas Ramutis Kairaitis  pasidalino pranešimu apie „Maisto papildų vartojimo ypatumus“, o Sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas Artūras Sujeta – apie „Šiuolaikinės mitybos strategijas ir fizinį aktyvumą“.

Konferencija sulaukė didelio susidomėjimo bei gausaus svečių dalyvavimo. Kaip savo pranešime pastebėjo profesorius Rimantas Stukas, cituodamas vokiečių filosofo Artūro Šopenhauerio (vok. Arthur Schopenhauer) žodžius, „sveikata taip pranoksta visas kitas gyvenimo vertybes, kad visai sveikas skurdžius tampa laimingesnis už ligotą karalių“.

 

Jurgita Miciulevičiūtė-Smeu