Marijos Čipkutės paroda „Vidinis kambarys“

Marijos Čipkutės paroda „Vidinis kambarys“„Kūryba yra mano gyvenimo būdas. Kurti – tai tyrinėti pasaulį ir savo darbais, vaizdų kalba, pasakoti tai, ką atrandi, suvoki. Parodoje eksponuoju piešinius. Dažnai kaip kūrybinę medžiagą pasitelkiu realius objektus, realias erdves. Atidžiai stebėdama mane supančią aplinką, perkeliu savo „pamatymus“ į paveikslus. Ar tai būna fragmentas iš interjero, ar situacija iš gyvos gamtinės erdvės, per linijos tembrą kuriu iš to savitą paveikslo nuotaiką. Piešiniai – kaip realybės atgarsiai, atspindžiai, nuotrupos. Tapydama visada stengiuosi sukurti atmosferos tvyrojimo, oro virpėjimo įspūdį paveiksle. Tam, kad atsirastų vidinė paveikslo erdvė. Parodoje „Vidinis kambarys“ eksponuoju savo tapybos diplominio darbo paveikslus bei kelis ankstesniais studijų metais sukurtus darbus“, –  teigė parodos autorė Marija Čipkutė, Vilniaus dailės akademijos tapybos magistrantė.

Parodą organizavo LSMU Veterinarijos akademijos administracijos ir Lietuvai pagražinti draugijos VA skyriaus nariai.

Šia paroda menininkė kviečia žiūrovą užeiti į jos vidinį kambarį. Norintieji patekti į šią tapybos erdvę privalo tarsi kilstelėti užuolaidą, staiga išjungti kitų įprastų problemų ir kontekstų svarstymus. Šie vaizdai yra už plonos ribos, kurią reikia peržengti, o tam tereikia noro ir pasirengimo.

Vidinis kambarys tapytojai – vieta, iš kurios ji žvelgia į pasaulį.

Savo paveikslų dydžių subtilumu ir spalvų pasirinkimu stebinantis vaizdas daugelį gali įvelti į tam tikrų minčių sūkurį. Lyg ir pavaizduota paprasta buitis. Parodos atidarymo iškilmėse sveikindama svečius menininkė padėkojo susirinkusiesiems bei padovanojo visišką minčių laisvę ir lyg netyčia perspėjo, jeigu po paveikslais parašyti pavadinimai žiūrovams trukdo – nekreipkite į juos dėmesio. „Pavadinimai – kaip nuorodos. Kiekvienas paveikslas yra kaip eilėraštis, todėl žiūrovui paliekama galimybė savaip interpretuoti kūrinius ir pačiam „išskaityti“ vaizdų potekstes. Būkite laisvi, te niekas jūsų netrikdo, bendraukime“, – kvietė dailininkė M. Čipkutė.

Marijos darbai – jos emocijos, nuotaikos, pakilimai ir kritimai, pergalės ir dar daugiau, nenuspėjamos klajonės spalvų ir potėpių platybėse bei eksperimentai drobėje, savęs ieškojimas. Tai jos darbo studijos interjero fragmentai, grindys, sienos, baldai atvaizduoti paveiksluose.

Paveikslai yra didelio formato, tad stebėti juos tenka iš didesnio atstumo nei įprastai tyrinėjami paveikslai, kad pajustumėte spalvų bei potėpių žaismą ir menininkės nuotaikas kuriant šiek tiek neįprastus kūrinius.

Parodoje kalbinta LSMU prof. D. Sekmokienė teigė, kad paveikslai ją sužavėjo. Visų interjero spalvų platybėse didžiausią įspūdį profesorei padarė kiek žemiškesnis tapytojos M. Čipkutės kūrinys „Dėstytojo batai“. Kodėl būtent šis, profesorė atsakė: „Subtilus pavadinimas, netradiciniai potėpiai bei spalvos, batų dydis, simbolizuojantis dėstytojų minties tvirtumą bei ryškumą ir, be abejonės, stabilumą visur.“

Pati autorė teigė, kad dėstytojo batai – tarsi jos padėka mokytojams už jų darbą, kantrybę bei patirtį.

Parodos žiūrovai aptarinėjo neįprastus spalvų derinius, šešėlių žaismus bei abstrakčius vaizdinius, ribą tarp realybės ir būties slėpinių.

Lina Baršauskienė, LSMU Veterinarijos akademijos muziejaus vedėja bei parodos iniciatorė, teigė, jog tarp šių paveikslų darbų sūkuryje pajutusi nežemišką ramybę, spalvų harmoniją. „Lankiausi nupieštame kambaryje – studijoje ir tarsi jutau kūrėjos ramybę, tvirtą charakterį ir asketizmą – apmalšintus troškimus ir tobulybės siekį“, – parodos įspūdžiais dalijosi muziejaus vedėja.

Kviečiame apsilankyti parodoje „Vidinis kambarys“, kuri bus eksponuojama iki rugsėjo 30 d. LSMU Veterinarijos akademijoje, Žalčio salėje (Tilžės g. 18, Kaunas).

 

LSMU inf.