Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Psichiatrijos klinikos iššūkis moderniai visuomenei

LSMU Sveikatos tyrimų instituto vadovas profesorius dr. Aurelijus VerygaLSMU Sveikatos tyrimų instituto vadovas profesorius dr. Aurelijus VerygaLietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Psichiatrijos klinikos specialistai rudenį palydėjo organizuodami itin plataus masto tarptautinę konferenciją „Kanapės – iššūkis moderniai visuomenei“. Konferencijos organizatoriais tapo Lietuvos ir užsienio šalių federacijos, universitetai bei įvairios organizacijos: LSMU Psichiatrijos klinika ir Sveikatos tyrimų institutas, Pasaulinė federacija prieš narkotikus (angl. The World Federation Against Drugs, WFAD), Šiaurės alkoholio ir narkotikų politikos tinklas (angl. The Nordic Alcohol and Drug Policy Network, NordAN), Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, Lietuvos nacionalinė tabako ir alkoholio koalicija, Lietuvos psichiatrų asociacijos Kauno krašto skyrius, Lietuvos medicinos studentų asociacija, Psichikos sveikatos institutas ir Romuvos klinika. Tarptautinis renginys sukvietė psichiatrus, psichologus, psichoterapeutus, neurologus, šeimos gydytojus, visuomenės sveikatos specialistus, socialinius darbuotojus, slaugytojus bei visus, besidominčius psichikos sveikata.

Įspūdingas renginys tapo pirmąja tarptautine Baltijos šalių konferencija, kuri buvo skirta kanapių vartojimo prevencijai bei kanapių sukeltų psichikos sveikatos sutrikimų gydymui. Renginiui pirmininkavo LSMU Psichiatrijos klinikos vadovė profesorė dr. Virginija Adomaitienė, LSMU Sveikatos tyrimų instituto vadovas profesorius dr. Aurelijus Veryga ir LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto Vaikų ir jaunimo sveikatos laboratorijos vedėja, vyresn. mokslo darbuotoja profesorė dr. Nida Žemaitienė. Konferencijos metu buvo skaitomi pranešimai apie istorinius ir kultūrinius kanapių vartojimo aspektus, gvildenamas kanapių vartojimo klausimas Olandijoje ir Lietuvoje, vyko diskusija, ar yra skirtumas tarp medicininio kanapių naudojimo, dekriminalizacijos ir legalizacijos. Dėmesys skirtas psichikos sveikatai, analizuotas kanapių poveikis smegenims, aptarti intoksikacijos principai, gilintasi į kanabinoidus vartojančių asmenų psichikos ir nusikalstamos veiklos ypatumus, aptartos Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijos, gydant priklausomybę kanapėmis. Taip pat konferencijos dalyviai buvo supažindinti su kognityvine elgesio terapija paremta metodika, kuri skiriama gydyti pacientams, kenčiantiems nuo priklausomybės kanapėms. Šios aktualios temos sukėlė itin gausų svečių susidomėjimą.

Tarptautinis renginys ir jame iškelti klausimai yra itin svarbūs Lietuvos visuomenei. Mūsų šalyje vyrauja klaidinga nuomonė, kad kanapės tėra tik „lengvas narkotikas“, nesukeliantis didelių problemų. Kaip pastebėjo konferencijos pranešėjai, tai – labai klaidinga ir net ydinga nuomonė. Būtent todėl renginio aktualumas ir reikšmė itin svarbūs ne tik sveikatos specialistams, bet ir visuomenės gyventojams, ypač – jaunimui.  Pastaraisiais metais pastebima nauja tendencija: po keleto metų tikslingo mažėjimo, kanapių vartojimas vėl sparčiai auga. Pagal kanapių paplitimą Baltijos šalyse pirmauja estai, pasauliniu mastu – JAV. Lietuva išlieka kaip vidutinis kanapių vartotojas, tačiau medicinos specialistai nerimauja dėl galimo kanapių vartojimo augimo. Konferencijos metu iškeltas susirūpinimas, kad Lietuvoje iki šiol nėra jokios prevencinės kanapių programos. Negana to, visuomenėje sklaido klaidinga nuomonė, kad kanapės gali būti naudojamos medicininiais tikslais.

Konferencijos dalyvių tarptautiškumas ir pranešimų gausa įrodė konferencijos temos aktualumą ir suteikė motyvaciją tolimesnėms gairėms, siekiant mažinti ir visiškai eliminuoti kanapių vartojimą visuomenėje bei parengti efektyvią kanapių prevencinę programą.

 

Jurgita Miciulevičiūtė-Smeu