Spausdinti

Lietuvos sveikatos mokslų universitete lankėsi Užgorodo nacionalinio universiteto atstovai

Lietuvos sveikatos mokslų universitete lankėsi Užgorodo nacionalinio universiteto atstovaiSavaitės pradžioje Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) lankėsi svečiai iš Ukrainos. Užgorodo nacionalinio universiteto delegaciją priėmė LSMU rektorius prof. habil. dr. Remigijus Žaliūnas. Svečiai susitiko su LSMU prorektore studijoms prof. habil. dr. Daiva Rastenyte, LSMU prorektore mokslui prof. habil. dr. Vaiva Lesauskaite, Tarptautinių ryšių ir studijų centro dekanu prof. habil. dr. Živinas Padaiga, LSMU Podiplominių studijų centro dekanu doc. Kęstučiu Petrikoniu, prof. Vyteniu Arvydu Skeberdžiu, Fiziologijos ir farmakologijos instituto direktoriumi prof. Edgaru Stankevičiumi.

Užgorodo nacionalinio universiteto Neurologijos, neurochirurgijos ir psichiatrijos katedros vadovas prof. Michailas Orosas, gydytoja neurologė Katalina Karpinszky, padedami Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriaus vadovo dr. Kęstučio Stašaičio bei Neurologijos skyriaus vadovo prof. Antano Vaitkaus, domėjosi Insultų tarnybos veikla, dalyvavo organizuojant trombolizės procedūrą. Svečiai lankėsi Reabilitacijos klinikos Neuroreabilitacijos poskyryje, susitiko su Psichiatrijos klinikos vadove prof. Virginija Adomaitiene. Gydytojas radiologas Eduardas Keleras supažindino svečius su periferinių nervų ligų ultragarsine diagnostika.

„Šis vizitas yra atsakomasis. LSMU atstovai Užgorodo nacionaliniame universitete lankėsi sausio mėn., – sakė delegacijos vadovas Užgorodo nacionalinio universiteto prorektorius mokslui ir pedagoginiam darbui prof. Volodymyras Feketa. – Mus domina stažuotės jūsų universitete, bendradarbiavimas rengiant mokslininkus ir universiteto dėstytojus. Džiaugiamės radę bendrą kalbą ir tuo, kad mus supranta jūsų Universiteto administracija bei bendruomenė. Labai vertiname Lietuvos patirtį, esame dėkingi už nuoširdų norą padėti mūsų šaliai.“

Svečiai domėjosi neurologija ir neurochirurgija, mūsų specialistų patirtimi teikiant psichologinę ir psichoterapinę pagalbą potrauminio streso sutrikimą patiriantiems pacientams, išgyvenusiems karo baisumus – kareiviams ir civiliams gyventojams (pvz., potrauminė psichozė). Deja, tokių pacientų daugėja, padėtis blogėja, nes dalis jų turi ginklus.

Taip pat ukrainiečiai kolegos domėjosi Insulto, Skubios pagalbos centrų darbo organizavimu, tikisi perimti šių sričių Lietuvos patirtį.

„Viliamės LSMU specialistus išvysti mūsų šalyje ir Užgorodo nacionalinio universitete. Tikimės glaudaus bendradarbiavimo ir pirmųjų rezultatų – jau šį rudenį. Užgorodo nacionalinio universiteto rektorius prof. Volodymyras Smolanka yra garsiausias Ukrainos neurochirurgas, Ukrainos neurochirurgų draugijos pirmininkas. Prof. V. Smolanka su LSMU neurologais ir neurochirurgais bendrauja nuo 2014 m., – sakė prof. V. Feketa ir papasakojo, kad jų regionas yra netoli sienos su Slovakija, Rumunija, Vengrija ir Lenkija, todėl Užgorodui turi įtaką įvairios kultūros. – Užgorodas skiriasi nuo kitų Ukrainos regionų – mes jau jaučiamės integruoti į Europą ir suprantame bendradarbiavimo su Europos šalimis svarbą.“

Užgorodo nacionalinio universiteto rektorius prof. V. Smolanka 2014 m. birželį lankėsi LSMU. Tuomet ir buvo sutarta pradėti praktinį LSMU bei Užgorodo nacionalinio universiteto bendradarbiavimą.

„Prisimenant pagalbą, kurią mums suteikė vakarų šalių universitetai, jaučiame pareigą padėti kolegoms, siekiantiems žinių bei galimybių plėtoti kokybišką mokslą ir iš naujo kurti savo šalį – Ukrainą, – po susitikimo su prof. V. Feketa sakė LSMU prorektorė mokslui prof. habil. dr. V. Lesauskaitė. – Ieškome sąlyčio taškų, nes Ukraina išgyvena didelį fundamentaliųjų tyrimų plėtros poreikį. Mūsų mokslininkai gali padėti rengiant doktorantus ir plėtojant mokslinius tyrimus. Bendradarbiaujame su Kazachstanu. Stengsimės savo patirtį perduoti ir Ukrainai. Problema, kad dabar Ukraina neturi reikiamos mokslo infrastruktūros, tačiau turi jaunų motyvuotų žmonių, norinčių tapti puikiais specialistais ir taip kurti savo tėvynę. Ieškosime galimybių, kaip jiems padėti, kaip padaryti jiems pasiekiamus mokslinius tyrimus, kuriuos mes vykdome. Neabejojame, jie turi atvažiuoti ir semtis patirties mūsų laboratorijose.“

„Reikia turėti tikslą ir jo siekti, tuomet – viską įmanoma padaryti. Dabar kolegų iš Ukrainos tikslas – perimant mūsų patirtį, formuoti jų universitetui naujas fundamentaliųjų tyrimų kryptis ir didinti mokslinių tyrimų kokybę“, – sakė prof. habil. dr. V. Lesauskaitė.

„Ukrainos kolegoms mūsų Universiteto rektorius prof. habil. dr. R. Žaliūnas patarė pradėti realų tarpuniversitetinį bendradarbiavimą nuo asmeninių kontaktų paieškos ir individualių trumpalaikių stažuočių tam tikrose klinikose ar katedrose, ieškoti galimybės plėtoti bendrus mokslo ir klinikinius projektus valstybių lygmeniu arba pritraukiant europinę paramą, – pasakojo teigė LSMU Podiplominių studijų centro dekanas doc. K. Petrikonis. – Kolegoms išvykstant sutarėme, kad artimiausiu laiku bus pateiktas sąrašas Užgorodo nacionalinio universiteto jaunų gydytojų ir slaugytojų, kurie pasirengė ir yra motyvuoti perimti bei pasidalyti lietuviškos medicinos gerąja patirtimi. Nuo rugsėjo mėn., suderinus su tam tikromis klinikomis, pirmieji atvyks stažuotis. Tikimasi vėliau tokį bendradarbiavimą plėtoti tarp Ukrainos ir Lietuvos studentų, doktorantų, dėstytojų mokslininkų.“

Ukrainiečiai kolegos, savo šalies patriotai, dėkoja mūsų šalies Prezidentei ir visai Lietuvai už draugiškumą ir pagalbą. Patriotizmą sustiprino vizitas Kauno istorinėse vietose, Trakuose ir Vilniuje, atrastos bendros istorinės paralelės ir optimistiškos istorinės patirties įžvalgos.

 

LSMU inf.