Spausdinti

Lėtinės uždegiminės ir ikinavikinės virškinimo sistemos ir kepenų ligos

Lėtinės uždegiminės ir ikinavikinės virškinimo sistemos ir kepenų ligosBirželio mėnesį „Žalgirio“ arenos amfiteatre vyko Europos gastroenterologijos, endoskopijos ir mitybos asociacijos (EAGEN) organizuoti tarptautiniai tobulinimosi kursai „Lėtiniai uždegiminiai ir ikinavikiniai virškinamojo trakto ir kepenų susirgimai“, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 170 gydytojų ir mokslininkų iš Baltijos šalių. Rengiant konferenciją daug prisidėjo LSMU Medicinos akademijos Gastroenterologijos klinika, Lietuvos mokslų akademija (LMA), Lietuvos gastroenterologų draugija. Kursų direktoriai – prof. Piteris Malferteineris (Vokietija) ir LMA tikrasis narys prof. Limas Kupčinskas (Lietuva).

Virškinimo sistemos piktybinės ligos – ypač žarnyno, kepenų vėžys – išsivysčiusiose šalyse tampa vis dažnesnėmis mirties priežastimis. Tarptautinis lektorių kolektyvas – prof. P. Dite’as (Čekija), R. Stokbriugeris (Italija), prof. L. Kupčinskas, prof. G. Barauskas (Lietuva), prof. P. Malferteineris, prof. S. Šreiberis (Vokietija), prof. T. Matysiakas-Budnikas (Prancūzija), prof. E. Tjwa (Nyderlandai), prof. D. Stimacas, prof. L. Lundellis (Švedija) paskaitų cikle atskleidė, kaip naujausiais metodais anksti diagnozuoti ir gydyti ikivėžines virškinimo sistemos ligas ir išvengti vėžio.

Konferencijos atidarymo ceremonijoje dalyvavo ir įžangines kalbas sakė Lietuvos mokslų akademijos narys prof. Vytautas Basys, Lietuvos gastroenterologų draugijos pirmininkas prof. Jonas Valantinas, Europos gastroenterologų federacijos pirmininkas bei kursų direktoriai prof. Peteris Malfertheineris ir prof. Limas Kupčinskas.

Profesorius Peteris Malfertheineris paminėjo, kad konferencijoje ir kursuose bus daug aktualių temų apie Helicobacter pylori infekciją, stemplės ir skrandžio vėžį, todėl pakvietė visus konferencijos dalyvius aktyviai įsitraukti į kursus.

LSMUL Gastroenterologijos klinikos vadovas, vienas iš kursų direktorių ir Organizacinio komiteto pirmininkas prof. Limas Kupčinskas padėkojo visai organizatorių komandai, padėjusiai surengti nuostabią konferenciją.

Pirmąją konferencijos temą pristatė gydytojas iš Švedijos prof. Larsas Lundellis. Profesorius kalbėjo apie Bareto stemplę ir ezofaginę adenokarcinomą. Daugiau nei pusei pacientų, sergančių adenokarcinoma, atliekant tyrimus yra nepastebima Bareto stemplė. Profesorius Larsas Lundellis paaiškino, kaip atskirti Bareto stemplę bei kokius tyrimus reikia tai tirti. Atlikus genetinius tyrimus buvo išsiaiškinta, kad Bareto stemplė dažniausiai nustatoma baltaodžiams vyrams, o pagrindinis veiksnys, trukdantis atpažinti Bareto stemplę, yra antsvoris.

LSMUL Gastroenterologijos klinikos vadovas profesorius Limas Kupčinskas kalbėjo apie skrandžio vėžį. Profesoriaus pranešimo tema buvo „Ar H. pylori išnaikinimas gali apsaugoti nuo skrandžio vėžio?“ Profesorius minėjo, kad apie 70–80 proc. pacientų skrandžio vėžys yra diagnozuojamas vėlyvomis stadijomis, o penkerių metų išgyvenamumas siekia 15–20 proc. Dažniausiai skrandžio vėžį sukelia dėl H. pylori bakterijos infekcija. Profesorius apžvelgė perspektyviuosius tyrimus, atliktus Azijoje, kur ypač didelis mirtingumas nuo skrandžio vėžio. Šios strategijos planuojama laikytis ir Europoje. Ji bus įtraukta į Europos H. pylori sukeltų ligų diagnostikos ir gydymo gaires, kurias planuojama patvirtinti lapkričio 7–8 dienomis Florencijoje (Italija). Buvo įrodyta, kad H. pylori bakterijos išnaikinimas, ypač ankstyvąją uždegimo stadiją, apsaugo nuo skrandžio vėžio. Svečio iš Vokietijos prof. Peterio Malfertheinerio pranešimo tema „Sveiko skrandžio iniciatyva“. Profesorius minėjo, kad didžiausi sveiko skrandžio priešai yra H. pylori, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, sisteminės ligos, netaisyklinga mityba ir alkoholis. Prof. Peteris Malfertheineris papasakojo apie pasaulinę „Sveiko skrandžio iniciatyvą“, kurioje dalyvauja ir Lietuvos gydytojai.

Skaityti įdomūs pranešimai apie gaubtinės ir tiesiosios žarnų vėžį bei jų patikros bei ankstyvosios diagnostikos galimybes, kasos vėžį, kepenų cirozės transformaciją į hepatoceliulinę karcinomą bei šios rūšies vėžio multimodalinį gydymą.

Prieš šią konferenciją birželio 4 d. LSMU „Santakos“ slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centre įvyko Baltijos šalių uždegiminių žarnyno ligų seminaras. Jame Lietuvos, Latvijos, Estijos, Vengrijos, Vokietijos gydytojai aptarė šiuolaikinius civilizacijos ligų – opinio kolito ir Krono ligos – diagnostikos ir gydymo metodus. Didelio susidomėjimo sulaukė Kylio universiteto Klinikinės ir molekulinės biologijos instituto direktoriaus prof. Stefano Šreiberio (Vokietija) paskaita „Biologinės terapijos optimizavimas“, prof. Gedimino Kiudelio „Uždegiminėmis žarnų ligomis sergančių ligonių stebėjimas“, Juozo Kupčinsko „Žarnyno mikrobiotos transplantacija“, dr. Piterio Mihellerio (Vengrija) „Gydytojo ir paciento santykiai sergant uždegiminėmis ligomis“ ir kiti pranešimai.

Renginių metų kilusios mokslinės diskusijos atskleidė gerą Lietuvos gastroenterologų klinikinę ir mokslinę kvalifikaciją, glaudų tarptautinį bendradarbiavimą. Birželio 5 dienos vakare konferencijų dalyviai buvo pakviesti apsilankyti Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje, kur direktorius dr. T. Mekas ir muziejaus darbuotojas A. Bagdonas surengė labai įdomią ekskursiją.

 

LSMU inf.