Spausdinti

Kuriamas modernus beglobių gyvūnų gerovės centras

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) stiprina veiklą gyvūnų gerovės apsaugos srityje: su socialiniais partneriais, Beglobių gyvūnų labdaros ir paramos fondu, steigia Beglobių naminių gyvūnų gerovės centrą. Jungtinės veiklos sutartis dėl numatomos centro veiklos jau pasirašyta, o pats centras, planuojama, pradės veikti šį rudenį.

pasirasymas1.jpg (regular, 500x322)

Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektoriaus prof. habil. dr. Remigijaus Žaliūno, būsimo modernaus centro steigėjus šiai iniciatyvai suvienijo bendri tikslai. Universitetas pajėgus svariai prisidėti užtikrinant beglobių augintinių gerovę ir aukščiausio lygio veterinarinę pagalbą, o Beglobių gyvūnų labdaros ir paramos fondas siekia iš esmės pagerinti šių gyvūnų laikymo sąlygas Kauno regione.

„Gyvūnų gerovės apsaugos pažeidimai – jautri, daug visuomenės dėmesio sulaukianti tema, tad jaučiame ir tam tikrą atsakomybę prieš visuomenę“, – pastebėjo LSMU Veterinarijos akademijos kancleris prof. Mindaugas Malakauskas. Pasak kanclerio, senokai brandintą idėją kvalifikuotai pasirūpinti benamių šunų ir kačių gerove paspartino veiksminga bendradarbystė su Beglobių gyvūnų labdaros ir paramos fondu.

Abiejų partnerių indėlis – svarus

Abiejų būsimo centro steigėjų indėlis – svarus. LSMU struktūriniame padalinyje – Beglobių naminių gyvūnų gerovės centre – bus galimybė, naudojant universiteto materialiuosius ir žmogiškuosius išteklius bei kompetencijas, užtikrinti aukštos kokybės veterinarines paslaugas.

Pasitelkus LSMU smulkių gyvūnų specialistus bei įrangą, gyvūnai sulauks kvalifikuotos priežiūros ir veterinarinės pagalbos, ją teikti įsitrauks ir studijų programos "Veterinarinė medicina" studentai. LSMU socialinis partneris Beglobių gyvūnų labdaros ir paramos fondas padės įrengti aukščiausio lygio reikalavimus atitinkančias patalpas, atliks kitus organizacinius – ūkio darbus.

„Kauno regione ir Lietuvoje tokio lygio centro iki šiol nebuvo. O poreikis – didžiulis: benamiai šunys ir katės veisiasi gatvėse, jų skaičių papildo šeimininkų išmesti ar apleisti augintiniai. Siekiame suteikti šiems gyvūnams pagalbą, veiksmingai spręsti jų gyvensenos ir kitus klausimus“, – pabrėžė Beglobių gyvūnų labdaros ir paramos fondo direktorius Romualdas Svitojus.

Pasak organizacijos vadovo, šiuo metu, rengiantis būsimo gerovės centro patalpų rekonstrukcijai, konsultuojamasi su LSMU Veterinarijos akademijos ir Lietuvos zoologijos sodo specialistais, ruošiami dokumentai. Benamiams šunims bus įrengta 80 įvairaus dydžio lauko ir vidaus voljerų, dar mažiausiai antra tiek narvų bus skirta benamėms katėms.

Pirmenybė – gyvūno gerovei

Pasak LSMU Dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos vadovės doc. Birutės Karvelienės, atiduodant gyvūną į prieglaudą, tikimasi, kad jam greitai bus surastas naujas šeimininkas. Tačiau dažniausiai šuo ar katė lieka ilgam. Jei laikymo sąlygos neatitinka pagrindinių poreikių, gyvūno psichika negrįžtamai pažeidžiama. Net ir suradus naujus šeimininkus, toks augintinis sunkiai adaptuojasi ir neretai grąžinamas į prieglaudą.

„Todėl naujojo mūsų kuriamo Beglobių naminių gyvūnų gerovės centro veiklos pagrindas bus pirmiausia gyvūno gerovė. Vos patekusio gyvūno fizinę ir psichinę būklę profesionaliai įvertins veterinarijos gydytojas, jei reikia – skirs gydymą. Visi gyvūnai bus laikomi ES reikalavimus atitinkančiose patalpose, gaus pakankamai dienos šviesos, turės vietos pabėgioti.

Beglobius augintinius profesionaliai prižiūrės, šers, vedžios, skiepys ne šiaip savanoriai, o dėstytojo prižiūrimi veterinarinės medicinos studentai, veterinarijos gydytojai rezidentai. Rūpindamiesi beglobiais, jie mokysis prieiti prie gyvūno, bendrauti su juo, stebėti elgseną – tai gydytojui yra labai svarbu. O pačiam gyvūnui yra svarbu socializacija“, – pabrėžė klinikos vadovė.

Daugiau galimybių tobulėti studentams

Nemaža ir būsimojo centro svarba studijų procesui. Pasak dr. B. Karvelienės, dažniausiai  beglobius gyvūnus prieglaudose prižiūri savanoriai. Tuo tarpu Beglobių naminių gyvūnų gerovės centre šunų ir kačių priežiūra bus kur kas profesionalesnėse rankose, ir šių rankų bus kur kas daugiau.

„Esame numatę, jog studentai reguliariai, derinant su studijų procesu, galės nuvykti  iki prieglaudos, tad galėsime ne tik pasirūpinti, jog gyvūnas bus laiku pagirdytas, pamaitintas, pavedžiotas, bet ir užtikrinti kokybišką būsimojo specialisto ugdymą.

Pirmiausia, ko studentai mokosi – tai pažinti gyvūną. Būsimi veterinarijos gydytojai tiesiogiai mokysis stebėti gyvūno elgseną, įvertinti, kaip gyvūnas elgiasi laisvėje, kaip – nelaisvėje, ieškoti, kaip pagerinti jo sąlygas, tirs vandens ir pašarų kokybę, mokysis sudaryti tam tikros šuns, katės veislės poreikiams tinkamiausią racioną“, – atsiveriančias galimybes įžvelgė Dr. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos vadovė.

dscn8017.jpg (regular, 375x500)

Sieks tapti pavyzdiniu

Pasak dr. B.Karvelienės, bus siekiama, kad Beglobių naminių gyvūnų gerovės centras taptų pavyzdiniu ir galėtų teikti kvalifikuotus mokymus įvairių gyvūnų prieglaudų darbuotojams, gyvūnus prižiūrintiems savanoriams, aktyviems visuomenininkams.

„Žmonės, aptikę sužeistus gyvūnus, į LSMU Veterinarijos akademiją ateina ieškodami paguodos ir sprendimo. Jei pažvelgtume plačiau, Universiteto misija –  mokyti ne tik studentus, bet ir šviesti, prusinti visuomenę, rodyti jai pavyzdį. Tad naujasis centras galėtų tapti svarbia atsvara, žinių ir gerosios patirties šaltiniu“, – sakė klinikos vadovė.

LSMU Beglobių naminių gyvūnų gerovės centras Užliedžiuose turėtų pradėti veikti šių metų rudenį.