Spausdinti

Kauno klinikose pacientui iš Ukrainos koreguotas įgimtas kaukolės defektas

Kauno klinikose pacientui iš Ukrainos koreguotas įgimtas kaukolės defektasBirželio mėnesį Neurochirurgijos klinikos vadovas prof. Arimantas Tamašauskas ir Vaikų neurochirurgijos skyriaus vadovas doc. Algimantas Matukevičius operavo pusės metų berniuką iš Ukrainos.

Į Kauno klinikas mažylis su tėvais atvyko tarpininkaujant Kauno klinikų Tarptautinio bendradarbiavimo tarnybos vadovei dr. Žanetai Štreimikytei.

Berniuko tėvai pasakojo pastebėję, kad naujagimiui augant, netaisyklingai kito galvelės forma: siaurėjo jos viršugalvis, galvelė tapo tarsi suplota iš šonų. Vizualiai vaikas skyrėsi nuo kitų. Tėvai pradėjo domėtis ir aiškintis, kas vaikeliui…

Ukrainoje berniukui buvo atlikti radiologiniai tyrimai ir nustatyta, kad prieš laiką suaugo kaukolės strėlinės siūlės dalis. Todėl galva deformavosi: jos viršugalvio momens sritis nebegalėjo augti, platėti į šonus, o kaukolė, didėdama per kitas siūles, tapo pailga su įgaubimu viršugalvyje už vainikinės siūlės. Vaikui augant, galva deformavosi toliau.

„Kol buvo tvarkomi paciento atvykimo iš Ukrainos į Lietuvą medicininiai ir kiti reikalai, atsiųstos berniuko nuotraukos ir berniukas atvažiavo pas mus – praėjo mėnuo. Per tą laiką galvelės deformacija dar padidėjo ir pasidarė ryškiau matoma“, – susitikimą su mažuoju pacientu prisiminė doc. A. Matukevičius.

„Šiam berniukui – tai įgimtas defektas, sukėlęs kosmetinius pokyčius. Kūdikis jau gimė turėdamas iš dalies sukaulėjusią kaukolės strėlinę siūlę. Dažniausiai naujagimio galvelė auga, kartu augant jo smegenims. Kaukolė auga iš kaukolės siūlių, kurios vėliau – žmogaus galvai užaugus – sukaulėja, užsiveria ir galva nustoja augti. Esant tam tikram genetiniam ar išorinių veiksnių sukeltam kaukolės augimo defektui, dalis kaukolės siūlių arba net jos visos gali sukaulėti prieš laiką ir sutrikdyti proporcingą galvelės augimą, – paaiškino berniuką operavęs doc. A. Matukevičius. – Laimei, berniukui iš Ukrainos priešlaikinis strėlinės kaukolės siūlės sukaulėjimas buvo tik dalinis, todėl deformacija dar ne tokia didelė ir defektui ištaisyti prireikė mažiau intervencijos.“

„Esant panašiems įgimtiems defektams – priešlaikiniam kaukolės siūlių sukaulėjimui, rekomenduojama operuoti iki 5–6 mėn. amžiaus kūdikius. Berniukas iš Ukrainos į Kauno klinikas atvežtas būdamas pusės metų. Tokio amžiaus vaiko kaulai yra ploni ir lankstūs, todėl jie greičiau ir lengviau koreguojami. Per operaciją dirbtinai sudaromos išplėstinės kaukolės siūlės arba performuojamas kaukolės skliautas. Korekcija, kurią mes atlikome pacientui iš Ukrainos, buvo tarsi pagalba toliau taisyklingai augti ir formuotis kaukolei. Kūdikiui kaukolės defektas minimaliai koreguotas operacijos metu, vėliau, gavęs teisingą kryptį, defektą koreguos pats augantis organizmas. Vyresniems pacientams dažniausiai atliekama kitokia korekcija, nes jų kaulai jau nėra tokie lankstūs ir sunkiau greitai atlikti minimalią korekciją“, – pasakojo doc. A. Matukevičius.

„Pacientui iš Ukrainos sudarytos dvi naujos išplėstinės kaukolės siūlės – vagos lygiagrečiai su jo sukaulėjusia strėline siūle“,– operacijos principą paaiškino doc. A. Matukevičius.

Operacija truko 2 val., su pasiruošimu – apie 3 val. Vaikų intensyviosios terapijos skyriuje pacientas stebėtas parą. Vaikų neurochirurgijos skyriuje mažasis pacientas iš Ukrainos gydytas dar savaitę.

Tokios operacijos atliekamos ir Ukrainoje, bet, pasak berniuko tėvų, jų šalyje dažniau būna komplikacijų, dažniau reikia atlikti kelias korekcijas. Apsisprendusi vykti į Kauno klinikas, ukrainiečių šeima tikėjosi medikų profesionalumo, vienos operacijos ir trumpesnio gydymo laiko.

Įgimtas kaukolės defektas – priešlaikinis jos siūlių sukaulėjimas priskiriamas prie retų ligų. Kauno klinikose tokios operacijos atliekamos jau seniai, per metus – nuo kelių iki keliolikos. Pasak doc. A. Matukevičius, operacijos pobūdis priklauso nuo to, kuri siūlė ir kiek yra sukaulėjusi, kiek spėjo deformuotis galva bei kokio amžiaus yra pacientas.

***

Mažojo ukrainiečio tėvai pasakojo, kad prieš atvykdami į Kauno klinikas, svarstė įvairius galimo gydymo variantus, ieškojo informacijos, klausinėjo, tarėsi, įsiklausė į siūlymus… Jie žino, kad Kijeve atliekamos tokios operacijos, bet jos atlikimo metodai jiems pasirodė… barbariški.

„Prieštvaniniai“, – sakė berniuko mama.

Tėvams labai nepatiko, kad Ukrainoje, atliekant tokią operaciją, būtų atliktas kraujo perpylimas. Be to, Ukrainoje įgimtas kaukolės defektas šalinamas atliekant kelias operacijas – vienos neužtenka. Kaip sakė berniuko mama, net žinia, kad vaikui bus įstumtas kateteris, kad jis nebus badomas dar ir dar, vėl ir vėl – taip pat dėjo pliusus Kauno klinikoms.

Tėvai geriausiais žodžiais atsiliepia apie Neurochirurgijos klinikos Vaikų neurochirurgijos skyriaus vadovą doc. Algimantą Matukevičių, apie visą klinikos ir skyriaus personalą, apie puikias slaugytojas ir nuostabią Klinikų virtuvę. Viso pokalbio metu mažojo paciento tėvai minėjo ir minėjo Kauno klinikų Tarptautinio bendradarbiavimo tarnybos vadovę dr. Žanetą Štreimikytę. Sako, be jos bendradarbiavimo ir gero, rūpestingo žodžio nebūtų pasiryžę čia važiuoti.

„Kalbėjausi su Žaneta ir jaučiau jos rūpestį mumis, mūsų šeima ir vaiku. Jos kalboje nebuvo jokios komercijos, tik – rūpestis“, – apsisprendimo dienas prisimena mama ir pasakoja, kaip jų Kauno klinikose laukė iki pat vėlaus vakaro.

Ukrainiečių šeima vėlavo, nes Baltarusijos pasienyje praleido 6 valandas, kurias jie įvardija kaip patyčių laiką.

„Lietuvos pasienyje mes užtrukome ne ilgiau kaip 10 min. Jau Lietuvos pasienyje pajautėme, kad esame kitokiame pasaulyje“ – pasakoja ukrainiečiai.

„Mano žmona įsimylėjo jūsų šalį dar seniai, kažkada būdama ekskursijoje Lietuvoje“, – išduoda paslaptį vyras – gal ir tai turėjo įtakos renkantis šalį, kurioje operuos savo pirmagimį.

Berniuko mamos nuomone, lietuviai – tokie pat draugiški kaip slavai, bet jau mąsto ir dirba kaip vakariečiai. Tai jiems ir patinka mūsų šalyje.

„Visko, ko tik reikia, mes turime. Visi mumis rūpinasi. Skyriaus vadovas doc. A. Matukevičius kelis kartus per dieną ateina ir rūpinasi ne tik mūsų vaiku – savo pacientu, jo sveikata, net ir tuo, kas su neurochirurgijos sritimi nesusiję. Rūpinasi ir mumis, tėvais. Jau leido vežti sūnų į lauką. Geras, švarus jūsų oras, gražiame Klinikų skvere pušimis kvepia. Svajojame, kad vieną dieną, prieš išvykdami iš Lietuvos – kai mus išrašys iš Klinikų – paskirsime Kaunui, apžiūrėsime jį“, – planuoja ukrainiečiai, daugiau nei savaitę praleidę Klinikose ir niekur nebuvę.

„Visiems pasakosime ir pasakysime, koks nuostabus jūsų kraštas, ligoninė, kokie puikūs profesionalai ir nuoširdūs medikai. Mes bendraujame ir dalijamės įspūdžiais, informacija su tėvais vaikų, turinčių tokią problemą kaip ir mūsų sūnus. Visiems labai ačiū“, – sakė sveikstančio ir judraus it gyvas sidabras berniuko mama.

 

LSMU inf.