Kauno klinikoms ir LSMU studentams – onkologijos autoriteto pagyrimai

„Čia studijuoja talentingi studentai ir dirba puikūs gydytojai“, – įvertino praėjusią savaitę Kauno klinikose viešėjęs Leipcigo universiteto (Vokietija) Onkologijos ir hematologijos klinikos vadovas, profesorius Dietgeris Niederwieseris. Profesorius su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Kauno klinikų gydytojais hematologais dalijosi naujausiomis žiniomis apie piktybines kraujo ir ypač sunkias hematologines ligas, ląstelių terapiją, kraujodaros kamieninių ląstelių transplantaciją.

„Labai džiaugiuosi, kad gydytojai čia puikiai atlieka savo darbą. Šiuo metu visoje Europoje plėtojame naujus onkologinių ligų gydymo metodus, ir džiugu, jog Kaunas šioje srityje žengia koja kojon“, – kalbėjo Kauno klinikų generalinio direktoriaus garbės patarėjas prof. D. Niederwieseris.

Pasak Onkologijos ir hematologijos klinikos vadovės prof. Elonos Juozaitytės,  profesorius konsultavo tiek Kauno klinikų Hematologijos skyriaus, tiek iš Vilniaus atvykstančius pacientus. „Profesoriaus iniciatyva organizuotas išplėstinis visų tarnybų ir padalinių, dalyvaujančių kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos programoje, susirinkimas, kurio metu numatytos ateities plėtros gairės vystant šią sritį Kauno klinikose“, – tvirtino profesorė.

Vėžio gydyme – proveržis

Daugelį metų Kauno klinikų gydytojus konsultuojantis profesorius prisidėjo, kad Kaune būtų pradėta kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos programa. Šiandien prof. D. Niederwieseris daug dėmesio skiria vadinamajai CAR-T ląstelių terapijai kuri, jo teigimu, yra žingsnis į priekį kovoje su vėžiu.

Taikant CAR-T ląstelių terapiją, pacientui transplantuojamos jo paties imuninės ląstelės, kurios prieš tai surenkamos, patobulinamos ir padauginamos. Šios ląstelės iš karto atpažįsta ir sunaikina vėžines ląsteles. Kai kuriais atvejais tokio gydymo veiksmingumas siekia net 90 procentų.

Kol kas ląstelių terapija taikoma gydant tik tam tikras vėžio formas, kai ligos neveikia chemoterapija ar radioterapija. Nors gydymo sritis ribota, ląstelių terapiją mokslininkai nuolat tobulina, ir, prof. D. Niederwieserio teigimu, gali būti, jog po kelių metų onkologinės ligos bus gydomos taikant tik ląstelių terapiją. „Kai tik dar geriau žinosime, kaip modifikuoti ląsteles, terapija bus dar efektyvesnė“, – tvirtino profesorius.

Ląstelių terapija studentus sudomino

Prof. D. Niederwieseris džiaugiasi, jog LSMU sutiko daug ląstelių terapija susidomėjusių studentų, kurie ateityje planuoja prisidėti prie šios srities plėtros Kaune ir kitose pasaulio šalyse. Profesorius neabejoja, kad LSMU studentai ateityje svariai prisidės tobulinant šią dar palyginti naują sritį. „Šie žmonės pasiryžę atrasti naujus dalykus, jie užduoda daug klausimų. Kaunas labai smarkiai pažengė į priekį studentų mokymo procese“, – apie LSMU atsiliepė profesorius.

Onkologijos ir hematologijos klinikos Hematologijos skyriaus vadovas doc. Rolandas Gerbutavičius džiaugėsi, kad, nors prof. D. Niederwieseris užima daug įvairių pareigų ir turi įtemptą dienotvarkę, jis mielai randa laiko savo žiniomis pasidalinti su LSMU studentais.

Pasak doc. R. Gerbutavičiaus, profesorius naujai pažvelgia į šiuolaikines diagnostikos naujoves, gydymo aktualijas, pasidalina platesniu, šiuolaikiniu požiūriu apie onkologines ligas. „Profesoriaus paskaitos labai inovatyvios, skatinančios mąstyti, jis bendradarbiauja ir bendrauja su studentais. Studentams labai naudinga prisiliesti prie tokio pasaulinio garso ir daug patirties turinčio profesionalo ir išgirsti jo įžvalgas apie kraujo ligų diagnostiką, gydymą, ateities perspektyvas“, – kalbėjo doc. R. Gerbutavičius.

Jam pritarė ir prof. Elona Juozaitytė, pastebėjusi, jog profesorius sudomino ne tik studentus, bet ir rezidentus, doktorantus bei gydytojus. „Jo patirtis, neišsenkantis entuziazmas, optimizmas įgyvendinant naujas idėjas yra puikus pavyzdys visiems pedagogams ir klinicistams“, – teigė profesorė.

Medicinos ketvirtakursiui Artūrui patiko, kad prof. D. Niederwieserio žinios – labai gilios, jas būtų sunku surasti aiškiai išdėstytas kituose šaltiniuose. „Tokiose paskaitose informacija dažniausiai būna pritaikyta gydytojams ir rezidentams, bet profesoriaus paskaitos buvo aiškios ir mums. Jos įdomios, nes iš kitos šalies medicinos autoriteto išgirsti tai, ką ir pats studijuoji“, – kalbėjo studentas.

Artūrui pritarė ir kursiokė Mantilė, kuriai didžiausią įspūdį paliko CAR-T ląstelių terapijos galimybės. „Tai – ypatingas dalykas medicinoje, perversmas tiek onkologijoje, tiek žmonių gyvenimuose. Tokios paskaitos yra vertos dėmesio“, – teigė studentė.

Džiugina LSMU tarptautiškumas

Pasak profesoriaus, Kaunas – puikus, nuolat augantis miestas, kuris puoselėja tarptautiškumą. Jis pasidžiaugė, kad LSMU galima sutikti studentų iš Prancūzijos, Vokietijos ir daugelio kitų pasaulio šalių. Prof. D. Niederwieseris pagyrė Universiteto studentus už jų smalsumą, pastangas, motyvaciją mokytis ir sklandžią anglų kalbą.

Prof. D. Niederwieseris pabrėžė, kad turime suvienyti jėgas kovoje su vėžiu, tad per artimiausius 10 metų visi didieji universitetai ir gydymo įstaigos turėtų pradėti intensyviai dirbti su ląstelių terapijos metodu. „Kaunas jau dabar yra priešakyje plėtojant ląstelių terapiją ir, kaip matau, tai daro sėkmingai“, – sakė profesorius.