Spausdinti

Karatė treniruotėse kviečiama puoselėti tradicines vertybes

Karatė treniruotėse kviečiama puoselėti tradicines vertybesReabilitacijos klinikos sporto medicinos gydytojas, 18 m. trenerio stažą turintis karatė pasaulio vicečempionas dr. Gediminas Tankevičius nuo rugsėjo sudaro naujų narių grupes ir kviečia lankyti karatė treniruotes.

Paprašytas papasakoti apie mėgstamą sporto šaką karatė, dr. G. Tankevičius įvardija ir vieną iš nūdienos problemų, kuria būtina susirūpinti. Ją gali padėti spręsti karatė treniruotės. Tai – fiziškai neaktyvus jaunimas.

„Tėvų pareiga – garantuoti fizinį vaikų aktyvumą. Vaikui, kai formuojasi jo griaučių ir raumenų sistema, charakteris, įgūdžiai bei kasdienio gyvenimo įpročiai, fizinis aktyvumas – labai svarbu. Įrodyta, kad fizinis aktyvumas veikia keliais lygmenimis, – pasakojo sporto medicinos gydytojas. – Biologinis lygmuo – stiprėja vaikų kaulai ir raumenys, lankstesni tampa sąnariai, greitėja medžiagų apykaita, mažėja antsvorio rizika, stiprėja širdies ir kraujagyslių sistema, didėja plaučiai ir pan. Kūnas pasidaro darnesnis. Kitas lygmuo – psichologinis. Sportuojantys vaikai labiau pasitiki savimi, fizinis aktyvumas gerina protinę veiklą ir miegą. Trečiasis lygmuo – socialinis. Sportuojantis vaikas treniruotėse mokosi užmegzti socialinius ryšius, susipažįsta, mokosi atrasti save, ugdoma sveikos gyvensenos įgūdžiai. Sportuojant atsiranda daugiau aktyvumo, užklasinės veiklos, atsiranda gera terpė bendrauti – bendraamžiai, skatinantys sveiką ir aktyvią gyvenseną, be žalingų įpročių.“

Pasak, dr. G. Tankevičiaus, fizinis aktyvumas ypač svarbus šiuo laikotarpiu. Įrodyta, kad kas antras vaikas prie ekrano (televizoriaus, telefono, kompiuterio) praleidžia daugiau nei 7 val. per parą – beveik visą darbo dieną.Karatė treniruotėse kviečiama puoselėti tradicines vertybes

Gydytojas prisimena 1997 metus (pradėjo trenerio karjerą), kai kompiuteris buvo prabanga, o telefonas – ne vaikams. Tuomet buvo vertinama: jei vaikas, atėjęs sportuoti, nepadaro prisitraukimo, jei įveikia mažai atsispaudimų – jis jau fiziškai silpnas.

„Tie, kuriuos aš tuomet vertinau kaip fiziškai silpnus, dabar – labai stiprūs, nes šiuolaikiniai vaikai jau ir pritūpimų nebepadaro taisyklingai – griūva pritūpdami. O apie atsispaudimus – nėra net kalbos. Prisitraukimai – tolima perspektyva“, – trenerio įspūdis.

Dr. G. Tankevičius džiaugiasi, kad šiuo metu, atsiradus aikštelėms su treniruokliais, populiarėja gatvės sporto kultūra. Vaikai, jaunimas renkasi skersinius, todėl padėtis tarsi ir gerėja. Daug vaikų vengia viešai sportuoti, nes bijo pasirodyti nerangūs, neturi įgūdžių. Tėvų pareiga – rasti tokią terpę, kurioje jie galėtų ugdyti save, saugiau jaustųsi ir tobulėtų.

Kalbėdamas apie karatė įvaizdį, treneris priminė, kad iš pradžių karatė buvo tapatinama su kikboksu, Rytų dvikovos menais:

„Laukinio kapitalizmo laikais vyravo samprata „kas stipresnis, tas – gudresnis“, tas ir dominavo.“

Dr. G. Tankevičiaus treniruojamas dvikovos stilius yra kiokušin (kontaktinis) karatė“ – nutolęs nuo nusikalstamo pasaulio, nėra nuskambėjęs kriminalų suvestinėse. Dabar daug kas karatė vertina kaip tobulėjimo kelią, kuris asocijuojasi su drausme, valia – to šiuolaikiniam jaunimui labai trūksta.

Gydytojas pasakojo, kad pats treniruotis karatė panoro pamatęs Holivudo filmus su Briusu Lee’u, Van Damme’u ir kt. pan. atlikėjais.

„Tačiau lankyti trenerių prižiūrimas karatė treniruotes pradėjau tik studijuodamas KMU 3 kurse. Labai patiko šio sporto sistema“, – dr. G. Tankevičius po 1,5 m. treniruočių pateko į Lietuvos rinktinę, po 8 m. tapo pasaulio vicečempionu.

Sporto medicinos gydytojas prisiminė – tuo metu, kai tapo pasaulio vicečempionu, dirbo greitosios medicinos pagalbos gydytoju, studijavo reabilitacijos rezidentūroje ir pats vedė treniruotes 4 kartus per savaitę visoms amžiaus grupėms.

Jei ne sporto medicinos žinios, kuriomis treneris domisi seniai, ir ne bendrosios medicinos žinios – įsitikinęs, tikrai nebūtų pasiekęs tokių rezultatų. Sporto medicina, kurios principus dr. G. Tankevičius taiko treniruodamas sava metodika, padeda pasiekti rezultatų.

„Vaikų sportavimo terpė atitinka tėvų lūkesčius: saugumas, moksliškai pagrįsta ir veiksminga metodika siekiant, kad formuotųsi ne tik fizinis kūnas, bet ir dvasinės bei dorovinės vertybės (drausmė, sąžiningumas, pasiaukojimas ir pan.). Karatė yra individuali sporto šaka, bet daug pratimų atliekama poromis. Treniruotės metu tenka bendrauti su ne vienu partneriu. Karatė treniruotė yra mažasis gyvenimo modelis, ugdomas socialinis modelis, mokomasi pagarbos, nes egzistuoja diržų sistema ir hierarchija, mokomasi kovoti dėl savęs. Tai, ką pasieki savo darbu ir treniruotėmis, tokius rezultatus ir gauni egzaminų metu arba per varžybas – niekas kitas už tave nieko nepadarys. Tai klasikinės vertybės, kurios išgrynina, grąžina į laikus, kai nebuvo kompiuterių ir buvo vertinamas tikras judesys, o ne virtualus, – kalbėjo treneris. – Dabar vaikai taip pasinėrę į virtualų pasaulį, kad susitapatina su kompiuterinių žaidimų virtualiais herojais. Aš jiems primenu, kad savo gyvenimą teks nugyventi savo kūne ir pačiam su savimi, todėl herojų reikia kurti savyje. Būti stipriam, atspariam, turėti savo nuomonę, siekti norimo rezultato, mokėti atsirinkti tai, kas svarbu gyvenime – vaikas turi suprasti, kad jis yra savo gyvenimo – savo kūno ir savo vertės – kalvis.“

Karatė treniruojasi ir medikai, ir jų vaikai. Dr. G. Tankevičius treniruoja 4 amžiaus grupes. 1 grupė – 6–9 m. vaikai, 2 grupė – 10–14 m. vaikai, 3 grupė – 15–30 m. jaunimas, 4 grupė – 30-ečiai ir gerokai vyresni. Visose grupėse treniruojasi panašus žmonių skaičius, kiekviena grupė skirstoma pagal lygį – naujokai, vidutiniai ir pažengusieji – tam, kad silpnesni nebūtų gniuždomi, o stipresnieji konkuruotų su savęs vertais. Ši sistema garantuoja konkurencingumą ir padeda rasti optimalų variantą.

Jau 6-ąjį sezoną dr. G. Tankevičiaus vadovaujamame karatė klubo „Stoikas“ Kauno filiale (www.stoikas.lt) informacija apie mokamas treniruotes nuo rugsėjo mėn. teikiama telefonu 8 (678) 34748. Kitas priėmimas numatomas vasario mėn.

 

Ave vita inf.