Spausdinti

Jaunajam gydytojui – ordinas iš Prezidentės rankų

Vasario 16-ąją už neeilinius nuopelnus Lietuvos gerovei Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaite mūsų šalies ir užsienio piliečiams įteikė 39 valstybinius apdovanojimus. Ordinas „Už nuopelnus Lietuvai“ įteiktas ir vienam aktyviausių Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) studentų, Kauno klinikų Skubiosios medicinos klinikos gydytojui rezidentui bei buvusiam Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) prezidentui Martynui Gedminui.

„Smagu, kad Prezidentė vertina, mato tą judėjimą (JGA – aut. past.), mato jo poreikį, tai yra gražu“, – paklaustas, kaip jaučiasi gavęs neeilinį apdovanojimą, kalbėjo M. Gedminas. Pasak jo, jau seniai norėjosi, jog ir jaunųjų gydytojų iniciatyvos būtų taip įvertintos, todėl žinia apie apdovanojimą labai pradžiugino. Šis apdovanojimas, jaunojo gydytojo teigimu, skirtas visiems JGA nariams, puoselėjantiems skaidrumą, efektyvumą, aktyviai dalyvaujantiems judėjimuose #BūkPokytis ir #NoriuDirbtiČia. „Prezidentė sakė, kad čia tik pati pradžia ir kad jaunųjų medikų judėjimas gali dar labai daug eiti į priekį. Taigi šį apdovanojimą gauna Jaunųjų gydytojų asociacija, bet jis tik pirmas eilėje“, – sakė M. Gedminas. Kalbėdamas apie savo darbus jaunasis gydytojas neslėpė, kad tai, kas nudirbta iki šiol, anksčiau tiesiog atrodė neįmanoma. „Dabar nieko nevertinu žodžiais „įmanoma“ ar „neįmanoma“.

Viskam tiesiog reikia laiko, pastangų, dėmesio, ir kuo daugiau žmonių ties tam tikru tikslu susiburia, tuo leng­viau įgyvendinti. Viskas, ką man ir komandai pavyko padaryti, yra mūsų Mokytojų – prof. Rūtos Nadišauskienės, prof. Kęstučio Petrikonio, prof. Andriaus Maco, gyd. Nedo Jasinsko ir kitų dėka“, – kalbėjo M. Gedminas sakydamas, kad Prezidentės įvertinimas visai komandai yra tarsi atgaiva.

Šiuo metu aktyviai Kauno klinikų Skubiosios medicinos klinikos veik­loje dalyvaujantis M. Gedminas puoselėja medicinos edukacijos kokybę. Vedamas prof. Dino Vaitkaičio, dr. Pauliaus Dabožinsko, doc. Kęstučio Stašaičio ir Aidos Mankutės Lietuvoje jis prisideda prie Pakopinių kompe­tencijų modelio diegimo.

„Mūsų Skubiosios medicinos klinika yra padariusi nemažai žingsnių įgyvendindama struktūrinius aspektus, kurie padėtų tam naujam modeliui virsti realybe. Mano nuomone, tai svarbiausia, ką mes darome. Skubiosios medicinos klinika šioje srityje yra lyderė“, – sakė M. Gedminas. Šiuos didelius pokyčius vainikavo jau trečioji konferencija „Diplomatai už gyvybę“ („Diplomats for Life“), kurią organizavo M. Gedmino vadovaujama JGA. Jos metu geriausi pasaulio medicininės edukacijos ir Lietuvos sveikatos apsaugos specialistai diskutavo apie naująją edukacinę sistemą. M. Gedminas tvirtina, kad kasmet auganti atsakomybė už savo darbus nebaugina, o apdovanojimas nereiškia, kad nuo šiol privalės tapti neklystančiu. „Manau, kad labai didelė medikų klaida – mes nenorime klysti. Klaidos yra didžiausia galimybė mums mokytis. Iš kitos pusės, tai suteikia daugiau atsakomybės, bet tai yra džiugi atsakomybė“, – kalbėjo jaunasis gydytojas.

M. Gedminas atlieka mokslinį tyrimą ir Skubiosios medicinos klinikoje buria bendruomenę, tai tarp Skubiosios pagalbos skyriaus rezidentų padeda vykdyti perdegimo profilaktiką. JGA organizuoja ir tokius judėjimus ir projektus kaip „Auksinė minutė“ (projekte labai svarbus ir gydytojos reanimatologės dr. Astos Krikščionaitienės indėlis, kuri yra mokymų koordinatorė, vienintelė Baltijos šalyse Europos gaivinimo tarybos aprobuota gaivinimo instruktorė), „Ant Milžinų Pečių“, „Bičiuliai“, mentorystės projektus studentams, „Lean“ sistemų diegimą Lietuvos ligoninėse. Kartu su Kauno klinikų gydytoju doc. Kęstučiu Skauminu, kolegomis Aurimu Pečkausku, Simona Stankevičiūte ir Karoliu Bareikiu jaunieji gydytojai inicijavo sveikatingumo, sąmoningumo ugdymą medikų bendruomenėje. Iš šios iniciatyvos gimė sveikatos sistemos dalyvių forumas „Transform“.

Paklaustas, kaip pavyksta suderinti daugybę veiklų, M. Gedminas teigia, kad tereikia noro. „Lietuva yra besivystantis kraštas, ypač sveikatos apsaugos srityje. Jei turi akis, tai kur tik pažiūri, vis norisi kažką daryti. Taip pat mano gyvenime nėra laisvalaikio ir ne laisvalaikio. Darau tai, kas patinka ir stengiuosi, kad tai būtų naudinga kuo daugiau žmonių“, – kalbėjo jaunasis gydytojas.