Spausdinti

Įvertinti Lietuvos nuopelnai priimant tabako produktų direktyvą

Kopenhagoje įvyko 64-oji Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono komiteto sesija, kurioje dalyvavo 53 regionui priklausančių šalių ministrai ir kiti aukšto rango pareigūnai. Tarp Lietuvos deleguotų atstovų buvo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) senato pirmininkas, ilgametis PSO darbuotojas prof. habil. dr. Vilius Grabauskas. Sesijoje Lietuvai įteiktas PSO Pasaulinės dienos be tabako apdovanojimas. Apdovanojimas skiriamas šalims, ypač kovojančioms prieš tabako vartojimą. PSO Europos regiono direktorė Zsuzsana Jakab, įteikdama medalį Lietuvos sveikatos apsaugos ministrei Rimantei Šalaševičiūtei, pabrėžė Lietuvos nuopelnus priimant Europos tabako produktų direktyvą (toliau – Direktyva).

PSO Europos regiono direktorė Z. Jakab atkreipė dėmesį, kad ši direktyva gina svarbiausią prigimtinę žmogaus teisę į sveiką aplinką. „Svarbu žinoti, kad šimtai tabako pramonės lobistų įvairiais būdais stengėsi sustabdyti Tabako produktų direktyvos priėmimą. Todėl ypač svarbu, kad Europos Komisija nuosekliai laikėsi savo politikos ir, Europos Tarybai pirmininkavusių Airijos bei Lietuvos pastangomis, šį vasarį nauja Direktyva buvo priimta“, – sakė Z. Jakab.

Tai – išties vertingo bendradarbiavimo tarp šalių narių ir PSO Europos regiono biuro pavyzdys, kuriant populiacijos sveikatos gerinimo politiką – taip komentuojama PSO pranešime spaudai.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) senatas prieš metus dėl šios Direktyvos priėmė kreipimąsi į LR Seimo ir Vyriausybės narius bei Lietuvos atstovus Europos Parlamente (2013 m. rugsėjo 27 d.). Kreipimesi išdėstyti mokslo tyrimais ir kitais duomenimis pagrįsti argumentai, raginantys atkreipti dėmesį ir priimti Direktyvą. „Atstovaudami Lietuvos mokslo bendruomenei, palaikome mokslu grindžiamas visuomenės sveikatos politikos priemones. Europos Komisijos užsakymu atliktas Direktyvos poveikio vertinimo tyrimas ir jame pateikiami moksliniai argumentai neleidžia abejoti, kad naujoje Direktyvoje numatytos priemonės sumažins rūkalių, ypač rūkančių vaikų ir moterų skaičių, pagerins Europos Sąjungos piliečių sveikatą bei sumažins rūkymo sukeltų ligų priežiūros išlaidas. Ši Direktyva buvo tobulinama ir derinama su šalimis narėmis ne vienus metus, ji grindžiama nuoseklių mokslo tyrimų įrodymais. Dėl šios priežasties palaikome Europos Komisijos iniciatyvą ir kviečiame palaikyti šį Lietuvos ir visiems Europos piliečiams svarbų dokumentą, nors suinteresuoti verslo atstovai daro spaudimą. Dabartiniams Europos Parlamento nariams šio dokumento svarstymo ir priėmimo procesas suteikia istorinę galimybę apginti Europos visuomenės sveikatos interesus“, – rašoma LSMU pateiktame rašte.

64-osios sesijos metu taip pat buvo aptartas PSO Europos sveikatos politikos dokumento „Sveikata 2020“ įgyvendinimas. PSO Europos regiono direktorė Z. Jakab pažymėjo, kad šis svarbiausias Europos sveikatos politikos dokumentas priimtas 2012 m. Svarbiausios politikos nuostatos, vertybės ir principai perkeliami rengiant ir derinant nacionalinius strateginius dokumentus. Sesijoje Europos regiono direktore antrai kadencijai slaptu balsavimu nominuota Z. Jakab. Rinkimai vyks 2015 m. sausio mėn. PSO Vykdomosios Tarybos metu. Lietuva yra PSO Vykdomosios Tarybos narė.

2015 m. rugsėjo mėnesį 65-oji PSO Europos regiono komiteto sesija vyks Lietuvoje.

Laima Zakaraitė