Išplėstinės praktikos slaugytojas – lygiavertis aukščiausio lygio medikų komandos narys

Jau dvejus metus Lietuvoje dirba naujos profesijos medikai – išplėstinės praktikos slaugytojai. Naujieji Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) magistro studijose parengti specialistai nuo įprastų, Lietuvoje ir visame pasaulyje vertinamų bendrosios praktikos slaugytojų skiriasi didesniu savarankiškumu, didesniu atsakomybės lygiu – ir patrauklesnėmis karjeros perspektyvomis.

Ne veltui sakoma, kad išplėstinė slaugos praktika – viena aukščiausių pakopų klinikinėje slaugytojo veikloje: per dvejus studijų magistrantūroje metus slaugytojai parengiami taip, kad gali dirbti savarankiškai ir iš gydytojų perimti dalį darbų, kuriems nebūtina gydytojo kompetencija.

„Studijos man suteikė daug papildomų žinių, išmokė visuminio požiūrio į pacientą, išlavino kritinį mąstymą, atvėrė duris įdomiai karjerai ir mokslinei veiklai“, – pasakojo išplėstinės praktikos slaugytoja Jūratė Ezelskienė.

Įdomesnė ir atsakingesnė profesinė veikla

Ilgametė slaugytoja, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose dirbanti jau 27 metus, dar nebaigusi išplėstinės slaugos magistro studijų, buvo pakviesta dirbti Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos Pirminės sveikatos priežiūros skyriuje. 

Šiandien J. Ezelskienė šiame skyriuje dirba savarankiškai, konsultuoja dauginėmis lėtinėmis ligomis sergančius klinikos pacientus, dirba atvejo vadybininke. Kasdienė veikla jai pačiai teikia didžiulį pasitenkinimą ir yra itin naudinga ne tik pacientams, bet ir šeimos gydytojams: sumažėjus darbų krūviui, jie daugiau laiko gali skirti pacientams, ypač tiems, kuriems reikia specializuotos pagalbos. 

Prisimindama apsisprendimą siekti išplėstinės slaugos magistro laipsnio, specialistė šypsojosi: prieš aštuonerius metus baigusi slaugos studijas ir dirbdama tuomečiame Kauno klinikų Torakalinės ir kraujagyslių chirurgijos skyriuje, tolesnių mokslų nebeplanavo. Administracinė veikla nedomino, labiau traukė tiesioginis darbas su pacientais.

Tačiau sužinojusi apie 2015 m. LSMU startavusią naują magistratūros programą „Išplėstinė slaugos praktika“ – susidomėjo išsyk.

„Patraukė tai, jog studijos ruošia darbuotojus praktikus, tik su platesnėmis kompetencijomis – specialistus, kurie gali ir geba dirbti savarankiškai. Tai išties nauja profesinės karjeros galimybė: panaudoti sukauptas žinias ir patirtį profesinėje veikloje, realizuoti save darbinėje veikloje, nebijant prisiimti didesnės atsakomybės. Tai suteikia ir didesnį pasitenkinimą savo darbu“,  – kalbėjo išplėstinės praktikos slaugytoja.

Šiandien specialistė džiaugiasi tuo, jog magistrantūroje įgytos žinios ir įgūdžiai praverčia kasdien. Praktiniame darbe pasiteisino praktikos metu įgyti įgūdžiai, o teorines žinias J.Ezelskienė panaudoja dėstytojo, mentoriaus darbe.   

Gerėja pacientų gyvenimo kokybė

„Tai darbas, kuris skatina nuolat domėtis, tobulėti, plėsti savo žinių bagažą ir tuo dalintis su pacientais. Kasmet LSMU parengia vis naujų išplėstinės slaugos praktikos specialistų – manau, savo darbu netrukus parodysime, kiek daug gali nuveikti slaugytojas savarankiškai.

Išplėstinės praktikos slaugytoja ne tik didins slaugytojų profesijos prestižą, praplės slaugytojų kompetencijos ribas, bet prisidės ir prie šeimos gydytojo specialybės prestižo didinimo. Gydytojai galės daugiau laiko skirti pacientų gydymui, diagnostikai, konsultavimui“, – įsitikinusi J.Ezelskienė.

Pasak LSMU Slaugos ir rūpybos katedros vedėjos, doc. dr. Aurelijos Blaževičienės, šalyse, kuriose dirba išplėstinės praktikos slaugytojai, gerėja pacientų gyvenimo kokybė, veiksmingiau panaudojamos išlaidos sveikatos priežiūrai, pacientai rečiau kreipiasi į gydytojus ir rečiau pakartotinai paguldomi į ligoninę.

„Tad jaunesniuosius savo kolegas noriu paraginti rinktis šią magistratūros studijų programą. Išplėstinės slaugos praktikos studijų programa – aktyviems, smalsiems, nebijantiems iniciatyvos bei atsakomybės, mylintiems savo profesiją, norintiems tobulėti. Pastangos, žinios ir nuoširdumas sugrįžta šimteriopai: didžiuliu pasitenkinimu savo darbu ir slaugomų pacientų šypsenomis“, – kvietė J. Ezelskienė.

Nuotraukos autorė Algė Rykova