Spausdinti

Iniciatyvi doktorantė džiaugiasi stažuote Lenkijoje

Dr. Maria Soroko ir Danuta Beliavska-Aleksiejūnė. Rugsėjo pabaigoje doktorantė Danuta Beliavska-Aleksiejūnė (vadovas – prof. Antanas Sederevičius), LSMU Veterinarijos akademijos Anatomijos ir fiziologijos katedros vyr. laborantė ir Virškinimo fiziologijos ir patologijos centro jaunesnioji mokslo darbuotoja, savo iniciatyva išvyko į stažuotę Lenkijoje. Grįžusi iš stažuotės doktorantė sutiko pasidalyti stažuotės įspūdžiais.

Veterinarinė termografija Lietuvoje yra dar nauja mokslo sritis. D. Beliavskos-Aleksiejūnės doktorantūros tema – būtent apie termografijos taikymą karvių slaptųjų mastitų nustatymui. Prieš metus įstojusi į veterinarinės medicinos doktorantūrą ji pradėjo domėtis termografija ir jos pritaikymu veterinarinės medicinos srityje.

Doktorantė Danuta patyrė, jog svarbiausias etapas – teisingas gerai atliktų termogramų interpretavimas. Ieškodama mokslinės literatūros ir vertingos informacijos apie termografiją rado daug lenkų kalba parašytų straipsnių, juos pradėjo analizuoti, domėtis šių straipsnių autore. Vėliau D. Beliavska-Aleksiejūnė pradėjo virtualiai bendrauti su straipsnių autore – dr. Maria Soroko iš Lenkijos.

Žavėjo mokslininkės atlikti tyrimai, parašyti straipsniai bei jos veikla, teigė doktorantė. Tad ilgai nedvejojusi po metų bendravimo D. Beliavska-Aleksiejūnė, pasinaudojusi Erasmus plius parama darbuotojams, išvyko į dr. M. Soroko vedamus kursus „Termografijos taikymas veterinarijoje“, jie vyko „Equine rehabilitation and thermography school“ (Lenkijoje).

LSMU VA doktorantė tyrimus stažuotėje atliko naudodama Virškinimo fiziologijos ir patologijos centre esantį slėnio „Nemunas“ lėšomis gautą Flir firmos termovizorių. Už termovizorių doktorantė dėkoja LSMU VA Virškinimo fiziologijos ir patologijos centro kolektyvui. Kursai apėmė praktinius termografijos taikymo veterinarijoje ir gyvūnų gerovėje mokymus. Termografija – pakankamai naujas neinvazinis ir neskausmingas, greitas įvairių organizmo būklių nustatymo metodas veterinarijoje. „Sužinojau, kad termografija – tai puikus įvairių patologijų diagnozavimo būdas padedantis veterinarijos gydytojams. Taip pat termografiją galima pritaikyti ne tik kaip ligų diagnozavimo, bet ir kaip įrankį tiriant gyvūno būklę žirgų treniruočių metu ar stebint gyvūno funkcinių būklių atsistatymą reabilitacijos metu (pvz., prieš ir po masažo kurso). Išmokau teisingai naudotis termovizijos kamera, supratau, kaip gyvūno anatomija ir fiziologija daro įtaką paviršiaus temperatūros pasiskirstymui, ir kaip interpretuoti gautas termogramas. Įdomu tai, kad tyrimo rezultatams labai svarbu tiriamojo gyvūno paruošimas ir patalpos, kuriose bus atliekamas tyrimas“, teigė Danuta Beliavska-Aleksiejūnė.

Po teorinių mokymo valandų vykdavo praktiniai užsiėmimai, kurių metų doktorantė pati pasiruošdavo gyvūną ir patalpas tyrimams, darė termogramas, jas vertino naudodama specialią kompiuterinę programą. Praktinių mokymų metu LSMU VA doktorantė tyrė tiek žirgus, tiek karves. Viso mokymo metu ją konsultavo ir vertingais patarimais dalijosi dr. M. Soroko. Daug dėmesio buvo skirta doktorantės disertacijos temai ir tyrimo metodikų sudarymui, teisingam tyrimų atlikimui ir termogramų interpretavimui.

Sugrįžusi su stažuotės baigimo pažymėjimu doktorantė Danuta toliau gilina savo žinias, ieškodama naujausios mokslinės literatūros, atlieka tyrimus su karvėmis. Ateityje planuoja tirti ne tik karves, bet ir žirgus, taikyti naują termografijos metodą praktiniam naudojimui veterinarijoje. Doktorantė tikisi glaudžiai bendradarbiauti su veterinarijos gydytojais praktikais ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Danuta Beliavska-Aleksiejūnė sakė: „Didžiausią įspūdį paliko lektorės dr. M. Soroko atsidavimas savo mokiniams, nuoširdumas, mokėjimas perteikti žinias, nustebino termografijos veterinarijoje panaudojimo galimybių kiekis bei teisingai atliktos termogramos vertingos informacijos galimybės.“

 

Jolanta Jonikienė