Globalios sveikatos forumas: pirmas, bet ne paskutinis

Gegužės 8 d. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakultete įvyko tarptautinis forumas „Globali sveikata: vakar, šiandien, rytoj“ (angl. Global health: yesterday, today, tommorow). Jo metu pranešimus skaitė lektoriai iš Australijos, Kroatijos, Lenkijos, Rusijos Federacijos, Švedijos bei Tadžikistano. Šis renginys sulaukė nemažo Universiteto bendruomenės narių ir kitų institucijų atstovų susidomėjimo.

Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė prof. Ramunė Kalėdienė, atidarydama forumą ir sveikindama jo dalyvius, pabrėžė, kad pasaulis tampa vis globalesnis ir visuomenės sveikatai vietinių problemų nebelieka. Tad labai svarbu visiems mums pažinti, su kokiais sveikatos iššūkiais kovojama kitose pasaulio šalyse bei pasidalyti gerąja patirtimi.

Tikra šio forumo žvaigždė buvo Mark’as Avery’as iš Grifito universiteto (Australija). Jis yra šio universiteto Sveikatos priežiūros vadybos programos direktorius, Australazijos sveikatos vadybos koledžo Kvinslendo valstijoje prezidentas, Sveikatos priežiūros įstaigų akreditavimo ekspertas, kurio žiniomis buvo naudojamasi Australijoje, N. Zelandijoje, Tailande, Indijoje, Saudo Arabijoje ir kitur. Savo pranešime M. Avery’as apžvelgė Australijos sveikatos priežiūros aktualijas. Nemažai dėmesio buvo skirta itin opiai austrams problemai – milžiniškiems sveikatos skirtumams tarp aborigenų ir kitos Australijos populiacijos. Anot pranešėjo, ši grupė turi net po kelis kartus didesnę mirtingumo nuo įvairių priežasčių, ypač savižudybių riziką. Australijos valdžia skiria didžiules pastangas šiai problemai išspręsti, tačiau pokyčiai ateina lėčiau nei norima.

Renginio metu buvo aptariamos ir globalios įvairų sveikatos problemų tendencijos. Anna Czekajlo iš Vroclavo medicinos universiteto (Lenkija) pristatė nutukimo ir su nutukimu susijusių sveikatos problemų paplitimą pasaulyje. Dr. Ivan’as Miskulin’as iš Josipo Jurajaus Štrosmajerio universiteto (Josip Juraj Strossmayer Osijeko) (Kroatija) aptarė insulto epidemiją profilaktikos priemones Europoje. Jo žmona ir to paties universiteto profesorė Maja Miskulin renginio dalyvius supažindino su vaikų ir paauglių sveikatos problemomis, susijusiomis su traumomis. Vaikų sveikatos temą tęsė dr. Syed’as Moshfiqur’as Rahman’as iš Upsalos universiteto (Švedija). Savo pranešime jis pristatė vienos iš tankiausiai gyventojų apgyvendintos pasaulio valstybės Bangladešo vaikų sveikatos būklę. Pranešėjas pasidžiaugė, kad vaikų sveikatos rodikliai gerėja, pvz.: vaikų iki 5 metų mirtingumas 1990–2011 metais sumažėjo nuo 151/1000 iki 53/1000 gyvų gimusių. Tačiau, anot pranešėjo, lieka dar daug darbo siekiant išspręsti opiausias Azijos jauniausių gyventojų sveikatos problemas.

Forumas buvo baigtas dviem pristatymais apie sveikatos sistemas buvusiose postsovietinėse šalyse. Dr. Olga Kharkova iš Šiaurės Valstybinio medicinos universiteto (Archangelskas, Rusijos Federacija) apžvelgė savo šalies gyventojų sveikatos rodiklius ir sveikatos sistemos pokyčius. Dr. Khuseyn’as Egamnazarov’as iš Avicenos Tadžikistano valstybinio medicinos universiteto prikaustė auditorijos dėmesį pranešimu apie šios Centrinės Azijos valstybės sveikatos sistemos iššūkius ir pokyčius.

Sveikatos vadybos katedros profesorius Mindaugas Stankūnas, kuris pirmininkavo šiam forumui, pasidžiaugė įvykusiu renginiu ir išreiškė nedrąsią viltį, kad panašūs forumai bus organizuojami ir ateityje. Taip pat paminėjo, kad jau keleri metai visuomenės sveikatos magistro programos studentai turi galimybę rinktis kursą „Globali sveikata“, kuriame šios temos toliau aptarinėjamos mūsų Universiteto auditorijose.