Gedimino ordinais už nuopelnus Lietuvai apdovanoti Kauno klinikų gydytojai

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio išvakarėse už nuopelnus Lietuvai ir šalies vardo garsinimą pasaulyje Prezidentė Dalia Grybauskaitė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi apdovanojo Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovą prof. Rimantą Benetį, o Kauno klinikų Nefrologijos klinikos gydytojui nefrologui prof. Vytautui Kuzminskiui, Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos gydytojui širdies chirurgui prof. habil. dr. Juozui Sakalauskui ir Neurochirurgijos klinikos gydytojui neurochirurgui dr. Giedrimantui Bernotui buvo įteikti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiai.

„Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmetis – ypatinga proga visiems Lietuvos žmonėms, kiekvieną dieną prisidedantiems prie šviesesnio rytojaus. Todėl labai džiugu, kad tokiu ypatingu laiku Kauno klinikų gydytojai buvo iškilmingai apdovanoti už savo nuopelnus mūsų šaliai. Tai rodo, kad būdami laisvi savo idėjomis ir pastangomis galime pasiekti geriausių rezultatų ne tik dėl pacientų, tačiau taip pat tampame labiau matomais pasaulio kontekste – tokia laisvė suteikia galimybę dar labiau tobulėti dalijantis gerąja patirtimi“, – kalbėjo Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi apdovanotas prof. V. Kuzminskis teigė, kad žinia apie suteiktą apdovanojimą buvo netikėta, tačiau labai maloni. „Manau, Lietuva padarė didžiulę pažangą per šį svarbų laikotarpį, o medicina Lietuvoje pasiekė aukštą lygį. Aš, kaip gydytojas nefrologas, galiu drąsiai pasakyti, kad nefrologija Lietuvoje, o ypač Kaune, kur iki nepriklausomybės atkūrimo jos beveik nebuvo, yra aukštai vertinama ir mūsų, ir užsienio šalyse. Todėl šia proga visiems palinkėčiau surasti daugiau optimizmo kiekvieną dieną ir didžiuotis mūsų šalies pasiekimais“, – mintimis dalijosi Kauno klinikų gydytojas.

Profesorius Vytautas Kuzminskis pagrįstai vadinamas Lietuvos nefrologijos strategu: gydytojas 2000 m. inicijavo ir pradėjo inkstų transplantacijas Kauno klinikose – taip buvo įkurtas antrasis transplantacijos centras Lietuvoje. Gydytojui aktyviai bendradarbiaujant su Sveikatos apsaugos ministerija, buvo parengti dokumentai, reglamentuojantys nefrologijos tarnybą Lietuvoje, sukurta Lietuvos dializuojamų pacientų duomenų bazė. Ilgalaikę patirtį sukaupęs profesorius yra Pasaulinės inkstų dienos Lietuvoje organizatorius – minėjimų ir renginių metu kiekvienais metais vyksta aktyvus visuomenės švietimas apie inkstų ligas ir jų profilaktiką.

Profesorius, bendradarbiaudamas su Gento universiteto nefrologais, pirmasis Lietuvoje įdiegė šiuolaikinį vakarietišką nefrologijos pagalbos modelį. Garsus gydytojas yra aktyvus Pasaulio ir Europos nefrologų draugijų ambasadorius Lietuvoje, sėkmingos inkstų transplantacijos plėtros Baltarusijoje ir Ukrainoje iniciatorius.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžių pelnęs Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas prof. Rimantas Benetis po apdovanojimų ceremonijos džiaugėsi ir dėkojo savo komandai. „Šis apdovanojimas – tai visos komandos, viso kolektyvo nuopelnas. Džiaugiuosi dirbdamas su tokiais talentingais ir atsidavusiais žmonėmis tiek Kauno klinikose, tiek Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Šis reikšmingas įvertinimas skatina toliau tobulėti ir dirbti Lietuvos žmonių gerovei“, – teigė profesorius.               

Praėjusių metų gruodį prof. Rimantas Benetis ir jo komanda dalyvavo atliekant pirmąją pasaulyje tokio tipo operaciją – peršlauninį Cardiovalve tipo biologinio dviburio vožtuvo implantavimą neatveriant krūtinės ląstos. Tai tapo tikru proveržiu gydant pacientus, kuriems diagnozuotas didelis dviburio vožtuvo nesandarumas. Šio atsidavusio mediko dėka Kauno klinikose, vadovaujant kardiochirurgų brigadai, buvo atlikta pirmoji širdies persodinimo operacija. Vėliau profesoriaus nuopelnų sąrašą papildė dar viena įspūdinga chirurgijos procedūra – pirmoji su transplantacijos brigada atlikta plaučių ir širdies bei plaučių komplekso persodinimo operacija Baltijos šalyse. Klinikos vadovas pacientus reguliariai konsultuoja universitetinėje Paulo Stradinio ligoninėje Rygoje, Latvijoje.

Profesorius priklauso Europos kardiotorokalinės ir kraujagyslių chirurgijos draugijai, Europos kardiotorakalinės asociacijai (EACTS), Europos vožtuvų plastikos chirurgų grupei (EVRG), JAV krūtinės chirurgų draugijai (STS). Prof. Rimantas Benetis taip pat yra Kazachstano Respublikos Garbės profesorius.

 

Kauno klinikų informacija Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos (Roberto Dačkaus) nuotrauka.