Endokrinologijos raida Lietuvoje: klinikai – 25-eri, skyriui – 45-eri metai

„Gyvenimą kuria atsitiktinumai ir asmenybės“, – sveikindama šventinės istorinės konferencijos dalyvius sakė LSMU MA Endokrinologijos klinikos vadovė prof. Rasa Verkauskienė.

Tarptautinė konferencija „Menas ir mokslas endokrinologijoje“ skirta pažymėti dvi iškilias datas: pirmąjam Lietuvoje Endokrinologijos skyriui – 45 m. ir LSMU MA Endokrinologijos klinikai – 25-eri.

Šioms datoms atminti sukurtas trumpas, bet labai nuotaikingai įdomus bei išliekamąją vertę turintis istorinis filmukas apie endokrinologijos raidą Kaune ir visoje Lietuvoje. Dokumentinio kūrinio idėjos ir scenarijaus autoriai – gydytojai endokrinologai Vladimiras Petrenko, doc. Evalda Danytė ir rezidentė Eglė Kreivaitienė.

Istorinis filmukas prasideda žinia, kad 1858 m. Kaune gimė endokrinologijos pradininkas Oskaras Minkovskis. Jis tyrinėjo nepagydomą ligą – cukrinį diabetą, išaiškino kasos vaidmenį ir kartu su Jozefu fon Meringu eksperimentais įrodė, kad diabetas atsiranda dėl kasos pažeidimo. Atradimas atvėrė kelią išskirti kasos hormoną – insuliną. Prieš 130 m. – 1887-aisiais – O. Minkovskis nustatė hipofizės vaidmenį akromegalijos atradimui. Jis tyrinėjo kepenų veiklą, šlapimo ir pieno rūgšties apykaitą, podagros patogenezę.

1972 m. doc. Petro Jašinsko, prof. Jurgio Danio ir gydytojos Dalios Grudzinskienės iniciatyva Lietuvoje įkurtas pirmasis Endokrinologijos skyrius. 1978 m. prof. J. Danio pastangomis įkuriamas Eksperimentinės endokrinologijos ir hormonų chemijos instituto Kauno filialas, kuris vėliau tapo Endokrinologijos institutu. Jam vadovavo prof. J. Danys, vėliau – prof. Liudvikas Lašas, prof. Antanas Norkus, gydytoja Lina Barsienė, šiuo metu – prof. R. Verkauskienė.

1988 m. Endokrinologijos skyrius persikėlė į naujas patalpas ir išaugo – įkurtas Diabetologijos skyrius. 1989 m., dr. Bronės Urbonaitės iniciatyva, įkurtas Vaikų endokrinologijos skyrius.

1990 m. buvo įkurta Endokrinologijos katedra, kuri po metų tapo klinika, vadovaujama prof. Juozo Danilevičiaus. 2001–2011 m. vadovavo prof. Gintautas Kazanavičius. Šiuo metu klinikai vadovauja vaikų endokrinologė prof. R. Verkauskienė.

Greitą kaitą skatino ne tik vietinių mokslininkų bei praktikų įdirbis, bet ir iš įvairių kraštų atvykstantys kolegos, noriai besidalijantys sava patirtimi. 1989 m. Kaune lankėsi JAV diabetologų žiedas, paruošiama ir įdiegiama nacionalinė cukrinio diabeto programa. Lankosi kolegos iš Danijos, Suomijos, JK, Šveicarijos ir kt. Visų jų patirtis randa parengtą dirvą pokyčiams. Atidaromas 5 lovų dieninis stacionaras. 1991 m. įdiegiama intensyvi insulino terapija. Endokrinologijos vystymasis įgavo dar didesnį pagreitį.

1993 m. pagal Lietuvos ir Danijos dvynių programą atidaromas pirmasis Lietuvoje ambulatorinis diabeto centras, kuriame slaugytojos pradeda savarankišką diabeto mokymą. 1994 m. drauge su Akušerijos ir ginekologijos klinika parengta bendra programa „Diabetas ir nėštumas“. Tobulinta diabetinės pėdos priežiūra. Pradedama leisti informacinė programa pacientams bei pirmieji medicinos žurnalai „Diabeto panorama“, „Lietuvos endokrinologija“ ir kt. Minint Pasaulinę diabeto dieną, rengiamos kasmetinės konferencijos.

1991 m. pirmą kartą suorganizuota paauglių, sergančių diabetu, vasaros stovykla – mokykla, šiuo metu skaičiuojanti jau 27 m. Per tuos metus stovykloje mokėsi daugiau nei 800 jaunuolių, kurie į cukrinį diabetą ėmė žvelgti kitaip. Stovyklos šūkis „Kartu mes įveiksime visas sienas“ griauna standartus, skatina tobulėti ne tik stovyklaustojus, bet ir medikus. Stovyklos įkūrėjui ir globėjui gydytojui Vladimirui Petrenko 2015 m. už ilgametį darbą įteiktas Europos diabeto studijų asociacijos (EASD) Alberto Renoldo vardo medalis.

Endokrinologijos klinika atlieka klinikinį, pedagoginį, mokslinį darbą. Joje dirba 5 profesoriai, 10 docentų, 46 mokslo daktarai. Nuolat vyksta tobulinimosi kursai šeimos gydytojams, vaikų ligų gydytojams, endokrinologams ir slaugos personalui. Tobulindamiesi klinikos gydytojai apkeliauja visą pasaulį, klausosi bei skaito pranešimus įvairiausiuose žemės kampeliuose: pradedant Lietuva – tolstant link Japonijos ir Afrikos valstybių.

2016 m. gruodis atnešė tarptautinį pripažinimą, tapus Retų ligų Europos referencijos centrų tinklo endokrinologijos srities pilnateisiais nariais.

Dar daug jautrių, džiugių ir įdomių faktų nuskambėjo iš ekrano. Jie liudijo pagrindinę nuostatą: viskas daroma, siekiama ir pasiekta – pacientui, jo sveikatai ir gyvenimo kokybei gerinti.

Šventines emocijas tęsė ir pasiekimus liudijo gausus sveikintojų būrys. Žodį tarė LSMU Tarybos pirmininkas prof. Vilius Jonas Grabauskas ir perdavė LSMU Rektoriaus prof. Remigijaus Žaliūno sveikinimą, taip pat padėkojo užsienio svečiams bei lektoriams:

„Tarptautinis bandradarbiavimas lėmė, kad per gana trumpą laiką Kauno ir visos Lietuvos endokrinologija tapo tarptautine“, – sakė prof. V. J. Grabauskas ir linkėjo tolimesnių tvirtų bendradarbiavimo ryšių.

LSMU prorektorius klinikiniams reikalams, Kauno klinikų Generalinis direktorius prof. Renaldas Jurkevičius sveikindamas linkėjo gražios šventės ir priminė istorinius faktus, kad dar 1936 m. Kaunas jau buvo nulemtas žengti istorinės endokrinologinės lyderystės keliu – tuo metu jau buvo gaminamas insulinas. Prof. R. Jurkevičius pasidžiaugė, jog stebint klinikos pasiekimus jau dabar aišku, kad ateities kartos turės ką parodyti ir papasakoti, kurdamos savo istorinius filmus.

Mokslinę konferencijos dalį pradėjo LSMU Garbės daktaras prof. Jean-Philippe Assal (Šveicarija) ir skaitė pranešimą „Insulinas: meilės istorijos“. Tiziana Assal (Šveicarija) skaitė pranešimą „Išraiška, kūryba ir liga“.

Beveik visi konferencijos lektoriai žvelgė į ligą per vienos ar kitos meno srities prizmę. Profesionali menininkė Agnė Kišonaitė pasakojo apie projektą „Diabetas“. Kas tai yra „Išgyvenimų teatras“ – pasakojo ir apvalaus stalo diskusiją organizavo doc. Evalda Danytė.

Prof. R. Verkauskienė į meno kūrinius pažvelgė kaip profesionali medikė, savo srities žinovė. Profesorė aptarė dailės kūrinius, kuriuose vaizduojami augimo ir kitų vystymosi sutrikimų turintys žmonės.

Apie šiuos ir kitus sutrikimus bei ligas buvo kalbama ir antrame bei trečiame konferencijos posėdžiuose, taip pat ir slaugytojų diabetologių sekcijoje, kuri buvo skirta ir Tarptautinei slaugytojų dienai paminėti.

Konferencijoje pasisakė JAV, Šveicarijos, Olandijos, Lenkijos, Ukrainos, Rusijos bei Lietuvos mokslininkai, menininkai ir medikai praktikai.

Džiuljeta Kulvietienė,

Rinkodaros ir komunikacijos tarnyba

Organizatorių nuotraukos