Duris atvėrė modernus LSMU VA vivariumas

Prorektorius veterinarinei medicinai prof. A. SederevičiusLSMU Veterinarijos akademijos vivariumas pastatytas dar 1936 m., (bendras patalpų plotas – 470 kv. m), po šiemet atliktos patalpų rekonstrukcijos bei renovacijos, atsižvelgiant, į ES reikalavimus, duris atvėrė LSMU Veterinarijos akademijos vivariumas.

Vivariume nuo šiol galės vykti ne tik mokslinis tiriamasis darbas, bet ir paskaitos. Patalpose įrengtos mokymo klasės, į kurias gyvūnai transportavimo narveliuose liftu atvežami studentams. Dėl tokio patobulinimo gyvūnai patiria mažiau streso, o studentai gali komfortiškai klausytis paskaitų.

Vivariumo veterinarijos gydytoja R. Ivanauskaitė džiaugiasi, kad po modernios padalinio rekonstrukcijos buvo išspręsta gyvūnėlių transportavimo problema, o moderniai įrengtoje mokymo klasėje per dieną lankosi ir klausosi paskaitų, atlieka praktikos darbus net kelios grupės studentų.

2007 m. buvo modernizuotos ir išplėstos patalpos, kad pagerintų mokslo tiriamųjų darbų kokybę, senieji gyvūnų narveliai pakeisti naujais, kurie atitiktų gyvūnų gerovės keliamus reikalavimus. Taip pat įsigytos aplinkai nekenkiančios gyvūnų narvelių sistemos bei metabolinės kameros, taip pat transportavimo narvai.

Anot prorektoriaus veterinarinei medicinai ir gyvulininkystei profesoriaus A. Sederevičiaus reikia pasidžiaugti, kad Lietuvos sveikatos mokslų universiteto vivariumas renovuotas ir visiškai atitinka Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos 2012 m. spalio 31 d. įsakyme Nr. B1-866 patvirtintus bendruosius ir specialiuosius reikalavimus bandomųjų gyvūnų veisimui, tiekimui ir naudojimui. Naudojant eksperimentinius gyvūnus Universitete atsiranda platesnės galimybės biomedicinos ir žemės ūkio mokslo sričių fundamentiniams ir taikomiesiems tyrimams, užtikrinant jų laikymo sąlygas, sveikatą ir gerovę. Taip pat vivariume sudarytos sąlygos kokybiškoms studijoms bei švietėjiškai veiklai, panaudojant eksperimentinius gyvūnus: pelytes, žiurkes, jūros kiaulytes ir triušius. Pagrindinė vivariumo darbo kryptis – eksperimentinių gyvūnų veisimas ir tiekimas naudojimui moksliniuose tyrimuose ir studijose.

Eksperimentiniai tyrimai su laboratoriniais gyvūnais atliekami mikrobiologijos, farmakologijos, toksikologijos, fiziologijos, patologinės anatomijos bei maistinių, pašarinių žaliavų, gyvūninių produktų, pavojingiausių mikotoksinų tyrimams, naujų medikamentų testavimui ir kt.

Vivariumas vykdo švietėjišką veiklą. Ekskursijų bei atvirų durų dienų metu Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų jaunieji gamtininkai lankosi vivariume ir sužino, kokios yra gyvūnų teisių problemos, įsitikina eksperimentinių gyvūnų nauda mokslui ir visuomenei.

LSMU gimnazijos moksleiviai taip pat jau netrukus galės per biologijos pamokas lankytis Universiteto vivariume, kur įgis žinių apie naminių gyvūnų laikymą, mitybą bei jų priežiūrą, taip pat praktinių įgūdžių.

LSMU VA vivariume auginami ir veisiami eksperimentiniai gyvūnai. Padalinyje auginamos įvaisinės BALB/c pelės, Wistar populiacijos žiurkės, jūrų kiaulytės, Naujosios Zelandijos (baltieji) triušiai.

Vivariumo vedėjas V. Kazakevičius teigia, kad būtų užtikrintas veisiamų gyvūnų genetinis grynumas, griežtai laikomasi veisimo taisyklių. Linijos tikrinamos pagal genetiškai determinuotus požymius (reciprokinės izotransplantacijos ir Polimerazės grandinės reakcijos metodais), atliekami klinikiniai ir morfologiniai tyrimai. 

 

Jolanta Jonikienė