Birštone susibūrė sveikatos srities inovatoriai

Nuo neinvazinių molekulinių žymenų diegimo smegenų vėžio ankstyvoje diagnostikoje iki roboto asistento, padedančio žmonėms su negalia. Šių bei kitų inovatyvių ir kūrybiškų idėjų autoriai dalyvavo Birštone vykusioje pirmojoje LSMU organizuotoje sveikatos inovacijų akademijoje „Nuo idėjos iki verslo modelio“.

Renginys sulaukė didelio susidomėjimo – pateikta daugiau kaip 60 paraiškų ir atrinkta 16 stipriausių idėjų autorių. Mokymų dalyviai įgijo žinių, įgūdžių idėjų plėtojimui ir inovatyvaus verslo kūrimui bei plėtrai. 

„Pasirinktas renginio formatas buvo idealus ne tik naujų žinių gavimui, bet ir praktinių įgūdžių formavimui, sulaukiant draugiškų patarimų ir rekomendacijų tiek iš lektorių, tiek iš kitų bendraminčių renginio dalyvių. Sveikatos inovacijų akademijoje buvo galima ne tik pasitikrinti savo verslo idėją, bet ir susipažinti su verslo kūrimo ypatumais.“- kalbėjo profesorė Jurga Bernatonienė.  

Sėkmingo verslo kūrimo komponentai  

Renginį atidarė ir su sėkmingo verslo kūrimo algoritmu mokymų dalyvius supažindino verslo konsultantas, inovacijų fasilitatorius Ugnius Savickas. Sesijos metu praktinė veikla buvo derinama su edukaciniais intarpais. Naujas sėkmingas verslas susideda iš trijų komponentų: idėja, iniciatyva, įgyvendinimas“, - pažymėjo Ugnius. 

Mokymų dalyviai turėjo galimybę padirbėti su savo verslo idėja, įsisavinti verslo kūrimo metodinius principus, pasitikslinti, kokius svarbius žingsnius reikės žengti ateityje ir kaip išvengti klaidų pradiniame etape. „Poreikių atpažįstamumas, empatija tampa patyrimo ekonomikos sėkmės veiksniu, kai svarbiausia suvokti vartotojo patirtį, suprasti kuriamą vertę vartotojui ir į ją susitelkti“, - pabrėžė Ugnius Savickas.  

Kartu su viešojo kalbėjimo ir kūrybinio mąstymo trenere Viktorija Matusevičiūte antrąją mokymų dieną dalyviai įgijo geresnį supratimą, kaip formuoti sėkmingą startuolio komandą, kaip ją palaikyti sunkiomis situacijomis, įgavo viešo kalbėjimo ir verslo idėjos pristatymo įgūdžių, daugiau pasitikėjimo savimi. 

Komandoje dažniausiai išskiriami 4 tipų darbuotojų vaidmenys: įgyvendintojai, problemų sprendėjai, inovatoriai ir integruotajai. Visi vaidmenys komandoje yra vienodai svarbūs ir reikalingi norint pasiekti įmonės išsikeltų tikslų“, – kalbėjo Viktorija.

Mokymų dalyviai turėjo galimybę pristatyti idėją ne tik savo kolegoms, bet ir priimti iššūkį ir apie savo vystomą idėją papasakoti nepažįstamam žmogui. „Pasiteisino pedagoginio proceso tiesa, kad praktiniai mokymai įsimintinesni nei teoriniai. Įsiminė savo idėjos pristatymo pratybos, komandos vaidmenų analizė, komandos pagrindinių principų dėlionė“,  – kalbėjo profesorė Nijolė Savickienė.  

Išaugusios investicijos ir startuolių ekosistema  

Antrosios mokymų dienos pabaigoje rizikos kapitalo fondų valdymo įmonės „Practica Capital“ investicijų direktorius Arvydas Bložė ir finansų vadovas Gintas Daniusevičius pasidalijo svarbiausiaisiais bendravimo su investuotojais ypatumais. Arvydas Bložė pristatė startuolių finansavimo tendencijas ir davė patarimų, kuriais galima naudotis siekiant gauti pradinį kapitalą savo verslui. 

„Pas investuotoją reikia ateiti atlikus namų darbus, svarbu būti gerai pasiruošusiu, puikiai išmanyti rinką ir nešvaistyti savo bei investuotojo laiko“, – pristatymo metu teigė Arvydas. Finansų vadovas Gintas Daniusevičius apžvelgė investavimo grandinės plėtrą Lietuvoje bei šių dienų finansavimo galimybes produkto vystymui iki pardavimo stadijos. 

„Nuo 2016 m. rizikos kapitalo finansavimas Baltijos šalyse yra gerokai išaugęs, kas rodo didelį šalies potencialą. Šiuo metu Baltijos šalyse egzistuoja maždaug 1500 startuolių“, – apie sparčiai išaugusias investicijas kalbėjo finansų vadovas Gintas Daniusevičius.  

Praktinius mokymus uždarė ir sėkminga patirtimi pasidalijo ypatingas svečias – startuolio UAB „Oxipit“ vienas įkūrėjų Jogundas Armaitis.  Šios jaunos įmonės kuriama  dirbtinio intelekto sistema „ChestEye“ pavaduoja gydytoją radiologą: dar iki gydytojui pažiūrint rentgeno nuotrauką, programinė įranga krūtinės ląstos rentgenogramose automatiškai aptinka pakitimus bei pateikia diagnozės aprašą. Neseniai pirminio investavimo etape „Oxipit“ pritraukė investicijų už 1,5 mln. eurų. Vienas pagrindinių investuotojų į startuolį – rizikos kapitalo fondas „Practica Capital“.  

Nauja edukacinė platforma 

Mokymų dalyviai renginio pabaigoje dėkojo organizatoriams už iniciatyvą ir išreiškė norą turėti daugiau panašaus pobūdžio renginių.  Žmogaus sveikatos būklių anatominių ir patologinių objektų skaitmenizavimo idėją plėtojantis, gydytojas chirurgas Andrėjus Subočius, neslėpė savo džiaugsmo gavęs galimybę dalyvauti mokymuose:  Tokių renginių nauda neįkainojama dėl savo intelektinių patirčių grandininės reakcijos. Pažinimas, bendravimas, bendradarbiavimas, idėjų užgimimas, išgryninimas, išpildymas. Renginys atitiko ir išpildė visus mano lūkesčius“, – kalbėjo jaunas gydytojas.  

„Šiose dviejų dienų sveikatos inovacijų akademijos dirbtuvėse buvo puiki proga susipažinti nuo idėjos kūrimo pradmenų iki verslo modelio formavimo. Minėtose dirbtuvėse buvo galima pasisemti daug naudingos informacijos bei kartu su atitinkamų sričių specialistais pranešėjais išbandyti visa tai praktiškai. Manau tai šauni nauja LSMU edukacinė platforma, atnešanti individualiai kiekvienam dalyviui naudos, bei plačiąją prasme galinti turėti teigiamų naujų inovatyvių poslinkių medicinai“ – įspūdžiais iš renginio dalijosi LSMU Kauno klinikų skubios medicinos pagalbos gydytojas rezidentas Paulius Karumnas.  

Sveikatos inovacijų akademija „Nuo idėjos iki verslo modelio“ tapo puikia vieta susipažinti su verslo kūrimo etapais, susitikti su kitais inovacijų kūrėjais. Planuojama, kad šis edukacinis renginys bus tęstinis, ilgalaikis ir kitais metais atvers dar platesnes galimybes sveikatos priežiūros srities inovacijų kūrėjams.  

Sveikatos inovacijų akademija „Nuo idėjos iki verslo modelio“ organizuojama bendradarbiaujant su Europos inovacijų technologijų instituto sveikatos srities tinklu (angl. EIT health).