Akademikui Limui Kupčinskui – 2016 m. Kauno miesto mokslininko premija

akademikasGruodžio 20 d. Lietuvos mokslų akademijoje (LMA) tradiciškai įteiktos Kauno miesto savivaldybės įsteigtos mokslininko premijos.

2016 m. skirtos dvi Kauno miesto mokslininko premijos – už pasiekimus humanitarinių ir socialinių mokslų srityje bei už pasiekimus fizinių, biomedicinos, žemės ūkio ir technologijos mokslų srityje.

Pastaroji – už pasiekimus fizinių, biomedicinos, žemės ūkio ir technologijos mokslų srityje – skirta Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriui, akademikui Limui Kupčinskui.

Kauno miesto mokslininko premija tarybos sprendimu įsteigta 2013 m. Premija skiriama kartą per metus, ją įteikia Kauno miesto meras. Šia premija skatinami Kauno miesto mokslo kūrėjai už ilgametę aktyvią ir reikšmingą mokslinę veiklą, aukščiausius mokslo pasiekimus respublikinėje ar tarptautinėje erdvėje ir novatorišką mokslinę idėją bei jos įgyvendinimą Kauno mieste. Pranešime, premijos įteikimo proga LMA, akademikas L.Kupčinskas pažymėjo, kad  Kaunas – nepriklausomos Lietuvos aukštojo mokslo lopšys. Čia 1920 m. buvo atidaryti Aukštieji kursai, 1922 m. – Lietuvos Universitetas. 1940 m. ir 1944 m. Kaunui teko tapti lietuviškojo Vilniaus universiteto donoru, perkeliant didelę dalį savo intelektualinių ir kultūrinių pajėgų į atgautą sostinę. Kaunas išsaugojo savo mokslo potencialą. Pristatęs savo ir LSMU kolegų mokslo darbus, akademikas pasiūlė dviejų miestų Gyvybės mokslų lygiaverčio dipolio perspektyvą.

Sveikiname gerb. akademiką prof. L. Kupčinską, kuris teigia, kad niekada didelių planų neturėjęs, tiesiog, spendė susidariusias problemas, o rezultatai – patys atėjo, lyg ir savaime...

Akdemikas, LSMU profesorius ir LSMU MA Gastroenterologijos klinikos vadovas habil. dr. Limas Kupčnskas yra pelnęs ne vieną įvertinimą tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų, todėl žodelis „savaime“ – niekaip neapibudina akademiko veiklos.

2007 m. prof. L. Kupčinskas buvo išrinktas Lietuvos Mokslų akademijos nariu. 2008 m. – Lietuvos Mokslų akademijos, Sveikatos apsaugos ministerijos ir Pramoninikų konfederacijos apdovanojimo „Gyvybės medis“ už mokslo veiklą laureatas. 2009 m. – nusipelniusio Lietuvos gydytojo vardas ir Garbės ženklas. 2010 m. – Lietuvos mokslo premija už mokslo darbų ciklą „Virškinimo sistemos ligos: mikrofloros ir genetinių veiksnių reikšmė ligų epiopatogenezėje, nauji diagnostikos ir gydymo aspektai“. 2011 m. – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžius.

Pasak akademiko, jis niekad negalvojantis, kad vienas ar kitas įvertinimas yra skirtas vien jam. Tai viso Gastroenterologijos klinikos kolektyvo, kuriame dirba ir patyrę medikai, ir jauni doktorantai, įvertinimas. Tai taip pat ir visų klinikų, su kuriomis bendradarbiauja gastroenterologai, įvertinimas. Akademiko L. Kupčinsko manymu, mokslo veikloje svarbiausia yra praktinė pusė: nėra mokslo dėl paties mokslo – jis visuomet skirtas pacientų labui.