Spausdinti

Paminėjo Pasaulinę trombozės dieną

Lietuvos širdies asociacija (LŠA) ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Studentų mokslinės draugijos (LSMU SMD) Kardiologijos būrelis prisijungia prie pasaulinio judėjimo, skirto pažinti Trombozės ligą ir supažindinti su jos rizikos veiksniais.

Kiekvienais metais spalio 13 d. yra minima Pasaulinė trombozės diena. Pirmą kartą ji paminėta 2014 m. Tarptautinės trombozės ir hemostazės draugijos iniciatyva (International Society on Thrombosis and Haemostasis, ISTH). Per šiuos metus į Pasaulinės trombozės dienos minėjimą įsitraukė daugiau nei 1000 organizacijų iš 85 pasaulio šalių, kurios rengia daugiau nei 8200 konferencijų, specialių renginių ir edukacinių forumų, skirtų atkreipti dėmesį į trombozės ligą.

LSMU SMD Kardiologijos būrelio nariai, bendradarbiaudami su LŠA, siekė su trombozės liga supažindinti Kauno miesto gyventojus bei svečius. Šios akcijos tikslas – kartu su partneriais iš viso pasaulio sumažinti trombozių sukeliamų mirčių skaičių, pabrėžiant skirtingų širdies ir kraujagyslių ligų: veninės trombinės embolijos, insulto bei širdies smūgio priežastis.

Trombozė – būklė, kurios metu kraujo krešulys susiformuoja giliosiose kojų venose (kitaip žinoma kaip giliųjų venų trombozė (GVT)) ir kraujagyslėmis gali nukeliauti iki plaučių (žinoma kaip plaučių arterinė trombinė embolija (PATE)). JAV atlikto tyrimo duomenimis, 85 proc. apklaustų žmonių žino, kas yra kraujo krešulys, tačiau tik 27 proc. galėjo įvardyti, kad ši būklė vadinama tromboze.

Pasaulyje 1 iš 4 ligonių miršta nuo šios būklės, tačiau tik nedaugelis žino šios būklės simptomus. GVT galime atskirti pagal skausmą ir patinimą pažeistoje galūnėje, taip pat juntamas karštis bei paraudimas. PATE simptomai yra kitokie: dusulys, dažnas kvėpavimas, krūtinės skausmas, dažnas širdies ritmas. Trombozė paveikia daugiau nei milijonus gyventojų visame pasaulyje, ši liga gali baigtis mirtimi, tačiau dažnai išvengiama, jeigu laikomasi tam tikrų gyvenimo taisyklių. Iki 60 proc. sukeliamų trombozės atvejų yra nustatoma per arba po gydymosi ligoninėje, todėl ilgas buvimas gydymo įstaigoje yra pagrindinė šios ligos priežastis. Taip pat trombozės rizikos veiksniai yra paveldimumas, onkologiniai susirgimai, kontraceptinės tabletės, užsitęsusi imobilizicija, estrogenų arba hormonų terapiją, nėštumas arba neseniai įvykęs gimdymas.

Spalio 14 d. prekybos ir pramogų centre „Mega“ vykusioje visuomeninėje akcijoje lankytojai turėjo galimybę pasitikrinti savo sveikatą: pasimatuoti kraujospūdį bei gauti išsamią kūno masės analizę. Patys smalsiausieji galėjo užsirašyti elektrokardiogramą bei pasikonsultuoti dėl savo sveikatos būklės.

Šių metų Trombozės dienos šūkis yra „Pažink trombozę“, kuris skatina gydytojus, medicinos personalą bei visuomenę susipažinti su šios ligos rizikos faktoriais, požymiais bei simptomais. Doc. R. Kubilius ir studentai ne tik noriai atsakė į visus klausimus, kurie kilo susidomėjusiems žmonėms apie jų sveikatą bei širdies būklę, bet ir supažindino su trombozės ligos rizikos veiksniais, eiga bei kita naudinga informacija, kuri padėtų išvengti ligos.

Šventinę nuotaiką praskaidrino užtikrinti daugiau nei 200 balionų iš mūsų rėmėjų. Tikimės, kad ši akcija prisidėjo prie sveikesnės visuomenės įpročių formavimo.

 

Autorius: Dovydas Verikas, LSMU SMD Kardiologijos būrelio narys