Spausdinti

Ortopedai traumatologai diegia spartaus sveikimo programą

 Ortopedai traumatologai diegia spartaus sveikimo programą2014 m. Kauno klinikų Ortopedijos traumatologijos klinika pirmoji gydymo įstaiga Lietuvoje pradėjo taikyti Spartaus sveikimo programą.

Apie sąnarių endoprotezavimo srities naujovę papasakojo Ortopedijos traumatologijos klinikos Endroprotezavimo sektoriaus vadovas prof. Šarūnas Tarasevičius bei klinikos doktorantas Justinas Stučinskas.

Ortopedai traumatologai pasakojo, kad dar prieš dešimtmetį Kauno klinikų ir visos Lietuvos bei Rytų Europos gydymo įstaigų pacientai po sąnarių endoprotezavimo operacijų skyriuje praleisdavo 10 dienų ar net 2 savaites, vėliau – savaitę.

Medicinos mokslui žengiant į priekį, daugelyje chirurgijos sričių sėkmingai diegiamos spartaus sveikimo programos, greitinančios paciento grįžimą į įprastą gyvenimą ir taupančios ligoninės sąnaudas. Daugelyje šalių spartaus sveikimo programos sėkmingai taikomos jau ir endoprotezavimo srityje.

Kai kuriose šalyse endoprotezavimas jau siejamas su dienos chirurgija arba pacientai stacionare gydomi 2–3 dienas. Spartaus sveikimo programos jau įrodė, kad veikia daug efektyviau nei įprastinės programos – po operacijų ir sveikdami pacientai geriau jaučiasi, greičiau sveiksta, labai mažėja komplikacijų.

Spartaus sveikimo programos taikomos atliekant planines kelio ir klubo endoprotezavimo operacijas.

„Tai nėra kažkoks kitoks endoprotezavimo metodas, – pasakojo Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovas prof. Alfredas Smailys. – Taikant spartaus sveikimo programas, atsižvelgiama į priešoperacinį laikotarpį, jo įvertinimą, paciento parengimą operacijai, taikomas skausmo malšinimo algoritmas prieš, per ir po operacijos bei kt.“

Diegti spartaus sveikimo programas padeda daugiaprofilinių klinikų, kokios ir yra Kauno klinikos, galimybės. Profesorius pasakoja apie bendradarbiavimą su Kauno klinikų anesteziologais ir giria slaugytojų pasirengimą bei darbą. Slaugos specialistams mokymus vedė Kauno klinikų reabilitologai ir kineziterapeutai.

„Kaip dažniausiai nutinka, visa, kas pažangu, prasideda Skandinavijos šalyse, – sakė prof. Š. Tarasevičius. – Vienoje iš Danijos ligoninių buvo pastebėta, kad pacientus po endoprotezavimo į namus galima išleisti greičiau. Taikant spartaus sveikimo programą, trumpėja paciento gydymas stacionare ir viso jo sveikimo trukmė, greičiau pradedama taikyti reabilitacija, pacientas greičiau sugrįžta buvęs darbigumas. Pacientas į namus išleidžiamas trečiąją ar ketvirtąją parą po operacijos.“

Prof. Š. Tarasevičius pasakojo, kad, siekiant palyginti, stebėta 30 senuoju būdu operuotų pacientų ir 30 – pagal spartaus sveikimo programą. Pasak profesoriaus, vartojant specialius vaistus prieš operaciją pavyko pasiekti, kad beveik nebereikia kraujo perpylimų. Anksčiau pacientas po operacijos kėlėsi antrąją parą, dabar – po operacijos praėjus vos 6 valandoms. Taip anksčiau pradedama reabilitacija, kartu išvengiama tromboembolinių komplikacijų. Taikant spartaus sveikimo programą, neigiamas poveikis nepastebėtas.

„Kopenhagoje pacientams, kuriems atliekamas klubo arba kelio sąnario endoprotezavimas, taikoma 24 val. chirurgija. Mes tokio tikslo, taikydami spartaus sveikimo programą, dar neturime. Mūsų tikslas – pasiekti, kad pacientas stacionare būtų gydomas ne ilgiau nei 3 dienas. Ekonominis efektas klinikoms ir skyriui – akivaizdus, o pacientui garantuojamas efektyvesnis ir greitesnis gydymas“, – sakė prof. Š. Tarasevičius.

Planuojama, kad per metus Ortopedijos traumatologijos klinikoje pagal spartaus sveikimo programą bus atliekama 1 tūkst. operacijų.

 

Džiuljeta Kulvietienė