Spausdinti

Lietuvos „meteoritas“ Europos skubiosios medicinos kongrese

 Lietuvos „meteoritas“ Europos skubiosios medicinos kongreseBirželio mėnesį Gdanske, Lenkijoje, vyko penktasis tarptautinis Centrinės Europos skubiosios medicinos kongresas, kuriame dalyvavo net dvidešimties narių delegacija iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU). Kongreso organizatoriai ir dalyviai į tarptautinę areną aktyviai įsiliejusius gydytojus iš Lietuvos praminė „meteoritu“.

LSMU atstovai kongrese skaitė net šešis pranešimus. Ekstremaliosios medicinos katedros vadovas prof. dr. Dinas Vaitkaitis plenarinės sesijos klausytojus supažindino su skubiosios medicinos specialybės raida Lietuvoje. Jaunųjų gydytojų sekcijoje savo darbus pateikė skubiosios medicinos rezidentai Martynas Gedminas, Eglė Ragaišytė, Simona Sabutytė, Eglė Zelbienė, Linas Darginavičius ir Vytautas Aukštakalnis. Kongreso dalyvius stebino ne tik lietuvių rezidentų aktyvumas, bet ir greitas skubiosios medicinos progresas Lietuvoje.

Prof. Judith Tintinalli, viena iš skubiosios medicinos pradininkių JAV, džiaugėsi matydama tokį gausų būrį jaunųjų gydytojų ir jų mokytojų kongrese: „Esu sužavėta jaunaisiais kolegomis iš Lietuvos, kurie įskriejo į tarptautinę padangę tarsi meteoritai, ir tikiu, kad jų laukia didi ateitis.“

Pasak kongreso organizatoriaus prof. Juliuszo Jakubaszko (Lenkija), tai vienas svarbiausių skubiosios medicinos specialybės renginių Senajame žemyne. Jame savo patirtimi ir įkvėpimu dalijasi šios specialybės pionieriai iš viso pasaulio. Kongreso lygį rodo – pranešimus ir paskaitas jame skaitė daugiau nei dvidešimt šios srities profesorių. Tarp jų ir didžiausi specialybės autoritetai – pagrindinių skubiosios medicinos vadovėlių autoriai: prof. J. Tintinalli (JAV), prof. Peteris Cameronas (Australija), prof. Jamesas Hollimanas (JAV), skubiosios medicinos pradininku Europoje vadinamas prof. Hermanas Deloozas (Belgija), Pasaulio sveikatos organizacijos skubiosios medicinos ekspertas Gautamas Bodiwala (Jungtinė Karalystė).

Skubioji medicina visame pasaulyje žengia pirmuosius žingsnius – tai jauna, tačiau, anot prof. J. Tintinalli, perspektyvi ateities specialybė, leidžianti įgyti unikalios patirties gydant tam tikras ligas, ūmines būkles arba traumas. Skubioji medicina aprėpia visas terapines ir chirurgines ligas, visas ūmines būkles. Ši medicina neabejotinai reikalinga kiekvieną dieną, kiekvieną valandą visų amžiaus grupių pacientams. Skubiosios medicinos specialybės gydytojai turi išmanyti daugelį medicinos sričių, tokių kaip toksikologija, ekstremalioji medicina, sporto medicina, pediatrija ir geriatrija, paliatyvioji medicina ir, savaime suprantama, – mokėti valdyti ūmines būkles.

Kongrese buvo puikios sąlygos tobulėti: pranešimus skaitė ir praktines dirbtuves vedė prof. J. Tintinalli, doc. Terrence’as Mulliganas, prof. J. Hollimanas, prof. Lisa Moreno-Walton ir daugybė kitų atstovų iš JAV, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių, kuriose skubiosios medicinos specialybė gyvuoja 40 ir daugiau metų.

„Tai buvo pirmoji proga susipažinti ir akis į akį pabendrauti su gydytojais, iš kurių vadovėlių, tinklalaidžių (angl. podcast) ir kitų informacijos šaltinių mokomės kiekvieną dieną, – įspūdžiais dalijosi rezidentas M. Gedminas. – Toks bendravimas įkvepia ateities darbams ir iššūkiams – pamatai, kad daugelis sunkumų skubiosios medicinos kūrimosi laikotarpiu yra panašūs visame pasaulyje. Tačiau stebint sėkmingus kitų šalių pavyzdžius, specialybės vizija Lietuvoje tampa aiškesnė ir džiugesnė!“

Pasak prof. dr. D. Vaitkaičio, šiandienė skubiosios medicinos evoliucija Europoje sudaro unikalią galimybę kurti jos veidą, mokytis iš patirties turinčių šalių ir sėkmingai šias žinias pritaikyti Lietuvoje.

„Kaip tik pradėjome dirbti naujajame Kauno klinikų Traumų ir skubios pagalbos centre, kuris aprūpintas moderniausia medicinos įranga, rezidentūros programa sudaro palankias sąlygas teoriniam ir akademiniam tobulėjimui, o tokių renginių metu mokomės tik skubiajai medicinai būdingo požiūrio ir specialybės filosofijos“, – po renginio kalbėjo skubiosios medicinos rezidentų vadovas (moderatorius) Nedas Jasinskas, pridurdamas, kad dabar bene geriausias laikas mokytis iš specialybės pradininkų ir šiuolaikinių korifėjų.

Galimybę parodyti Lietuvą ir LSMU jaunųjų gydytojų rezidentų gebėjimus suteikė LSMU Podiplominių studijų centras ir Rezidentų judumo fondo valdyba. „Esame labai dėkingi už didelę paramą ir suteiktą galimybę dalyvauti šiame renginyje! Nuostabu, kad mūsų Universitetas padeda jauniesiems gydytojams kelti kvalifikaciją, įgyti kompetencijų ir pažinti savo specialybę globaliu mastu. Todėl raginame ir kitus savo kolegas aktyviau naudotis šiomis galimybėmis,“ – sakė vienas iš keturiolikos kongrese dalyvavusių rezidentų M. Gedminas.

Rezidentų judumo fondas iš dalies finansuoja dalyvavimo konferencijose išlaidas, o pristatant pranešimą dažniausiai padengiamos visos kelionės išlaidos. Apie tai plačiau: http://lsmuni.lt/lt/veikla/studijos/podiplomines-studijos/rezidentura/rezidentu-judumo-fondas.html

 

LSMU inf.