Spausdinti

Kauno klinikose klausą grąžinanti operacija atlikta jauniausiai pacientei Lietuvoje

Gydytojas otochirurgas Giedrius gylys (P. Mantauto nuotr.)Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose itin sudėtinga kochlearinės implantacijos operacija atlikta vos pusmečio sulaukusiai negirdinčiai mergaitei. Prieš laiką gimusi pacientė sirgo sunkia infekcija ir jai gydyti skirti antibiotikai išgelbėjo gyvybę, tačiau negrįžtamai pažeidė klausą.

Išskirtinai mažo amžiaus pacientę operavęs Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos gydytojas otochirurgas Giedrius Gylys teigia, kad dėl mergaitės klausą pažeidusios ligos ilgiau laukti nebuvo galima. „Po persirgto meningito pradeda kaulėti vidinės ausies sraigė ir, praėjus ilgesniam laukui, implantacija – neįmanoma“, – po sėkmingos pirmosios intervencijos sakė gydytojas. Artimiausiu metu mergaitei numatyta dar viena operacija – implantas bus įdėtas ir į kitą ausį.

Nuo 2014 metų visiems Lietuvoje gimusiems naujagimiams atliekama klausos patikra otoakustinės emisijos metodu, siekiant kuo anksčiau nustatyti įgimtą klausos sutrikimą. Tad tikimybė, kad klausos sutrikimas bus įtartas laiku ir vaikas pateks pas specialistus, padidėja.

„Kurtiems vaikams kochlearinės implantacijos dažniausiai atliekamos sulaukus 1–2 metų, kol galvos smegenų plastiškumas yra didžiausias. Juo anksčiau atliekama operacija, juo geresni būna jos rezultatai, vaikai integruojasi į visuomenę ir išvengia su klausos negalia susijusių padarinių“, – tvirtina gydytojas G. Gylys, ne kartą stažavęsis Prancūzijos, Vokietijos, Austrijos universitetinėse ligoninėse.

Praėjusių metų gegužės mėnesį patvirtinta nauja kochlearinių implantų kompensavimo tvarka. Remiantis šia tvarka, sunkią kurtumo negalią turintiems vaikams Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis kompensuojamos dviejų implantų išlaidos.

Pasak Valstybinės ligonių kasos (VLK) Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vyriausiosios specialistės Ingos Čepėnaitės, 2015 metais abipusė kochlearinė implantacija (t. y. implantuoti 2 kochleariniai implantai vienu metu) arba antrosios ausies implantacija atlikta iš viso 9 vaikams. Iš viso per metus implantuojami apie 50 pacientų (vaikai ir suaugusieji). Vieno kochlearinio implanto kaina – apie 25,5 tūkst. eurų, tad VLK kasmet šioms priemonėms ir intervencijoms skiria apie 2 milijonus eurų.

Kochlearinės implantacijos Lietuvoje atliekamos dviejuose centruose – Kauno klinikose ir Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose. Pirmąją kochlearinės implantacijos operaciją Baltijos šalyse 1998 metais atliko Kauno klinikų specialistai. Ši operacija ne tik grąžino klausą po meningito apkurtusiam pacientui, bet buvo ir telemedicinos Lietuvoje pradžia. Visa chirurginė intervencija telemedicinos ryšiais buvo transliuojama į Visbį Švedijoje. Per septyniolika metų Kauno klinikose iš viso atlikta daugiau nei 250 operacijų vaikams ir suaugusiesiems. Kaune taip pat atliekamos klausos atkūrimo operacijos BAHA įsriegiamaisiais kauliniais implantais.

 

Kauno klinikų inf.