Spausdinti

Kauno klinikose atliktos dvi išskirtinės operacijos

Kauno klinikose atliktos dvi išskirtinės operacijosLapkričio mėnesį Kauno klinikose vyko tarptautinė mokslinė praktinė konferencija „Vieno porto (jungties) videotorakoskopinė chirurgija“ („Uniportal video assisted thoracoscopic surgery (VATS) Course – Live Surgery“). Renginyje dalyvavo krūtinės chirurgai, gydytojai anesteziologai- reanimatologai, operacinės slaugytojų bei kiti specialistai iš Lietuvos, Lenkijos bei kaimyninių Baltijos šalių – Latvijos ir Estijos. Išskirtiniai konferencijos svečiai – visame pasaulyje žymus krūtinės chirurgas dr. Diego Gonzalezas-Rivas bei gydytojas anesteziologas dr. Humberto’as Aymerichas Cano’as atvyko iš Ispanijos. Mokymo kursus organizavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinika kartu su Lietuvos krūtinės ir širdies chirurgų draugija.

Konferenciją sveikinimo žodžiu pradėjo Kauno klinikų Krūtinės chirurgijos skyriaus vadovė ir kursų iniciatorė dr. Diana Samiatina-Morkūnienė. Gydytoja džiaugėsi ypatingu krūtinės chirurgijos renginiu ir pristatė konferencijos svečius – krūtinės chirurgą dr. Diego Gonzalezą-Rivą bei jo kolegą, gydytoją anesteziologą, dr. Humberto’ą Aymerichą Cano’ą. Renginio dalyvius pasveikino ir Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas prof. Rimantas Benetis.

Dr. Diego Gonzalezas-Rivas yra vienos jungties (porto) videotorakoskopinių plaučio rezekcinių operacijų pradininkas. Pirmą kartą vienos jungties (porto) torakoskopinė plaučio skilties šalinimo operacija (lobektomija) atlikta 2010-aisiais metais birželio 29 dieną. Dr. Diego Gonzalezas-Rivas savo patirtimi dalijasi daugelyje Europos, Azijos, Šiaurės ir Pietų Amerikos šalių: skaito pranešimus, atlieka išskirtines operacijas, veda praktinius mokymo kursus. Artimiau susipažinti su šia nauja minimaliai invazinės plaučių operacijos koncepcija galėjo ir renginio Kaune dalyviai.

Viešnagės Lietuvoje metu dr. Diego Gonzalezas-Rivas ne tik skaitė paskaitas, bet ir aktyviai dalyvaujant mūsų klinikos krūtinės chirurgams bei rezidentams, neintubuotiems pacientams sėkmingai atliko dvi demonstracines vienos jungties (porto) videotorakoskopines operacijas. Per vos kelių centimetrų krūtinės ląstos pjūvelį, naudojant specialius torakoskopinius instrumentus, abiem pacientams buvo atliktos piktybinio naviko pažeistos plaučio skilties šalinimo operacijos. Tokio tipo operacijos atliktos pirmą kartą Kauno klinikų istorijoje. Tai – neeilinė Kauno klinikų krūtinės chirurgijos specialistų patirtis.

Ilgą laiką buvo manyta, kad plaučių rezekcinių operacijų metu yra būtina bendroji nejautra, naudojant endobronchinę intubaciją ir dirbtinę vieno plaučio ventiliaciją. Tačiau 2007-aisiais metais videotorakoskopinės operacijos pradėtos daryti ir neintubuotiems, patiems (spontaniškai) kvėpuojantiems pacientams. Anestezijos protokolą neintubuotam pacientui pristatęs dr. Humberto’as Aymerichas Cano’as, šį metodą pritaikė demonstracinių operacijų metu, dalyvaujant Kauno klinikų anesteziologijos specialistams.

Po operacijos pacientai pabudo lengvai ir greitai, o praėjus vos keletui dienų buvo išleisti iš ligoninės tolesniam reabilitaciniam gydymui. Šios operacijos yra ypatingos – pooperacinis skausmas būna minimalus, pacientai gali greitai grįžti į kasdienę veiklą. Būtina paminėti, kad tokios operacijos yra sudėtingos, atliekamos tik patyrusių ir gerai šios srities įgūdžius įvaldžiusių gydytojų krūtinės chirurgo ir anesteziologo komandos.

Savo patirtimi su medicinos specialistais visame pasaulyje besidalijantis krūtinės chirurgas dr. Diego Gonzalezas-Rivas džiaugėsi viešnage Kaune. Gydytojas minėjo, kad mokyti kitus ir dalytis savo patirtimi bei žiniomis yra jo pareiga. Krūtinės chirurgas visiems linkėjo siekti užsibrėžtų tikslų ir nuolat tobulėti. „Nieko nėra neįmanoma“, – teigia dr. Diego Gonzalezas-Rivas.

 

Lina Pankratjevaitė