Spausdinti

„EMSA ScienceValley“ dirbtuvės LSMU

 „EMSA ScienceValley“ dirbtuvės LSMULietuvos sveikatos mokslų universitete pradėtas vykdyti naujas projektas „EMSA ScienceValley“ dirbtuvės. Mokymus organizuoja mūsų studentai, o jų kokybe rūpinasi Kauno klinikų gydytojai. Šiais mokymais siekiama pagilinti studentų medicinos žinias, išmokyti kasdieniniame gydytojo darbe būtinų praktinių įgūdžių. Susidomėjimas projektu didžiulis, jame dalyvauti norinčių jaunuolių – labai daug. Organizatoriams net teko pritaikyti tam tikrus atrankos kriterijus, kad mokymuose dalyvautų tik patys motyvuočiausi studentai. Plačiau apie „EMSA ScienceValley“ dirbtuves sutiko papasakoti būsimasis gydytojas Džiugas Meškelevičius, organizavęs vienus iš projekto mokymų.

Džiugai, papasakok apie „EMSA ScienceValley“ dirbtuves.

Šios dirbtuvės yra Europos medicinos studentų asociacijos (EMSA) projekto „EMSA ScienceValley“ dalis. „EMSA ScienceValley“ – tai studentų iniciatyva organizuotų dirbtuvių visuma (klasteris). Šių dirbtuvių aprašai ir metodinė medžiaga pasiekiama visiems Europos universitetų medicinos fakultetų nariams. Pagrindinė projekto idėja – medicinos studentus išmokyti konkrečių kasdieniniame gydytojo darbe būtinų procedūrų arba praktinių įgūdžių. Šio projekto išskirtinumas – būtent studentas įgauna laisvę pasirinkti, ko jis norėtų išmokti. Studentas pasirenka, kokį įgūdį jis norėtų įgyti arba išlavinti, kreipiasi į EMSA atstovybę savo universitete. Lietuvos sveikatos mokslų universitete – ši atstovybė EMSA-SSS (Student Scientific Society). Studentui suteikiama visa būtina pagalba organizuojant dirbtuves, atitinkančias EMSA standartą. Per EMSA-SSS yra randamas dirbtuvių bendraautoris – kompetentingas numatytos srities gydytojas, garantuojantis, kad dirbtuvėse studentai būtų mokomi kvalifikuotai ir įgytų taisyklingus įgūdžius. Surengus dirbtuves, detalus jų aprašymas pagal protokolą bei mokomoji medžiaga yra įkeliami į „EMSA ScienceValley“ duomenų bazę, iš kurios yra pasiekiami visiems EMSA narystę turintiems Europos universitetams.

Galime pasidžiaugti, kad šio EMSA projekto idėja gimė būtent mūsų Universitete 2013 metais, pirmojoje EMSA-SSS darbo grupėje.

Kaip kilo mintis sukurti šiuos mokymus?

Medicinos studijų programoje didžiąją dalį akademinio darbo valandų sudaro teorinės paskaitos ir seminarai. Studentas gauna daug teorinių žinių, tačiau jas įtvirtinti ir pritaikyti praktikoje yra patikima savarankiško darbo skyriuose metu. Tad praktinių įgūdžių lygis dažnai priklauso tik nuo studento iniciatyvumo. Pastebėjus šį praktikos poreikį ir didelę paklausą tarp studentų, 2013 metų rudenį EMSA-SSS darbo grupėje ir buvo sudaryta ir pradėta vykdyti „EMSA ScienceValley“ projekto koncepcija. Išsamius dirbtuvių aprašus ir studijų medžiagą pateikiant anglų kalba, šia idėja galima pasidalyti su EMSA universitetais kitose Europos šalyse. Tokiu būdu vienu ypu yra pasiekiama dviejų tikslų: tobulinami medicinos studentų praktiniai gebėjimai ir LSMU Medicinos fakultetas tampa sektinu pavyzdžiu kitiems į EMSA įeinantiems Europos universitetams.

Kiek „EMSA ScienceValley“ dirbtuvių jau įvyko mūsų Universitete? Kokia jų tematika?

Iki šiol jau surengtos aštuonios „EMSA ScienceValley“ dirbtuvės: „Vėžinių ląstelių kultūros kultivavimas in vitro“ (autorius – stud. Džiugas Meškelevičius); „Skubi pilvinės aortos aneurizmos diagnostika“ (aut. – prof. Žilvinas Dambrauskas, gyd. rez. Justas Žilinskas); „Centrinės venos kateteterizavimas“ (aut. – prof. Andrius Macas, dr. Arūnas Gelmanas, stud. Šarlota Guzovijūtė, stud. Jelena Cesarskaja); „Atvirų kvėpavimo takų palaikymas“ (aut. – prof. Andrius Macas, gyd. Alina Vilkė, stud. Jūratė Petrauskaitė, stud. Petras Petkevičius ir kiti); „Radiologinė diagnostika neurochirurgijoje“ (aut. – prof. Rymantė Gleiznienė, stud. Džiugas Meškelevičius); „Krūties biopsija UG kontrolėje“ (aut. – gyd. Dalius Titovas, stud. Jorūnė Šuipytė); „Trepano biopsija“ (aut. – gyd. Eglė Simaškienė, stud. Vilija Stremaitytė); „Vėžio imunohistochemija“ (aut. – prof. Dalia Pangonytė, stud. Jonas Montvidas). Trys pastarosios dirbtuvės įvyko vieno renginio metu – kaip savarankiškos procedūros diagnozuojant vėžį. „EMSA ScienceValley“ dirbtuvės LSMU

Džiugai, kartu su prof. Rymante Gleizniene organizavote vienus iš projekto mokymų – „Radiologinė diagnostika neurochirurgijoje“. Ko išmoko studentai?

Dirbtuvės „Radiologinė diagnostika neurochirurgijoje“ truko keturias dienas. Kiekviena diena buvo skirta tam tikrai radiologijos ir neurochirurgijos temai. Pirmąją dieną dr. Saulius Rutkauskas supažindino su neuroradiologinės anatomijos pagrindaisir vedė praktikos darbus šia tema.

Kitomis dienomis apie radiologinius neurotraumos, kraujagyslinės patologijos, neuroonkologijos bei stuburo patologijos požymius dėstė ir praktikos darbus vedė prof. Rymantė Gleiznienė. Gydytojai neurochirurgai doc. Rimantas Vilcinis, doc. Giedrimantas Bernotas, prof. Vytenis P. Deltuva, gyd. rez. Karolis Bareikis ir gyd. Gintautas Vaitkevičius nagrinėjo šių patologijų klinikines situacijas. 

Po kiekvienos neuroradiologijos temos paskaitos vykdavo mažiausiai septynių klinikinių atvejų analizė. Jų metu studentai galėjo pasitikrinti žinias, iš pokyčių nuotraukose – nustatydami pagrindinius nuokrypius nuo normos.

Trumpai apie mokymus papasakojo ir Jorūnė Šuipytė. Medicinos studentė kartu su gydytoju D. Titovu organizavo dirbtuves „Krūties biopsija UG kontrolėje“.

Labai džiaugėmės, jog jau antri mokslo metai, kaip gyd. radiologas Dalius Titovas sutinka su studentais pasidalyti žiniomis apie krūties biopsijos, kontroliuojant ultragarsu, atlikimo techniką. Šiais mokslo metais dirbtuvėse dalyvavo ne tik mūsų Universiteto studentai, bet ir gyd. rezidentai bei VU studentų mokslinės draugijos narys. Dirbtuvių metu gilinomės į ultragarso fiziką, skirtingus daviklių tipus bei subtilybes, kada yra tiriami skirtingi organai. Antroje dirbtuvių dalyje ant krūties modelio (mėsos gabalo, kuris buvo prikištas alyvuogių) studentai pritaikė žinias praktiškai: švirkštais bei adatomis, kontroliuodami ultragarsu, bandė imti biopsiją – įdurti į taikinį „alyvuogę“.

 

LSMU inf.