Spausdinti

Bendras kardiologijos projektas – įgyvendintas

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje duris atvėrė Širdies ir kraujagyslių centras – vienintelis centras Šiaurės Lietuvoje, teikiantis intervencinę pagalbą visą parą, ir penktas centras šalyje.

Iki šiol tokie centrai veikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje. Perkirpta atidarymo juosta, atlikta šventinimo ceremonija. Taip iškilmingai finišavo Respublikinės Šiaulių ligoninės kartu su LSMUL Kauno klinikomis įgyvendintas projektas „Vidurio ir vakarų Lietuvos gyventojų sergamumo ir mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų mažinimas, modernizuojant ir optimizuojant sveikatos priežiūros sistemos infra­struktūrą bei teikiamas paslaugas“. Projektas pradėtas įgyvendinti 2011 m. Jam skirta 11 mln. Lt, iš kurių 9 mln. Lt – ES struktūrinių fondų parama. Dar per 2 mln. Lt – valstybės fondo bei ligoninės sukauptos lėšos.

Šventės dalyvius pasitiko pasidabinusi širdelėmis salė: nuo antistresinių, galėsiančių pulsuoti kiekvieno dalyvio delne, iki rudeniškos širdies formos obuolių puokštės. Šventės vedėjas Virgis Stakėnas kvietė į tribūną šventės kaltininkus: direktorių Petrą Simavičių bei Širdies ir kraujagyslių centro vadovę doc. Jurgitą Plisienę.

Ligoninės kardiologus sveikino miesto meras Justinas Sartauskas, Šiaulių rajono meras Algimantas Gaubas, kalbėjo Seimo narė R. Baškienė, sveikino sveikatos apsaugos viceministras Erikas Mačiūnas, Kauno klinikų generalinis direktorius prof. R. Jurkevičius, daugelio Šiaulių regiono gydymo įstaigų atstovai, klasterių partneriai, ligoninės skyrių atstovai.

Profesionalią ir skubią pagalbą, pasak Kauno klinikų generalinio direktoriaus prof. R. Jurkevičiaus, garantuoja ir modernus darinys – klasteriai, į kuriuos jungėsi ne tik Kauno ir Šiaulių kardiologai, bet ir viso Šiaulių regiono gydymo įstaigos.

Istorinė diena – centro atidarymas

„Šiandien vėl stovime ant istorinės akimirkos slenksčio – į garbingą ligoninės istorijos knygą įrašome reikšmingą puslapį, paženklintą Širdies ir kraujagyslių centro atidarymu. Ši diena išliks svarbi ne tik ligoninės, bet ir visos Lietuvos širdies ir kraujagyslių ligų gydymo istorijoje, nes nuo šiandien atsiranda dar daugiau galimybių gydytojams, dirbantiems ypač sunkų ir atsakingą darbą – gydantiems širdis“, – kalbėjo Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius ir džiaugėsi nuo šiandien atsiradusiomis galimybėmis teikti daugiau pagalbos pacientams.

Padėkota visiems, kurių dėka įgyvendintas didelis ir svarbus projektas.

„Noriu padėkoti visiems, kurių parama, pritarimas, supratimas ir pastangos leido imtis didelių ir svarbių darbų“, – teigė direktorius ir dėkojo Seimo nariams A. Mockui, E. Žakariui, V. Simulikui, R. Baškienei. Tuometis LR sveikatos apsaugos ministras A. Šukys pritarė projektams, tačiau labai svarbi ir buvusio ministro V. P. Andriukaičio, dabartinės ministrės R. Šalaševičiūtės parama.

Be Europos Sąjungos pinigų ir be šio projekto įgyvendintojų – LSMUL Kauno klinikų – apie šį projektą, anot P. Simavičiaus, šiandien niekas nekalbėtų. Todėl Kauno klinikų generaliniam direktoriui prof. R. Jurkevičiui bei jo vadovaujamai kardiologų komandai – išskirtinė gydymo įstaigos vadovo padėka. Gydymo įstaigos vadovui ir Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovui prof. R. Benečiui dėkota ir už tai, kad ligoninės kardiologijos skyriai išaugo į didžiulį centrą.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektoriui prof. R. Žaliūnui – už jaunų, veržlių gydytojų pamainą, papildančią patyrusių gydytojų gretas. Be jų nebūtų pažangos, nebūtų jaunystės ir veržlumo.

„Esu labai dėkingas naujajai centro vadovei doc. dr. Jurgitai Plisienei, kuri su didžiule energija ėmėsi atsakingų Širdies ir kraujagyslių centro vadovo pareigų“, – kalbėjo direktorius ir dėkojo visiems ligoninės darbuotojams, be kurių atsakingo ir profesionalaus darbo nevyktų kasdienis stebuklas – gelbėjamos žmonių gyvybės.

Jauni, bet ambicingi

Dėl šio projekto ligoninėje teikiama kardiologijos pagalba žengė didžiulį šuolį pirmyn. Širdies ir kraujagyslių centro vadovė doc. dr. Jurgita Plisienė pristatė Šiaulių kardiologijos istoriją bei dėkojo visiems, kurių pastangomis ligoninės kardiologijos istorija žengia koja kojon su širdies ligų gydymo naujovėmis.

1981 metais ligoninėje įkurtas pirmasis kardiologijos skyrius. Kardiologas R. Stankevičius ir yra Šiaulių kardiologijos pradininkas, subūręs komandą ir pradėjęs Šiaulių kardiologijos istoriją.

Šiandien duris atveria visas centras, kuriame teikiamos ne tik konservatyviosios medicinos paslaugos, bet ir atliekamos sudėtingos intervencinės procedūros.

Širdies ir kraujagyslių centrą sudaro penki padaliniai: I kardiologijos skyrius, kuriame po remonto įrengtos 36 lovos, II kardiologijos skyrius, turintis 32 lovas. Veikia ambulatorinės kardiologijos poskyris, Rentgeno chirurgijos ir neinvazinės diagnostikos skyrius, Kardiologijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrius, pastarajame yra 12 lovų.

Centro vadovė J. Plisienė dėkojo šių skyrių vadovams: kardiologams R. Stankevičiui, D. Andrulienei, A. Dambrauskaitei, intervencinės kardiologijos pradininkei, V. Skromovui.

Širdies ir kraujagyslių centre dirba 160 darbuotojų. 23 kardiologai, iš kurių 8, galintys atlikti intervencines procedūras, 16 anesteziologų reanimatologų. Be to, pacientus konsultuoja kardiochirurgas, atvykstantis iš Kauno. Dirba ir 78 slaugos specialistai, 6 laboratorinės diagnostikos specialistai bei 6 pagalbinio medicinos personalo darbuotojai. Skyriaus vadovę ypač džiugina keturi jauni kardiologai, kurių entuziazmas užkrečia visus.

Pasak centro vadovės, per metus centre gydoma per 5 tūkstančiai, o konsultuojama – per 12 tūkstančių pacientų. „Bendradarbiaujame su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kardiologijos, širdies, ktūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikomis, už ką – nuoširdus ačiū kolegoms. Mūsų pacientai žaliu koridoriumi keliauja į Kauno klinikas ir ten sulaukia pagalbos, kurios Šiauliuose teikti dar nepasirengę“, – kalba centro vadovė ir džiaugiasi naujovėmis, kurios taikomos centre.

Nuo rugsėjo mėnesio pradėjo veikti 24 valandų per parą Intervencinės kardiologijos postas, kuriame teikiamų paslaugų skaičius padidėjo dvigubai.

„Mūsų centras jaunas, tačiau užmojai ambicingi. Ateityje planuojame implantuoti elektrokardiostimuliatorius, atlikti trombektomijas, periferinių arterijų angiografijas, plėsti angiochirurgijos pagalbą, daugiau dėmesio skirti profilaktinei kardiologijai“, – neslepia planų centro vadovė ir neabejoja, kad jie bus įgyvendinti.

LSMU rektoriaus vizitas

Lapkričio 5 d. Širdies ir kraujagyslių centre lankėsi LSMU rektorius  prof. habil.  dr. Remigijus Žaliūnas. „Širdies ir kraujagyslių centro atidarymas – pirmas realus projektas, įgyvendintas bendradarbiaujant dviem gydymo įstaigoms. Šiauliečiai ir aplinkinių rajonų žmonės jau gauna saugią, Europos standartus atitinkančią pagalbą 24 valandas per parą ir septynias dienas per savaitę“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo prof. R. Žaliūnas.

 Zita Katkienė