Spausdinti

Amerikiečių nuomonė: geriausias derinys – jų aparatūra, mūsų gydytojai

LSMU Vidaus ligų klinikai bendradarbiaujant su garsia JAV kompanija baigtas naujo elektroninio ir įprasto akustinio stetoskopo palyginamasis tyrimas. Apie šį bendradarbiavimą ir tyrimo rezultatus kalbamės su LSMU Vidaus ligų klinikos docente Egle Kalinauskiene.

Kuo ši JAV kompanija garsi ir kodėl tyrimui buvo pasirinkti būtent šie stetoskopai?

JAV kompanija jau seniai visame pasaulyje garsėja savo akustiniais stetoskopais, kardiologų ypač vertinamu stetoskopu širdies auskultacijai. Tobulėjant elektroninėms technologijoms, sukurtas naujo modelio elektroninis stetoskopas. Šis modelis tarsi mažytis kompiuteris su Bluetooth technologijos duomenų perdavimu ir galimybėmis auskultuoti net triukšmingoje aplinkoje ar esant blogam girdimumui, pvz., dėl ligonio nutukimo. 

Kaip užsimezgė Jūsų ir šios garsios, žinomos JAV kompanijos bendradarbiavimas?

Viskas prasidėjo, kai mūsų Universiteto užsienio studentas Haroldas iš Didžiosios Britanijos paprašė, kad vadovaučiau magistriniam jo darbui apie nutukusių žmonių širdies auskultaciją. Nutarėme pasirinkti šiuos stetoskopus ir kreipėmės paramos į šią garsią JAV kompaniją. Kompanija sutiko. Tyrimas buvo užregistruotas tarptautinėje, internetu pasiekiamoje klinikinių tyrimų bazėje. Haroldas Razvadauskas atliko didžiuli darbą, pildydamas begalę įvairiausių dokumentų.

Po ilgų mūsų pokalbių su kompanijos projekto vadove, vyriausiuoju statistiku ir kardiologais iš Mėjaus (Mayjo) klinikos buvo nutarta laikytis mano pademonstruotos širdies auskultavimo metodikos, kokią mes dėstome studentams LSMU Vidaus ligų klinikoje. Amerikiečiai pažymėjo, kad jų specialistams Europos gydytojai turėtu būti pavyzdys, kaip reikia tirti ligonį. Jų gydytojai patys ligonį tiria mažiau nei mes. Jie daugiau naudojasi sudėtinga medicinos aparatūra. Taigi buvo nutarta, kad geriausia – darbo su ligoniu metodika bus mūsų, o stetoskopai – amerikiečių. 

Papasakokite plačiau apie šį palyginamąjį tyrimą ir jo rezultatus.

Į tyrimą buvo įtraukiami suaugę nutukę pacientai. Visi buvo auskultuojami vienokiu ir kitokiu stetoskopu, atskirai išklausė gydytojas kardiologas ir rezidentas. Kartu su manimi auskultavo kardiologas Artūras Jakuitis, rezidentės Giedrė Ravinytė ir Rasa Šiupšinskaitė. Po auskultavimo buvo atliekama širdies echoskopija. Taip pat echoskopijos būdu buvo vertinamas riebalinio audinio storis auskultavimo vietose. 

Išsami gautų duomenų analizė bus paskelbta tarptautinėje mokslo spaudoje. Pateiksiu pagrindinius tyrimo rezultatus. Elektroninio stetoskopo jautrumas buvo didesnis nei akustinio stetoskopo: elektroniniu stetoskopu širdies ūžesys išgirstamas net tada, kai akustinis stetoskopas bejėgis jį nustatyti. Specifiškumas statistiškai patikimai nesiskyrė: širdies ūžesys klaidingai išgirstamas, kai iš tiesų jo nėra, vienodai dažnai abiem stetoskopais. Tačiau, ilgiau dirbant elektroniniu stetoskopu, galima tikėtis ir didesnio specifiškumo, nes tyrėjai dar neturėjo darbo šiuo stetoskopu patirties.

Kaip vertinate darbą šiuo naujovišku, moderniu stetoskopu?

Šio stetoskopo yra didelės galimybės, tačiau jo naudojimas labai paprastas ir patogus bei ergonomiškas. Yra gera apsauga nuo aplinkos ir lietimosi triukšmų. Galima klausyti varpeliu arba membrana, bet ir abiem būdais kartu – tada lengviau įvertinti ūžesių sąsają su širdies tonais. Klausant ligonį bet kurioje vietoje galima įrašyti išgirstus garsus, juos peržiūrėti kaip fonokardiogramą, persiųsti, pvz., konsultacijai kitam gydytojui arba stebėti ligonio auskultavimo duomenų kitimą po kažkurio laiko. Auskultuojant, kai blogai girdisi, pvz., nutukusį ligonį, galima pastiprinti garsą. Patinka, kad visos auskultavimo metu stetoskopo ekrane rodomas širdies susitraukimų dažnis. Teko net nustatyti širdies ritmo sutrikimo rūšį ligoniui, kuriam seniau gydytojai nediagnozuodavo sutrikimo, nes užeidavo tik trumpam ir retai.

Betrūksta, kaip pajuokavau amerikiečiams, šį stetoskopą papildyti, kad ekrane, priglaudus prie rankos, būtų matyti kraujospūdis…

Kokie Jūsų ateities planai?

Su amerikiečiais seniai bendradarbiauju ir elektrokardiografijos srityje, esu viena iš tarptautinio žurnalo Journal of Electrocardiology redaktorių. Tikiuosi, kad šis bendradarbiavimas tęsis ir toliau. Džiugu, kad dabar elektrokardiografijos srityje man sėkmingai padeda mano doktorantė Dalia Gervienė. Šią vasarą mūsų tyrimai paskelbti tarptautiniame žurnale Experimental and Clinical Cardiology. Apskritai šie metai man buvo sėkmingi, nes įvykdžiau reikalavimus profesoriaus pareigoms, laukiu, kada bus paskelbtas konkursas šioms pareigoms Vidaus ligų klinikoje.

 

Kalbėjosi Loreta Giedraitienė