Spausdinti

8-oji tarptautinė retų širdies ir kraujagyslių ligų telekonferencija

 8-oji tarptautinė retų širdies ir kraujagyslių ligų telekonferencijaLSMU MA Kardiologijos klinika nuo 2011 m. dalyvauja vykdant Europos projektą „Development of the European Network in Orphan Cardiovascular Diseases“. Projekto sumanytojas ir idėjos autorius yra Krokuvos Popiežiškojo Jono Pauliaus II universiteto ligoninės Retų širdies ir kraujagyslių ligų centro vadovas prof. P. Podolecas. Apytikriai kas 3 mėn. vyksta tarptautinės telekonferencijos, kurių metu įvairūs Europos kardiologijos centrai pristato retus sudėtingus arba profesine prasme įdomius klinikinius atvejus.

Kovo 30 d. LSMU MA Kardiologijos klinikoje vyko jau 8-oji šio projekto telekonferencija. Jos metu tarėsi keturių Europos centrų specialistai iš LSMU MA Kardiologijos klinikos ir Lenkijos Krokuvos Popiežiškojo Jono Pauliaus II universiteto ligoninės, Berlyno širdies centro bei Katovicų universiteto ligoninės. Telekonferencijoje pristatyti retomis įgimtomis širdies ydomis sergančių pacientų klinikiniai atvejai.

„Labai įdomus ir prasmingas renginys. Jei pacientas serga reta liga, nėra priimtų gairių ar rekomendacijų, kokius tyrimus atlikti, kokį gydymo metodą pasirinkti. Kiekvienas toks klinikinis atvejis individualus ir savaip sudėtingas. Todėl aptarimas, pasidalijimas patirtimi, patarimai, kokį sprendimą priimti, svarbūs tobulėjant ir jauniems, ir patyrusiems gydytojams“, – sakė LSMU MA Kardiologijos klinikos Retų širdies ir kraujagyslių ligų centro vadovė prof. Eglė Ereminienė.

LSMU MA Kardiologijos klinikos Retų širdies ir kraujagyslių ligų centro gydytojai pristatė pacientės, kuriai tik sulaukus 67 m. diagnozuota reta įgimta širdies yda – dalinis plautinių venų patologinis įtekėjimas, komplikuota ryški plautinė hipertenzija, plautinės arterijos aneurizma, duomenis. Iškelti klausimai, ar dar galimas chirurginis ydos gydymas, ar jis nepavėluotas, ar tikslinga skirti tik medikamentinį specifinį plautinės hipertenzijos gydymą. Užsienio kolegos nusprendė, kad specifinis plautinės hipertenzijos gydymas naujaisiais vaistais būtinas, patarė atlikti papildomą invazinį vazoreaktyvumo tyrimą, kurio teigiamas atsakymas padėtų apsispręsti dėl chirurginės ydos koregavimo galimybės.

Kitų Europos širdies centrų gydytojai taip pat pristatė suaugusiųjų, sergančių itin retomis širdies įgimtomis ydomis, klinikinius atvejus. Tartasi dėl intervencinių, chirurginių gydymo galimybių, veiksmingiausio medikamentinio gydymo parinkimo. Itin vertingi patarimai Berlyno širdies centro prof. R. Hetzerio. Jis turi itin didelę patirtį: pacientų, sergančių įsisenėjusiu širdies nepakankamumu, gydymo, skilvelių pagalbinių sistemų implantavimo, širdies ir plaučių transplantacijų srities, vožtuvų chirurgijos klausimais.

Projekto vykdymas eina į pabaigą. Telekonferencijai baigiantis prof. P. Podolecas pasidžiaugė sėkmingu bendradarbiavimu ir pažadėjo, kad bus siekiama ieškoti lėšų bei galimybių toliau tęsti telekonferencijas.

„Tobulėjant šiuolaikinėms technologijoms, telekonferencijos, aptariant sudėtingus neaiškius klinikinius atvejus, galėtų būti organizuojamos ir Lietuvoje. Patirtimi dalijosi tarp skirtingų šalies ligoninių specialistai“, – apie ateitį kalbėjo prof. E. Ereminienė.

„Kauno klinikų generalinis direktorius prof. Renaldas Jurkevičius pritarė Retų širdies ir kraujagyslių ligų centro įkūrimui ir štai – centras dirba, – apie LSMU MA Kardiologijos klinikos Retų širdies ir kraujagyslių ligų centrą, įkurtą 2014 m. liepos mėn., sakė jo vadovė prof. E. Ereminienė. – Gilinimasis ir domėjimasis retomis ligomis tampa populiarus, svarbus ir prasmingas. Europoje kuriami retų ligų ekspertiniai centrai, kurie kaupia patirtį, suteikia kokybišką ir laiku gydymą, sergant įvairiomis retomis ligomis.“

Prof. E. Ereminienė pasidžiaugė, kad domėjimasis retomis širdies ligomis didėja, plečiama šios medicinos srities veikla. LSMU MA Kardiologijos klinikos gydytojos R. Ablonskytė-Dudonienė ir R. Ordienė specializavosi Krokuvos Popiežiškojo Jono Pauliaus II universiteto ligoninėje.

LSMU MA Kardiologijos klinikos Retų širdies ir kraujagyslių ligų centro gydytojai aktyviai dalyvauja retų širdies ir kraujagyslių ligų klausimais Europos kardiologijos kongresuose vykstančiuose simpoziumuose, pristato įvairias temas bei aptaria klinikinius atvejus. Pradėtame leisti žurnale „Retos širdies ir kraujagyslių ligos“ prof. Remigijus Žaliūnas, prof. Rimantas Benetis ir prof. Eglė Ereminienė yra redakcinės kolegijos nariai bei recenzentai.

 

Kauno klinikų inf.