Spausdinti

Siekiama padidinti nuo gripo pasiskiepijusių nėščiųjų skaičių

Siekiama padidinti nuo gripo pasiskiepijusių nėščiųjų skaičiųPSO Europos regioninis biuras kartu su LSMU ligoninės Kauno klinikų specialistais rengia nėščiųjų imunoprofilaktikos nuo gripo programą. Ši programa ne tik padės didinti pasiskiepijusių nuo gripo nėščiųjų apimtis, bet ir bus pavyzdys kitoms Rytų Europos šalims.

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas prieš dvejus metus pradėjo tyrimus, padedančius išsiaiškinti nėščiųjų požiūrį į skiepus nuo sezoninio gripo. „Tyrimas atsleidžia priežastis, kurios daro įtaką mažoms nėščiųjų skiepijimosi apimtims Lietuvoje“, – pasakojo Infekcinių ligų klinikos vadovė prof. Auksė Mickienė.

Daugelyje Europos šalių nėščiosioms rekomenduojama skiepytis nuo gripo, deja, skiepijimosi apimtys vis dar yra nedidelės. Kliūčių vakcinacijai gali kilti ir iš sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų, ir iš nėščiųjų.

„Ne tik mūsų pacientės, visuomenė, bet ir valdžios atstovai bei sveikatos priežiūros specialistai turi suprasti, kad nėščiųjų skiepijimas nuo gripo turi tapti rutinine perinatalinės nėščiųjų priežiūros dalimi“, – susitikimo su PSO atstovais metu kalbėjo Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Nadišauskienė.

Siekdamas padėti valstybėms narėms padidinti sezoninės gripo vakcinacijos apimtis tikslinėse grupėse, PSO Europos regiono biuras, suderinęs su LR sveikatos apsaugos ministerija, pasirinko Kauno klinikas ir jų specialistus tolesniems nėščiųjų imunizacijos nuo gripo programos žingsniams. Prof. A. Mickienė džiaugėsi PSO įvertinimu ir pasitikėjimu: „Tyrimų metu jungtinė darbo grupė sukaupė daug informacijos, patirties ir įgūdžių, kurie padės spręsti šią problemą ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse.“

Nėščiosios turi didesnę riziką susirgti sunkiomis ligomis dėl gripo infekcijos, palyginti su moterimis, kurios nesilaukia. Todėl PSO nėščiąsias laiko prioritenine rizikos grupe. Laikini imuninės sistemos, širdies ir plaučių funkcionavimo pokyčiai didina jautrumą gripo infekcijai ir gali sukelti sunkias komplikacijas arba net mirtį.

Nėščiujų skiepijimas nuo gripo yra saugus ir veiksmingas ir apsaugo moteris, vaisių ir ką tik gimusį kūdikį. Nuo gripo vakcinuotos nėščiosios daug rečiau persileidžia arba prieš laiką pagimdo neišnešiotus naujagimius. Naujagimiai, dar neturintys savo apsaugos, dėl motinos antikūnių yra apsaugomi nuo gripo infekcijos rizikos.

Austė Aleksandravičiūtė-Šviažienė