Seminaras „Parazitų sukeltų problemų sprendimas ekologiniuose ūkiuose“

Seminaras „Parazitų sukeltų problemų sprendimas ekologiniuose ūkiuose“Gegužės 18–19 d. LSMU Veterinarijos akademijoje vyko seminaras „Parazitų sukeltų problemų sprendimas ekologiniuose ūkiuose“ pagal Core Organic programą, parengtą 7-osios ES bendrosios programos ERA-NET, kurią remia LR ŽŪM kartu su kitų ES valstybių institucijomis, projekto pagrindu.

Lietuvai seminare atstovavo projekto vadovas LSMU Veterinarijos akademijos Užkrečiamųjų ligų katedros vedėjas prof. habil. dr. S. Petkevičius, LSMU VA Užkrečiamųjų ligų katedros doc. dr. M. Šarkūnas, dr. I. Stadalienė, doktorantas T. Kupčinskas, rezidentė A. Beleckė.

Seminare dalyvavo svečiai iš Švedijos žemės ūkio mokslų universiteto, Louiso Bolko instituto (Olandija), Vageningeno universiteto ir mokslo centro (Olandija), FIBL Ekologinių ūkių tyrimų instituto (Šveicarija), Tulūzos universiteto Prancūzijos nacionalinio tyrimų instituto (Prancūzija), Liudviko Maksimiliano universiteto Klinikinės veterinarinės medicinos centro (Vokietija), Kopenhagos universiteto Sveikatos ir medicinos mokslų fakulteto (Danija), ERA-NET SUSAN Europos ekologinės produkcijos asociacijos (Vokietija), Škotijos žemės ūkio kolegijos (Jungtinė Karalystė).

Seminare dalyviai pristatė tyrimus, kurie ateityje padės išsiaiškinti esamą kepenų ir prieskrandžių trematodų paplitimo situaciją ir jų plitimo rizikos veiksnius ekologiniuose galvijų ir ypač avių ūkiuose. Mokslininkai aptarė informaciją apie atrajotojų parazitozių Europoje paplitimą lemiančius rizikos veiksnius, prevencijos priemonių efektyvumą, rengiamus  profilaktikos planus ir informaciją ekologinių ūkių savininkams apie šių priemonių pritaikomumą praktikoje, siekiant Europoje išlaikyti sveikas atrajotojų bandas bei sumažinti šių zoonotinių susirgimų perdavimą žmonėms.

Anot prof. habil. dr. S. Petkevičiaus, pagrindinis seminaro tikslas buvo aptarti atliktus tyrimus apie zoonotinių trematodų Fasciola sp  paplitimą  ES ekologiniuose galvijų ir avių ūkiuose, įvertinti  rizikos veiksnius ir prevenciją įvairiuose Europos Sąjungos regionuose.

„Virškinamojo trakto parazitai yra plačiai paplitę Europos atrajotojų ūkiuose ir jų sukeltos ligos tampa vienos svarbiausių ligų. Užsikrėtę gyvūnai lėčiau auga, sumažėja produkcija, silpsta imunitetas, todėl organizmui išsekus gyvuliai gali nugaišti. Atrajotojai dažnai užsikrečia įvairių rūšių parazitais, todėl jų nustatymui reikalingas efektyviam kontrolės būdo parinkimas. Dėl ribotų galimybių naudoti cheminius preparatus ekologiniuose ūkiuose, užsikrėtimas gali būti žymiai gausesnis. Europos šalyse, taip pat ir Lietuvoje, trūksta duomenų apie užsikrėtimą Fasciola sp arba Paramphistomum spp ekologiniuose ūkiuose. Todėl pagrindinis tyrimo tikslas – nustatyti šių parazitų paplitimą Europos ekologiniuose galvijų ir avių ūkiuose bei įgyti naujų žinių apie rizikos veiksnius ir prevenciją įvairiuose Europos regionuose. Nustatyti kepenų ir prieskrandžių trematodų paplitimą avių ir galvijų ekologiniuose ūkiuose, užsikrėtimą lygiagrečiai pasitaikančiais virškinamojo trakto parazitais, atlikti apklausą, siekiant išsiaiškinti pagrindines kontrolės priemones ekologiniuose ūkiuose. Naudojantis surinkta informaciją apie parazitozių paplitimą lemiančius rizikos veiksnius, prevencijos priemonių efektyvumą, bus parengti efektyvesni profilaktikos planai ir informuojami ekologinių ūkių savininkai apie šių priemonių taikymą praktikoje, siekiant išlaikyti sveikas atrajotojų bandas. Užkrečiamųjų ligų katedros Parazitologijos laboratorijoje yra nauja įranga, kuri naudojama moksliniams tyrimams atlikti, todėl planuojami atlikti atrajotojų ekologinių fermų kepenų ir prieskrandžių parazitų tyrimai duos išsamių žinių apie šių parazitozių paplitimą bei kontrolės priemonių panaudojimą ekologinių ūkių savininkams. Sukaupta informacija bus naudinga ne tik ūkininkams, bet ir studijų procesui, nes žinant naujausius duomenis bus galima tinkamiau parengti veterinarijos gydytojus“, – teigė prof. habil. dr. S. Petkevičius.

Anot LSMU Užkrečiamųjų ligų katedros profesoriaus, vykstant globaliniam klimato atšilimui, plinta parazitinės ligos, kurios anksčiau mūsų klimato zonoje pasitaikė retai. Pastaruoju metu, be kitų susirgimų, Vidurio ir Šiaurės Europoje žymiai plinta atrajotojų virškinamojo trakto trematodai, kurie gali užkrėsti ir žmones. Šiems trematodams reikalinga speciali profilaktika, nes jų tarpiniai šeimininkai yra sraigės bei specialus gydymas – trematodus veikia tik jų gydymui skirti preparatai. Tai ypač aktualu ekologiniuose ūkiuose, kuriuose preparatų naudojimas yra griežtai kontroliuojamas.

Seminare aptarta, kaip tyrimai padės išsiaiškinti Europoje esamą kepenų ir prieskrandžių trematodų paplitimo situaciją ir jų plitimo rizikos veiksnius ekologiniuose galvijų ir ypač avių fermose. Tai padės sumažinti galimą žmonių užsikrėtimą kepenų trematodais.

 

Jolanta Jonikienė