Pirmoji tarptautinė medicininės edukacijos konferencija

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU), bendradarbiaudamas su LR sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos sveikatos forumu, VU ir Jaunųjų gydytojų asociacija bei padedant Kauno miesto savivaldybei, organizavo tarptautinę mokslinę praktinę konferenciją „Diplomatai už gyvybę: medicininė edukacija ir klinikinė praktika“.

Į tarptautinį renginį susirinkusius dalyvius LSMU rektoriaus prof. Remigijaus Žaliūno vardu pasveikino, visiems organizatoriams ir rėmėjams padėkojo bei konferenciją paskelbė atidaryta LSMU prorektorius studijoms prof. Kęstutis Petrikonis.

Sveikinimo žodį tarė ir sėkmės pirmajai tarptautinei medicininės edukacijos konferencijai linkėjo LR sveikatos apsaugos ministras prof. Aurelijus Veryga bei Kauno vicemerė, organizacijos „Vieningas Kaunas“ narė Rasa Šnapštienė.

Į neeilinį renginį susirinkusius specialistus pasveikinę konferencijos svečiai ir pranešėjai organizatoriams dėkojo už siekį perteikti ir pagrįstai platinti idėją, kad puikus savo srities specialistas, gydytojas gali būti ir puikus mokytojas savo jaunesniam ar mažiau patyrusiam kolegai.

Pasak konferencijos organizatorių, tarptautinį renginį Kaune nuspręsta susieti su istoriniu kontekstu. Sveikindami gausiai susirinkusius dalyvius ir primindami pagrindinius konferencijos tikslus – medicininė edukacija, klinikinė praktika bei tarptautiniai ryšiai – konferencijos organizatoriai priminė ir kilnią misiją, kurią, gelbėdami gyvybes, Kaune atliko du diplomatai – Japonijos konsulas Chiune Sugihara ir Nyderlandų garbės konsulas Janas Zwartendijkas.

Istorijos puslapius konferencijoje apibendrino Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ valdybos narys VDU prof. Šarūnas Liekis ir steigėjas bei valdybos pirmininkas Ramūnas Garbaravičius. Pranešėjas pabrėžė, kad medikai ir atlikdami tiesioginę savo pareigą, ir dalydamiesi įgyta patirtimi bei žiniomis – taip pat prisideda prie kilnios istorinės misijos.

Šiems žodžiams pritarė Japonijos ambasadorius Lietuvoje Toyoei Shigeeda ir Izraelio ambasados Lietuvoje Misijos vadovė Efrat Hochstetler. Apie medicininio išsilavinimo ir klinikinio darbo praktikos vienovę kalbėjo LSMU ligoninės Kauno klinikų generalinis direktorius prof. Renaldas Jurkevičius.

„RISE HL“ komisaro Carloso Moedaso patarėjas prof. Dainius Pavalkis pasakojo apie naują Europos viziją – atviras mokslas, atviros inovacijos. Juk ir šios konferencijos tikslas yra stiprinti medicininę edukaciją Lietuvoje, remiantis ne tik profesine patirtimi, bet ir gilesniu bendradarbiavimu, dalijimusi kilniomis idėjomis.

Pasak konferencijos organizatorių ir pranešėjų, medicininė edukacija – sistema, skirta teoriškai ir praktiškai parengti gydytojus, kaip sveikatos priežiūros sistemos specialistus. LSMU MF dekanas prof. Algimantas Tamelis kalbėjo apie orientuotą studentų mokymąsi. LSMU Podiplominių studijų centro dekanas dr. Juozas Kupčinskas žvelgė į ateitį, kalbėdamas apie medicinos mokslo magistrantūros studijas.

Konferencijoje į medicinos mokslą ir studijas pamėginta pažvelgti Kanados, Nyderlandų, Švedijos, Japonijos, Izraelio bei Lietuvos medicininės edukacijos specialistų ir gydytojų, politikų, diplomatų bei verslo atstovų akimis.

Konferencijos dalyviai klausėsi prof. Josepho Presso (Izraelis), Makoto Asashima (Japonija), Grego Radu’o (Kanada), Kornelia Lia Fluit ir Fedde Scheele bei Timo Klaasseno (Nyderlandai), Berith Hedberg (Švedija). 

Be jau paminėtų garbių mokslininkų ir praktikų bei pedagogų, konferencijoje patirtimi dalijosi Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentas dr. Martynas Gedminas, LSMU Slaugos fakulteto dekanė prof. Jūratė Macijauskienė bei šio fakulteto Slaugos ir rūpybos katedros vedėja doc. Aurelija Blaževičienė, LSMU ligoninės Kauno klinikų direktorė visuomenės sveikatai, mokslui ir studijoms prof. Lina Jaruševičienė, LSMU MA Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė, LSMU Tarptautinių ryšių ir studijų centro dekanas prof. Žilvinas Padaiga, LSMU Podiplominių studijų centro vyr. specialistė Eglė Vaižgėlienė bei kt. lektoriai.

Kaip minėjo kalbėjusieji, siekiant ne tik perduoti edukacinės svarbos idėją, bet ir efektyvesnio medicininės edukacijos sistemos progreso, svarbu suburti šios srities bendraminčius, numatyti aiškius bendro darbo siekius, ieškoti fondų ir pramonės bei institucijų pagalbos telkiant finansinius ir žmogiškuosius išteklius. LSMU jau plėtoja bendradarbiavimą su šalimis, pirmaujančiomis medicininės edukacijos srityje, tai – Kanada, Škotija, Izraelis.

„Tik geras gydytojas gali būti geras mokytojas“, – sakė LSMU Podiplominių studijų centro vyr. specialistė E. Vaižgėlienė.

Pasibaigus renginiui, konferencijos organizacinio komiteto prezidentas, LSMU prorektorius studijoms prof. Kęstutis Petrikonis sakė:

„Malonu matyti renginio dalyvius degančiomis akimis, neprisimenu panašaus Universiteto renginio. Visi nori dalytis savo patirtimi, idėjomis, kaip gerinti savo – dėstytojų – veiklą, priimti laikotarpio iššūkius. Šis renginys dar kartą mane įtikino, kad Universiteto bendruomenė yra pajėgi būti susitelkusi, kūrybinga ir tobulėjanti. Tikiuosi, kad kitų metų rudenį pavyks surengti antrąją panašaus pobūdžio konferenciją, skirtą medicininei simuliacijai, praktikos įgūdžiams mokyti, pasiekimams įvertinti. Norėčiau padėkoti visai Universiteto administracijai, Podiplominių studijų, Tarptautinių ryšių ir studijų centrų dekanams bei darbuojams Eglei Vaižgėlienei, Evelinai Mačiulskienei, Juditai Tuzaitei, Rokui Anisui, rezidentų ir JGA atstovams Martynui Gedminui, Aurimui Pačkauskui, Simonai Stankevičiūtei bei Vitalijai Cariovai, savanoriams, asistentams, chorui „Neris“, uždarymo vakaro dainininkėms Agnei Bubilaitei ir Giedrei Vokietytei, Universiteto lektoriams, praktinių seminarų vadovams, renginio organizavimo partneriams, rėmėjams, visai Universiteto bendruomenei už tokio renginio atsiradimą. Užsienio kolegos su pavydu kalbėjo, nes jiems sunku įsivaizduoti, kad beveik viena institucija sugebėjo suorganizuoti tokio aukšto lygio edukacinį ir mokslinį renginį, kuris prilygo šios srities pasauliniams renginiams. Gal gana saldu, bet smagu buvo girdėti“.

Atsiliepimai

Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė prof. Skaidra Valiukevičienė:

„Labai naudinga konferencija rezidentūros studijų kokybei ir grįžtamajam ryšiui tarp dėstytojo ir rezidento tobulinti. Mažose grupėse vyko įdomūs interaktyvieji praktiniai seminarai, iliustruoti vaizdo medžiaga ir praktiniais pavyzdžiais. Įsimintini rezidentų pranešimai apie rezidento vadovo svarbą praktinius įgūdžius ugdant. Per konferenciją pasakyta įvairių pasiūlymų, kaip gerinti studijas ateityje, sieti jas su technologijų plėtra arba tyrimais pagrįsta praktika stiprioje bazėje. Tačiau prieita prie bendros nuomonės, kad gero mokytojo, tai yra gero specialisto ir kolegos, pavyzdys yra visapusiško konkurencingo medicinos specialisto parengimo pagrindas. Norėtųsi palinkėti, kad tokios konferencijos, pritraukiančios tarptautinių lektorių auditoriją, būtų Universitete tęstinės.“

Nefrologijos klinikos vadovė prof. Inga Arūnė Bumblytė:

„Dalyvių antplūdis parodė, kad labai reikalingos tokios edukologijos konferencijos. Nefrologijos dėstytojai buvo sužavėti interaktyviaisiais kursais, kurie vyko penktadienį ir šeštadienį. Kilo minčių, ką galėtume įdiegti į praktiką. Naudinga buvo pasiklausyti apie kritinį mokslo straipsnių vertinimą, apžvalginių straipsnių rengimą. Lauksime daugiau tokių konferencijų. “

Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas:

„Savo ir kolegų, gausiai dalyvavusių konferencijoje, su kuriais vis dar kalbamės apie neseniai pasibaigusį renginį, vardu galiu pasakyti: puiki konferencija, paskatinusi mus pagalvoti apie edukacinį procesą Vaikų ligų klinikoje, iškeliant nemažai klausimų, problemų. Ar tikrai gerai vykdomos ikidiplominės studijos, nors OSCE egzaminas vyksta sėkmingai jau treji metai. Kaip geriau perteikti žinias ir klinikinius įgūdžius studentams, rezidentams. Būtina numatyti kitus žingsnius šių procesų kokybei gerinti, hibridinei mokymo klasei įkurti, ypač svarbu, kaip gauti grįžtamą ryšį iš studentų, rezidentų, tai leistų koreguoti ir tobulinti visą pedagoginį procesą.“

LSMU MA Slaugos fakulteto Slaugos ir rūpybos katedros lektorė, psichologė dr. Viktorija Grigaliūnienė:

„Labai gera konferencijos organizatorių idėja pasidalyti studijų programų, praktikų patirtimi. Dalyvavau darbo grupėje apie lyderystę. Labai patiko. Išgirdau tai, ką ir tikėjausi sužinoti. Smagu, kad jau kalbama apie šiuos dalykus, nes be komandinio darbo negalime efektyviai dirbti, o komanda negali egzistuoti be gero lyderio, kurį reikia ugdyti. Dėkui ir sėkmės visiems – organizatoriams, lektoriams, dalyviams ir klausytojams.“

Akių ligų klinikos profesorė Ingrida Janulevičienė:

„Puikiai organizuotas ir įdomus renginys. Šiais laikais esame šiek tiek išlepinti įvairių renginių gausos ir nėra lengva kuo nors nustebinti. Tačiau šis renginys tikrai maloniai nustebino. Įdomios temos, puikūs lektoriai, diskusijos su kolegomis leido ne tik nauju žvilgsniu pažvelgti į tai, ką darome, bet ir sukėlė naujų idėjų ateičiai. Planuoti ateities darbus visada smagu. Ačiū organizatoriams ir linkiu visokeriopos sėkmės!“

Chirurgijos klinikos profesorius Žilvinas Dambrauskas:

„Įvykusi konferencija liudija, kaip stipriai pasikeitė Universiteto veidas per pastaruosius keletą metų. Turime aktyvią jaunąją kartą, kuri nebenori būti mokoma taip, kaip tai vyko ilgus dešimtmečius. Man pačiam teko vesti du seminarus, kurių metu diskutavome apie naujus mokymo būdus, pasitelkiant simuliacijų galimybes, ir apie būtiną dėstomų dalykų priartinimą prie realybės. Konferencija buvo puiki proga pasidalyti patirtimi su Universiteto padalinių darbuotojais. Po konferencijos su Įrodymais pagrįstos medicinos centro komanda surengėme mokymus LSMU dėstytojams. Esame svarbių permainų liudininkai ir tikimės, kad tradicija tampanti konferencija kasmet suteiks galimybę apžvelgti nuveiktus darbus keičiant medicininės edukacijos kokybę Lietuvoje.“

Kauno klinikų Vaikų neurologijos skyriaus gydytoja Milda Dambrauskienė:

„Po studijų pradėję dirbti labai greitai suprantame, kad medicinoje visą laiką esame mokiniai ir tarsi savaime tampame mokytojais. Šiuolaikinės edukacijos žinios, mokymo įgūdžiai būtini kiekvienam medikui, nes iš mūsų mokosi ne tik kartu dirbantys kolegos, bet ir pacientai, jų artimieji.

Seminaras su profesore Cornelia Fluit Iš Nyderlandų apie grįžtamąjį ryšį privertė pagalvoti apie žmogišką norą būti įvertintam. Profesorė klausė tiesiai – kada pastarąjį kartą sulaukėte grįžtamojo ryšio ir kada jo patys paprašėte?

Dažniausiai toks įvertinimas turi neigiamą atspalvį ir asocijuojasi su problemomis. Tad turime įprasti dažniau duoti teigiamą grįžtamąjį ryšį, kada kolegoms sekasi gerai, ir neatidėlioti pokalbio.“

Gastroenterologijos klinikos gastroenterologė, dietologė doc. Aida Žvirblienė:

„Labai džiaugiuosi, kad turėjau galimybę dalyvauti tokiame puikiame renginyje. Domiuosi klausimais, kurie buvo nagrinėti tarptautinėje konferencijoje „Diplomatai už gyvybę: medicininė edukacija ir klinikinė praktika“. Džiaugiuosi, kad gydytojai ir kiti mūsų kolegos galėjo išgirsti puikius pasaulinio lygio lektorius, ne tik išklausyti pranešimus, bet ir dalyvauti praktiniuose seminaruose, mokymuose.

Iš mūsų Universiteto lektorių – labai patiko prof. Algimanto Tamelio pranešimas, iš užsieniečių – Kornelijos Lia Fluit ir kt. pranešimai. Labai džiaugiuosi išgirdusi savo buvusį studentą, dabar – Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentą dr. Martyną Gedminą. Tarsi gavau vieną iš grįžtamųjų ryšių, kurie ir buvo minimi konferencijoje – buvau pamaloninta, kad jau tuomet mačiau: Martynui lemta daug pasiekti. Įspūdį paliko ir Eglės Vaižgėlienės pranešimas, esu jai dėkinga už paraginimą dalyvauti šioje konferencijoje ir mokymuose. Labai ačiū visiems organizatoriams ir jų padėjėjams. Suorganizavote puikų renginį, kokių labai reikia ne tik medikams, bet ir mūsų visuomenei apskritai, visai Lietuvai. Didelės Jums sėkmės ateityje.“

Šeimos medicinos klinikos vadovas prof. Leonas Valius:

„Konferencija labai naudinga ir įdomi keliais aspektais. Tai pirmoji tokio didelio masto akademinė (ne klinikinė) konferencija. Įspūdį palieka konferencijos tarptautiškumas. Imponuoja solidus LSMU indėlis ir pasiekimų bei veiklos prisistatymas. Aktyvus formatas – trumpi, informatyvūs, bet nevarginantys pranešimai plenarinėse sesijose, praktiniai seminarai aktualiomis edukologijos ir akademinėmis temomis. Geras organizavimas tiek pačios konferencijos, tiek iškilmingos vakarienės. Šaunuoliai organizatoriai, ačiū jums visiems.“

LSMU MA Slaugos fakulteto dekanė prof. Jūratė Macijauskienė:

„Konferencija unikali savo formatu, susiejusi istorinius faktus, patirtis, vertybes su sveikatos priežiūros specialistų rengimo šios dienos aktualijomis bei ateities iššūkiais. Įdomios kitų šalių patirtys, parodančios, kiek daug mes turime bendro. Pranešimų gausa, įvairovė ir koncentruotumas klausytojui leido pažvelgti į daugybę labai skirtingų medicininės edukacijos aspektų, požiūrių ir metodų.“

Kauno klinikų direktorė visuomenės sveikatai, mokslui ir studijoms prof. Lina Jaruševičienė:

„Neįtikėtina, kokio populiarumo sulaukė konferencija – medicininės edukacijos tema sutelkė įvairių sričių specialistus. Dabar svarbu nesustoti – Universiteto bendruomenė tikrai subrendusi pokyčiams.“

Padėka

Mieli savanoriai,

Nuoširdžiai dėkojame už geranorišką ir profesionalią pagalbą bei dalyvavimą tarptautinėje konferencijoje „Diplomats for life: Connecting Medical Education and Clinical Practice“, vykusią gruodžio 2 d. „Žalgirio“ arenoje, Kaune.

Už šventinės nuotaikos kūrimą iškilmingoje vakarienėje atliekant nuostabius muzikinius kūrinius dėkojame Giedrei Vokietytei, Agnei Bubilaitei ir LSMU chorui „Neris“.

Prof. Kęstutis Petrikonis

LSMU prorektorius studijoms

 

Dear Volunteers,

I sincerely thank you for your charitable and professional assistance and participation in the international conference „Diplomats for life: Connecting Medical Education and Clinical Practice,“ held this year on the 2nd of December at Žalgiris Arena, Kaunas.

For the creation of festive mood at the gala dinner with the power of wonderful musical works, sincere thanks to Giedrë Vokietytë, Agnë Bubilaitë and LSMU choir Neris.

Prof. Kęstutis Petrikonis
LSMU Vice-Rector for Studies

 

Džiuljeta Kulvietienė,

LSMU Rinkodaros ir komunikacijos tarnyba