Spausdinti

Paminėta Pasaulinė sepsio diena

LSMU SMD Intensyviosios terapijos būrelio aktyvas, vadovė prof. D. Adukauskienė ir VU MF SMD Anesteziologijos-reanimatologijos būrelio atstovai, vadovas prof. S. Vosylius. (O. Baltrėno nuotr.)Nuo 2013 m. kasmet yra minima Pasaulinė sepsio diena, kuria norima atkreipti dėmesį į sepsį kaip reikšmingą globalinę problemą. Tai viena dažniausių mirties priežasčių – nuo jo kas 3 sekundes pasaulyje miršta žmogus. 20–30 milijonų žmonių kasmet diagnozuojamas sepsis, daugiau nei 6 milijonai sergančių ligonių – naujagimiai ir vaikai. Įvairiose šalyse sergamumas didesnis kaip 350 iš 100 000 gyventojų.

Pasaulinės sepsio dienos minėjimas buvo inicijuotas Pasaulinio sepsio aljanso – ne pelno siekiančios organizacijos. Šios organizacijos iniciatyva rugsėjis paskelbtas Sepsio sąmoningumo mėnesiu, kurio metu tam tikrų specialybių gydytojų ir slaugytojų mokslinės draugijos rengia konferencijas, informacinius renginius, pranešimus sepsio tematika, skirtus tiek visuomenei, tiek gydytojams specialistams. Renginių metu siekiama vieno tikslo – informuoti ir suteikti kuo daugiau žinių apie sepsio rizikos veiksnius, diagnostikos galimybes ir gydymo aspektus, norint sumažinti vis daugėjančių sepsio atvejų, o mirtingumą – 25 proc.!

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Studentų mokslinės draugijos (LSMU SMD) Intensyviosios terapijos būrelis, vadovaujamas ilgametės vadovės prof. D. Adukauskienės, jau antrus metus organizuoja renginių ciklą Pasaulinei sepsio dienai paminėti. Renginiai „Sepsio savaitės“ metu skirti visuomenei ir specialistams, norint atkreipti dėmesį į šios pasaulinės problemos mastą.

Renginių savaitė prasidėjo gyd. rez. anesteziologo-reanimatologo L. Šikarsko pranešimu – chirurgijos ir terapijos specialybių gydytojų rytinių pasitarimų metu rugsėjo 2 ir 11 dienomis.

Rugsėjo 8 d. LSMU SMD Intensyviosios terapijos būrelio nariai inicijavo ir subūrė jaunuosius šachmatininkus į žaibo turnyrą, kurio sepsiui skirtas šūkis „Pasuk galvą – išgelbėk gyvybę!“ Jame varžėsi pajėgiausi Universiteto studentų ir dėstytojų protai, kurių FIDE (Fédération Internationale des Échecs) reitingai net > 2000, o teisėjavo Lietuvos šachmatų mokyklos vadovas Donatas Pilinkus. Šachmatai yra išskirtinė sporto šaka, kurioje varžomasi ne jėga, o savita išmintimi – kaip ir gydant sepsį. Prizas už klinikinį darbą yra kur kas didesnis: čia laimimas ne turnyras, o gyvybė! Šachmatų turnyras patvirtino, kad LSMU sumanių studentų netrūksta. Turnyro idėją palaikė LSMUL Kauno klinikų Intensyviosios terapijos klinika, o dalyvius sveikino ir žaidimą stebėjo klinikos vadovas prof. Vidas Pilvinis. Renginys sulaukė didelio pasisekimo, todėl planuojama jį įtraukti į Sepsio savaitės renginius kaip kasmetinę tradiciją. Laimėtojai buvo apdovanoti pergalės medaliais ir SMD padėkomis.

Rugsėjo 10 d. vyko jungtinis LSMU ir VU SMD būrelių susirinkimas „WSD 2015: Stabdykime sepsį, gelbėkime gyvybes! Klinikiniai atvejai“. Jo metu kviestiniai svečiai pristatė išskirtinius, daugiadalykės komandos patirties reikalaujančius atvejus: stud. G. Liakaitė (Vaikų ligų būrelis) „Sepsis non verificata“, stud. D. Mikuckytė (Chirurgijos būrelis) „Sepsio išsivystymas esant chirurginei patologijai. Gydymo principai“ ir stud. A. Kaladytė (Akušerijos-ginekologijos būrelis) „Sunkus sepsis po gimdymo“. Džiaugiamės, kad prie LSMU SMD būrelių prie konferencijos, kaip ir pernai, prisijungė ir Vilniaus universiteto Studentų mokslinės draugijos (VU SMD) Anesteziologijos ir reanimatologijos būrelio nariai, kuruojami prof. S. Vosyliaus. Stud. S. Račkauskaitė parengė pranešimą „Ar gali pneumonija būti rutininė ir paprastai gydoma?“ Šiuos ligos atvejus komentavo ir pastabas sakė sepsio specialistai gydytojai anesteziologai-reanimatologai prof. S. Vosylius ir prof. D. Adukauskienė, padėkas pranešėjams su linkėjimais įteikė prof. V. Pilvinis. Renginio metu LSMUL Kauno klinikų Didžioji auditorija buvo sausakimša.

LSMU SMD Intensyviosios terapijos būrelio aktyvas, vadovaujamas stud. Jovitos Stankūnaitės ir Austėjos Narakaitės, parengė knygų skirtukus studentams. Juose glaustai pateikti sepsio diagnostikos bei gydymo kriterijai ir tikslai. Kaip ir kasmet, įteikti sepsiui paminėti tarptautiniu mastu skirtos rausvos spalvos marškinėliai su šūkiu „Stabdyk sepsį – gelbėk gyvybę!“. Tikimės, kad minėtos priemonės ir renginių ciklas padės kolegoms greičiau įtarti šią dažną, tačiau retai laiku ir operatyviai atpažįstamą ligą ir paskatins sąmoningai laikytis sveikos gyvensenos, apdairiai vartoti antibiotikus ir greičiau reaguoti įtariant sepsį.

Svečiai iš Vilniaus, kaip visuomet, atvyko su dovanomis: naminiu rausvos spalvos tortu ir įspūdingu plakatu, atspindinčiu visame pasaulyje 2014 m. minėtos Pasaulinės sepsio dienos renginių nuotraukas. Tarp jų – LSMU SMD Intensyviosios terapijos ir VU MF SMD Anesteziologijos ir reanimatologijos būrelių organizuoti renginiai. Taip prisidėjome ne tik prie sepsio atpažinimo aktyvavimo, bet ir garsinome Lietuvą bei jos aukštąsias mokyklas. Paminėtina, kad Lietuva pagal sepsio renginius pasaulyje įvertinta kaip viena aktyviausių šalių (vertinant Kauno ir Vilniaus miestų renginius). Šaunias visų renginių akimirkas įamžino ir šio straipsnio skaitytojams pateikė fotografas Ovidijus Baltrėnas.

Organizatoriai dėkoja rėmėjams UAB „Pirmas Žingsnis“ bei UAB „Diamedica“.

 

Ave vita inf.