Spausdinti

Nuo prieglaudos iki šiuolaikinės vaikų reabilitacijos klinikos

 Nuo prieglaudos iki šiuolaikinės vaikų reabilitacijos klinikosLietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų filialas Vaikų reabilitacijos ligoninė „Lopšelis“ šiemet mini 85-ąsias veiklos metines.

Praėjusią savaitę surengta šventė sukvietė būrį žmonių, tikėjusių „Lopšelio“ direktorės doc. Audronės Prasauskienės vizija ir prisidėjusių prie vaikų reabilitacijos stiprinimo.

„Noriu padėkoti visam kolektyvui, nes atrodo, kad net ir nerealios jų idėjos virsta tikrove. Ir svarbiausia – jie visuomet patys randa būdą, kaip vieną ar kitą tikslą pasiekti. Man belieka tik palaikyti visas jų iniciatyvas“, – sveikindamas „Lopšelio“ kolektyvą sakė Kauno klinikų generalinis direktorius prof. Renaldas Jurkevičius.

Sukaktis – tai proga apžvelgti istoriją ir garsiai įvardyti ambicingus ateities planus. 1930 m. Kūdikių gelbėjimo draugijos pastangomis už 1,5 mln. Lt Vilijampolėje pastatytas kūdikių gelbėjimo centras „Lopšelis“ buvo pirmoji specialiai beglobiams vaikams skirta prieglauda. Kaip liudija istoriniai šaltiniai, „Lopšelio“ pastatas buvo įrengtas pagal naujausius to meto technikos ir medicinos reikalavimus. „Globotinių sveikata ir priežiūra rūpinosi gydytojai, slaugytojos ir kiti darbuotojai, kurių kvalifikacijai būdavo skiriama daug dėmesio“, – „Lopšelio“ istoriją priminė vaikų ligų gydytoja Daiva Bartkuvienė.

Kaip ir prieš 85-erius metus, taip ir dabar čia dirba atsidavę ir nuolat tobulėjantys žmonės. „Pagrindinis mūsų pasiekimas – profesionali, entuziastinga ir nuolat tobulėjanti specialistų komanda, – savo kolektyvą gyrė Abilitacijos, reabilitacijos ir slaugos skyriaus vadovė Indrė Bakanienė. – Kartu su ja „Lopšelyje“ mes sukūrėme, kuriame ir nuolatos tobuliname įrodymais pagrįstos medicinos principais paremtą reabilitaciją.“

Pagrindiniai tokios reabilitacijos principai – vaiko raidos ir funkcinės būklės vertinimas, jų kaitos stebėjimas vaikui augant bei raidos sutrikimo diagnozės nustatymas kuo anksčiau, kai tik išryškėja vienam ar kitam raidos sutrikimui būdingi simptomai.

„Stengiamės taikyti tikslingą gydymą, kartu su tėvais nustatyti tuo metu prioritetinį reabilitacijos tikslą, kurį įmanomą pasiekti per apibrėžtą laikotarpį bendromis specialistų komandos ir tėvų pastangomis, – apie darbo principus kalbėjo vaikų neurologė I. Bakanienė. – Daug dėmesio skiriame šeimai, tėvams palaikyti ir mokyti, kad jie gebėtų kuo geriau pasirūpinti savo vaiku, skatinti jo raidą ir funkcines galimybes.“

Įstaigos statusas keitėsi ne vieną kartą: 1998 metais Kauno specializuoti kūdikių namai tapo Kauno vaiko raidos klinika „Lopšelis“, 2011 metais „Lopšelis“ tapo Kauno klinikų filialu, o prieš metus čia įsteigta vienintelė Lietuvoje Vaikų reabilitacijos klinika. Minint įstaigos jubiliejų, pasodinti trys ąžuolai, kurie simboliškai pažymėjo tris „Lopšelio“ gyvavimo laikotarpius. Praeičiai skirtą ąžuoliuką sodinti padėjo Kauno miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojos. Ąžuoliuką už dabartį pasodino buvęs sveikatos apsaugos ministras prof. J. Galdikas ir Kauno klinikų direktorė valdymui ir plėtrai dr. D. Pentiokinienė, kurių sprendimai prisidėjo prie „Lopšelio“ statuso pokyčių ir veiklos plėtros. Kviesdama pasodinti ąžuoliuką dėl ateities, doc. A. Prasauskienė Kauno klinikų generaliniam direktoriui prof. Renaldui Jurkevičiui dėkojo už palaikymą ir pagalbą kuriant Vaikų reabilitacijos kliniką.

Dabar, pasak doc. A. Prasauskienės, pagrindinis „Lopšelio“ tikslas – tapti geriausiu, profesionalias paslaugas teikiančiu vaikų reabilitacijos centru. Tuomet bus galima daugiau investuoti į naują reabilitacinę techniką, pradėti taikyti naujas reabilitacijos programas ir dalyvauti tarptautiniuose projektuose ir tyrimuose.

 

LSMU inf.